Jo laimėtojai dėl bilieto į Katarą dar kovos su Velsu.
Škotijos rinktinės treneris Steve'as Clarke'as prieš mačą prašė nemaišyti karo su futbolu, bet prašymas nėra lengvai įvykdomas.
Prieš mačą Škotijos sirgaliai mokosi Ukrainos himno, patys futbolininkai palaiko varžovą, o žaidėjai iš Ukrainos dalyvavo vienoje sunkiausių treniruočių stovyklų.
Po treniruotės jie skubėdavo domėtis, ar jų šeimos Ukrainoje turi ko valgyti.
„Nejaučiu pykčio, greičiau neapykantą. Rusų kariai mano, kad esame antrarūšė tauta. Pats užaugau ir gyvenau Sovietų Sąjungoje.
Prieš kelis mėnesius neįsivaizdavau, kad žmonės, kuriuos laikiau mūsų broliais, su kuriais miegojau ir valgiau, dabar gali mus žudyti“, – sakė Oleksandras Petrakovas.
Jis Ukrainos futbolo rinktinei vadovauja nuo 2021 m.
Nuo gegužės pradžios Ukraina ruošėsi atkrintamųjų varžybų pusfinaliui, tačiau klausimai apie komplektaciją, taktiką, traumas ir komandos formą dažnai nueidavo į antrą planą.
Psichologiškai ir emociškai Ukrainos ir jos varžovų laukia vienos sunkiausių rungtynių birželio 1-ąją.
Rungtynės turėjo būti žaidžiamos kovo pabaigoje, tačiau dėl Rusijos invazijos į Ukrainą jos buvo nukeltos į birželį.
UEFA tikėjosi, kad ukrainiečiams pavyks suburti komandą, kuri norės ir galės kovoti dėl bilieto į pasaulio čempionatą.
Taip ir atsitiko: gegužės pradžioje Ukrainos futbolininkai įsikūrė Slovėnijos treniruočių centre. Jie ruošiasi tiek fiziškai, tiek psichologiškai.
Prasidėjus karui net 65-erių O.Petrakovas ketino stoti į Kijevo teritorinę gynybą.
„Būtų blogai, jei bėgčiau iš miesto, kuriame gimiau. Tačiau vadai man pasakė, kad esu per senas ir man trūksta karinio pasirengimo. Jie pridūrė, kad man būtų naudingiau atvesti Ukrainą į pasaulio čempionatą. Dabar šią atsakomybę jaučiu vis labiau“, – sakė ukrainietis.
Todėl futbolas treniruočių stovykloje atsidūrė šalia temos apie rusų okupaciją, šeimynines dramas, baimę dėl artimųjų ir tolesnės informacijos tikrinimą iš fronto.
Žaidėjai treniravosi keturias savaites, tačiau neturėjo galimybės sužaisti jokių tarpvalstybinių rungtynių su kita rinktine.
Todėl ukrainiečiai pasinaudojo galimybe žaisti su klubais.
Jie nugalėjo Menchengladbacho „Borussia“ 2:1, „Empoli“ 3:1 ir sužaidė su „Rijeka“ 1:1.
Gegužės 26 d. planuota surengti rungtynes su Kongo rinktine Belgijoje, bet paskutinę akimirką jos buvo atšauktos.
Normalaus stadiono vis dar neturinti Lietuva irgi norėjo padėti Ukrainai ir kvietė komandą atvykti žaisti.
Tačiau ukrainiečiai tik mandagiai padėkojo, nes nenorėjo žaisti ant neįprastos dirbtinės dangos LFF stadione Vilniuje.
Malta taip pat pasiūlė jiems rungtynes, bet jos būtų vykusios per vėlai.
Galiausiai O.Petrakovas visus savo žaidėjus suskirstė į dvi grupes, tad Ukraina prieš rungtynes su Škotija sužaidė tarpusavio mačą.
„Nusprendžiau, kad geriau surengti rungtynes, kuriose beveik visi mūsų žaidėjai gautų 90 min. žaidimo laiko. Tai būtų neįmanoma jokiose kontrolinėse rungtynėse“, – sakė O.Petrakovas.
Škotijos komandos treneris Steve'as Clarke'as taip pat užsiminė apie mačo aplinkybes.
„Karas Ukrainoje? Žaidimui įtakos tai neturės. Tai yra futbolas. Visi Europoje rodė didelį solidarumą su Ukraina. Žaidėme rungtynes su Lenkija, kuriose surinkome jiems gerą pinigų sumą. Žinome, kad padėtis jų šalyje yra baisi. Bet tai yra futbolas. Jie nori laimėti, mes irgi norime laimėti“, – sakė škotas.
Tačiau sunku nepajusti, kad birželio 1-osios mačas bus kažkas daugiau nei rungtynės.
Galbūt šiek tiek panašu į šių metų Euroviziją, nes tai buvo daugiau nei tiesiog dainų konkursas.
Net škotų kapitonas Andrew Robertsonas prisipažino, kad jis pats norėjo, jog Ukraina dalyvautų pasaulio čempionate.
„Tikrai visi pasaulyje nori, kad Ukraina laimėtų. Jei jie turėtų kitą varžovą, taip pat norėčiau, kad jie laimėtų šiose atkrintamosiose rungtynėse. Bet, deja, jie žaidžia su mumis, – sakė A.Robertsonas. – Mes stebime karą ir matome, koks jis baisus. Negalime to ignoruoti, bet turime akimirką nuo jos atitraukti dėmesį.
Būsime su ukrainiečiais prieš ir po rungtynių, bet per šias 90 ar 120 minučių turime būti pasiruošę kovoti už savo svajones. Kaip sportininkai norime žaisti pasaulio čempionate“, – sakė jis BBC.
Škotų gerbėjai taip pat palaikys ir Ukrainą padėdami svečiams giedoti himną.
„Hampden Park“ stadione jie gaus korteles su žodžiais arba galės žiūrėti į tekstą specialioje programėlėje. Taip pat stadione bus daug Ukrainos vėliavų.