Moterų futbolas sujungė penkių šalių treneres

2022 m. gruodžio 28 d. 10:00
Neseniai praūžus pasaulio futbolo čempionatui, dar kartą galėjome įsitikinti, koks vienijantis yra šis sportas. Nors moterų futbolas vis dar turi ženkliai mažiau galimybių, lyginant su vyrų futbolu, tiek Europoje, tiek už jos ribų – jis gali tapti dar įdomesniu, jei visuomenei bus suteikiama daugiau galimybių sužinoti apie šį sportą ir treniravimo metodus.
Daugiau nuotraukų (4)
Suprasdami šią problemą, asociacija Aktyvus jaunimas kartu su partneriais Bulgarijoje („Asociacia za razvitie bulgarskie sport (BSDA)“), Vengrijoje („Budapest Association for International Sports“), Italijoje („Centro internazionale per la promozione dell'educazione e lo svillupo associazione (CEIPES)“) ir Urugvajuje („Audele Uruguay“) įgyvendino „One Goal“ (vienas tikslas) projektą, kurio metu buvo siekiama skatinti moterų futbolą, didinti jo žinomumą, tobulinti trenerių mokymo metodus ir gilinti žinias, bendradarbiaujant su kitų šalių futbolo trenerėmis. Projekto metu trenerės vyko į skirtingas šalis, kad sužinotų daugiau apie naujus treniravimo metodus ir praturtintų savo jau turimas žinias. Taip pat jos patobulino jau egzistuojančias futbolo programas ir stiprino abipusį bendradarbiavimą tarp dalyvaujančių šalių. „One Goal“ projektas ne tik sujungė skirtingų šalių futbolo atstoves, bet ir paskatino visuomenę susidomėti moterų futbolu.
Moterų futbolo kampanijos
Siekiant futbolo trenerėms suteikti žinių ir įrankių naudingų jų karjeros pradžiai ar plėtrai, buvo įgyvendintos tarptautinės moterų futbolo kampanijos visose partnerių šalyse – Vengrijoje, Urugvajuje, Italijoje, Bulgarijoje ir Lietuvoje. Išvykų metu trenerės mokėsi iš patyrusių šios srities profesionalų, klausėsi paskaitų susijusių su sporto subtilybėmis ir tobulino savo įgūdžius žaidėjus. Tarptautinės pažintys su futbolo trenerėmis gali būti naudinga dalijantis idėjomis ir geriausia praktika, taip pat ieškant bendradarbiavimo ar tobulėjimo galimybių šioje srityje. Taip pat, tarptautinės išvykos gali padėti trenerėms sužinoti apie naujausias sporto tendencijas ir metodus kitose šalyse. Tai ypač svarbu, nes futbolo žaidimas nuolat tobulėja, o treneriai turi sugebėti prie to prisitaikyti.
Kalbant apie vieną iš kampanijų, išvykos į Vengriją metu trenerės dalyvavo rinkodaros futbolo srityje mokymuose, aplankė „Groupama Arena“ futbolo stadioną, kuriame 2019 metais įvyko UEFA moterų čempionių lygos finalas. Mokymų Urugvajuje metu, trenerės turėjo daug praktinių užduočių futbolo aikštyne, o išvyką vainikavo futbolo turnyras. Bulgarijos išvykoje dvi Lietuvos trenerės, kartu su kolegėmis iš partnerių šalių, surengė treniruotes vietos moterų futbolo komandoms, taip pat moterys turėjo galimybę pabendrauti su geriausia šalies futbolo žaidėja. Nuvykusios į Italiją, trenerės turėjo galimybę pagilinti žinias apie sporto komunikaciją bei strategiją. Lietuvoje surengtoje konferencijoje buvo kalbama apie traumų prevenciją, kurią dėstė moterų futbolo kineziterapeutas, o buvusi Lietuvos moterų futbolo asociacijos generalinė direktorė dalinosi moterų futbolo istorija ir kalbėjo apie ilgą ir turtingą šios sporto šakos praeitį Lietuvoje. Siekdamos toliau skleisti tai, ką išmoko užsienyje, trenerės vėliau savo šalyse rengė vietinius mokymo kursus. Vykdant vietinius renginius, moterys supažindino savo bendradarbes su tuo, ko išmoko išvykų metu.
Anot dalyvių, labiausiai nustebino išvyka į Urugvajų. Ten jos turėjo galimybę susipažinti su turtinga Urugvajaus futbolo kultūra, išvystyta futbolo infrastruktūra, pamatyti užsidegimą ir futbolo svarbą visiems urugvajiečiams. Trenerės lankėsi futbolo varžybose, paplūdimyje įrengtuose amfiteatruose, kuriuose žaidė Urugvajaus pirmosios lygos komandos. Varžybos vyko su vienu žymiausiu klubų – Penarol.
Po varžybų trenerės susitiko su Penarol moterų komandos žaidėjomis ir asociacijos, siekiančia sumažinti nelygybę, kurią moterys patiria futbole, įkūrėjomis. Jos papasakojo apie problemas, su kuriomis susiduria. Anot Urugvajaus sportininkių, problemos stipriai nesiskiria nuo patiriamų Europoje, tačiau jaučiama mažesnė nelygybė, kuriai greičiausiai įtaką daro stipri futbolo „kultūra“ šalyje. Tačiau, net ir šalyje, kurioje kvėpuojama futbolu, vis tiek svarbiausias – vyrų futbolas. Net ir Penarol komandos socialiniai tinklai rodo, jog moterų futbolas sulaukia mažiau dėmesio. Instagram platformoje moterų klubas turi 24,5 tūkst. sekėjų, o vyrų – 656 tūkstančius.
Dalyvių įspūdžiai
Dalyvės iš Lietuvos džiaugėsi turėjusios galimybę sudalyvauti projekte ir paskatinti jaunas moteris įsitraukti į moterų futbolą ir teigė, kad ši iniciatyva joms suteikė galimybę tobulėti profesinėje srityje ir užmegzti tarptautinius ryšius bei leido pasidalinti žiniomis bei paskatinti moteris domėtis futbolu.
Kitų šalių dalyvės dalinosi įspūdžiais ir teigė, kad tai viena geriausių patirčių, leidusių pažinti kitų šalių komandas, o svarbiausia pabendrauti su daug pasiekusiomis futbolo trenerėmis bei pamatyti jų treniravimosi patalpas, futbolo aikštynus, kuriuose treniruojasi ir moterų futbolo komandos, ir net rinktinės.
Projekto nauda
Vienas iš populiariausių jaunų vyrų atsakymų, kai jų klausiama apie domėjimąsi futbolu, yra gerai žinomo žaidėjo vardas. Taip pat ir mergaitėms labai svarbu turėti žymias atstoves moterų futbole, kad jos suprastų – moterys futbole gali pasiekti daug.
Futbolas gali būti puiki priemonė mergaitėms vystytis fiziškai ir emociniu požiūriu, todėl svarbu, kad visos besidominčios mergaitės turėtų galimybę pasirinkti šią sporto šaką. Kaip ir bet koks kitas sportas, futbolas yra puiki priemonė užmegzti tarptautinius ryšius ir kelti tarptautinės žiniasklaidos dėmesį, o tai gali padėti skatinti sporto plėtrą visame pasaulyje. Šių priežasčių dėka svarbu skatinti moterų futbolą ir padėti moterims, mėgaujantis šiuo sportu, gauti teisingą dėmesį ir palaikymą.
Viso „One Goal“ projekto metu buvo ruošiama metodologija skirta kritiškai įvertinti bendrą projekto naudą, kalbėti apie lyčių nelygybę futbole, bei būdus, kaip su tuo kovoti. Metodologijoje pateikiama informacija apie efektyvią sporto komunikaciją, traumų prevenciją, trenerių mokymo metodus bei treniruočių strategijos metodus.
Šis moterų sporto projektas padėjo tobulinti moterų futbolo trenerių įgūdžius, didinti potencialias įsidarbinimo galimybes ir propaguoti moterų sporto idėją. Penkių skirtingų šalių trenerės užmezgė partnerystes ir tikimasi, kad bendradarbiaus ir ateityje.
Šią iniciatyvą finansuoja Europos Sąjunga. Europos Komisija neatsako už bet kokį joje pateiktos informacijos, kuri yra mūsų nuomonė, panaudojimą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.