Į naująjį A lygos sezoną gali atslinkti ir sukčiavimo debesis: ant svarstyklių – milžiniškos vertės klausimas

2021 m. vasario 19 d. 12:59
Papildyta
Naujojo sezono svarbiausią klausimą spręsdama Lietuvos futbolo federacija (LFF) bei aukščiausiosios A lygos klubų vadovai ant svarstyklių padėjo du itin karštus svarsčius. Klaidos kaina – nauji skandalai, kurie aptaškytų ir taip nespindintį šalies futbolo mundurą.
Daugiau nuotraukų (18)
Futbolo bendruomenė dabar atidžiai stebi du itin svarbius veiksmus – kurį iš dviejų klubų bus nuspręsta priimti į A lygos glėbį ir kokių sankcijų sulauks sutartų rungtynių debesį virš savęs pasikabinusi „Jonavos“ ekipa.
Su pastarąja atsivelkantis sporto vėžiu vadinamas sukčiavimo šleifas gali pasklisti ir aukščiausioje šalies futbolo lygoje – būtent „Jonava“ ir yra viena iš kandidačių išimties teise prisidėti prie A lygos. LFF drausmės komitetas „Jonavai“ jau yra paskyręs baudą, sankcijų sulaukė ir trys neįvardinami komandos žaidėjai, kai kam teks praleisti 8 artėjančio sezono rungtynes.
Bet į A lygą įsiveržti bandanti „Jonava“ pateikė apeliaciją, tad pagal dabartines taisykles, kol vyksta skundo nagrinėjimas, galėtų žaisti aukščiausioje lygoje.
Nors ši situacija atrodo visiškai absurdiškai – į tyrimą dėl sukčiavimo rezultatais patekęs klubas gali gauti išimtinę teisę pakilti aukščiau – LFF nori atskirti pažeidėjus ir pačią klubo vadovybę.
„Galime suskaičiuoti, kiek kandidatų gali kilti į A lygą. Jeigu pradėsime sankcijas taikyti į kairę ir dešinę, išmetinėti komandas į II lygą, tai to nesinori. Klubo vadovas ne gali žinoti, ką jam už nugaros jam gali daryti treneris ar žaidėjas. „Jonavos“ atveju – vadovas nėra minias“, – penktadienį per spaudos konferenciją, skirtą aptartį LFF Vykdomojo komiteto sprendimus, kalbėjo federacijos generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius.
Net ir po apeliacinio komiteto sprendimo A lygos licencijos negavusi „Jonava“ dėl vietos A lygoje dabar konkuruoja su Alytaus „Dainava“.
Į „Jonavą“ – ir įtartinas treneris
Į A lygą įžengti norinti „Jonava“ turi gan prastai vertinamą pasitikėjimo kreditą. Jau ir taip sutartų rungtynių skandale minima „Jonava“ sau paslaugos nepadarė ir nusprendusi pasikviesti trenerį serbą Draganą Džurdževičių, kurį LFF greitai pažymėjo raudona spalva.
„Vykdomajame komitete irgi buvo klausiama dėl galimai sutartų rungtynių. Pradėti tyrimai dėl praėjusio sezono LFF I lygos rungtynių. Yra galimai galimų tam tikrų indikacijų dėl pasekmių sezono eigoje. Norime viską įvertinti, kad sezono eigoje nebūtų pasitraukimų ar tektų taikytis drausmines sankcijas, – sakė E.Stankevičius. – Dėl Alytaus klubo tokių indikacijų nebuvo. Mes suprantame, kad liko pora savaičių, o „Dainava“ savo komandą komplektavo LFF I-ai lygai. Dėl to ir norime ramiai priimti galutinį sprendimą.“
Nerimas dėl virš „Jonavos“ klubo pakibusio debesies jautėsi ir LFF Vykdomajame komitete. Pasak E.Stankevičiaus, dėl šios priežasties netgi buvo svarstoma A lygoje turėti 9 klubus.
„Jonavai“ paskelbus apie A.Džurdževičių futbolo bendruomenėje staigiai kilo sujudimas. Dėl praėjusį sezoną 39-erių „Samut Sakhon“ klube Tailande dirbusio serbo įspėjimų sulaukė ir pati LFF.
„Gavome pranešimus iš kolegų, tam tikrą suformuotą nuomonę. Jis praėjusį sezoną dirbo Tailande, kur klubas turėjo negerumų dėl sutartų rungtynių. Ta jo patirtis yra ir mes turime informaciją. Išsiuntėme „Jonavai“ įspėjimą dėl trenerio, kad klubas imtųsi atitinkamų veiksmų dar iki sezono pradžios“, – pasakojo E.Stankevičius.
„Jonava“ sulaukė gerokai švelnesnių sankcijų nei praeityje į lažybų skandalą patekę Klaipėdos „Atlanto“ ar „Palangos“ klubai, kurie buvo greitai išmesti. E.Stankevičius teigė, kad priežastis – ganėtinai paprasta.
„Skiriasi apimtys, pranešimų kiekis. Dėl „Jonavos“ klubo gavome keletą raportų, o „Atlanto“ ar „Palangos“ atveju jų buvo keliasdešimt kartų daugiau, – sakė E.Stankevičius. – Ir pažiūrėkime – Jonavos miestas investuoja į infrastruktūrą, tvarko stadioną, tad būtų gaila išbraukti jį iš futbolo žemėlapio. Mes norime bendradarbiauti, bet jeigu tokie atvejai kartosis, atsisveikinsime.“
Dėl „Jonavos“ ir „Dainavos“ – ir klubų vadovų, ir miestų merų žodis
Lietuvos futbolo A lygos čempionate šiemet dalyvaus 10 klubų. Bus žaidžiama 4 ratais. Į A lygą dar galėjo pretenduoti ir „Šiaulių“ klubas, kuris buvo aukščiau nei „Dainava“, bet Saulės miesto klubo vadovai nutarė šiemet dar pasilikti LFF I lygoje.
Tad ant svarstyklių – Jonavos ir Alytaus miestai.
Pasak E.Stankevičiaus, A lygos klubai buvo linkę priimti komandą iš Jonavos, tačiau paaiškėjus, kad prisijungti nori ir „Dainava“, nuspręsta apsvarstyti, kuris variantas – tinkamiausias.
Galutinis sprendimas bus priimtas atsižvelgiant į A lygos klubų vadovų, miestų merų viziją ir LFF nepaprastųjų situacijų komiteto nuomonę.
„Duotas laikas – iki pirmadienio. Pirmadienio rytą apie situaciją ir jo požiūrį dėl galimybės Alytui prisijungti prie A lygos kalbėsime su miesto meru Nerijumi Cesiuliu. Taip pat bendraujame su „Jonavos“ klubo atstovais“, – sakė E.Stankevičius.
A lygos licenciją turi Vilniaus „Žalgiris“, Marijampolės „Sūduva“, „Kauno Žalgiris“, Gargždų „Banga“, „Panevėžys“, Vilniaus „Riteriai“ bei iš LFF I lygos kartelę perlipę Kėdainių „Nevėžis“, Kauno „Hegelmann Litauen“, Telšių „Džiugas“.
A lygos licencijos siekusi „Jonava“ jos negavo net ir po apeliacijos, nes taip ir nesugebėjo pilnai įgyvendinti privalomų finansinių kriterijų.
Tačiau dabar LFF generalinis sekretorius sako, kad „Jonava“ jau turi visus reikiamus dokumentus.
„Klubas pateikė dokumentus ir tai leidžia susidaryti nuomonę, kad su jais – viskas gerai. Atitinkamas finansinis kriterijus ištaisytas ir klubas galėtų žaisti A lygos čempionate. Pirmadienį pranešime, koks yra nepaprastųjų atvejų komiteto sprendimas. Laukiame ir A lygos klubų nuomonės, kurią komandą pasirinkti“, – teigė E.Stankevičius, pabrėžęs, kad „Jonavos“ dokumentus dar reikės atidžiai patikrinti.
Paaiškėjo, kad tarp norinčių patekti į A lygą sušmėžavo ir Vilniaus „Vyčio“ vardas. Sostinės komanda praėjusio sezono LFF I lygoje užėmė 7 vietą iš 8 komandų.
„Sulaukėme „Vyčio“ atstovo skambučio ir rašto, bet nesvarstėme šios kandidatūros. Dar vyksta LFF I lygos licencijavimo procesas. Vilniaus „Vyčio“ klubui palinkėta siekti LFF I lygos licencijos. Nematome galimybės jiems žaisti A lygoje. Praėjusį sezoną I lygoje jie dalyvavo išimties tvarka be licencijos. Tad apsistojome ties „Jonavos“ ir „Dainavos“ kandidatūromis“, – sakė E.Stankevičius.
Būsimas A lygos sezonas bus pristatytas kitą savaitę.
Išimties tvarka priimtas klubas čempionatą pradės su -3 taškais. Svarstome dėl finansinių sankcijų, paramos neskyrimo.
Pristatė biudžetą
LFF penktadienį taip pat pristatė ir ataskaitą už 2020 metų biudžetą bei patvirtintą 2021-ųjų biudžetą.
Šiemet LFF gyvens sočiau – planuoja 8 497 059 eurų biudžetą. Pernai biudžetas siekė iek tiek daugiau nei 8 milijonus – 8 077 319 eurų.
2021 metais į biudžetą įplauks tradiciškai gaunami UEFA, FIFA pinigai. LFF Švietimo, mokslo ir sporto ministerija skirs 66 tūkstančius 838 eurus, o Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) – 96 tūkst.
Iš FIFA planuojama gauti 858 787 eurų, o UEFA skirs daugiau nei 4 milijonus – 4 400 000 eurų.
Iš komercinių pajamų LFF tikisi uždirbti 461 775 eurus.
„Čia numatytas pesimistinis variantas, nes matome, kad neturėsime pajamų už kovo mėnesio rungtynes, nes Supertaurė vyks be žiūrovų. Natūralu, kad komercinės pajamos mažės. Iš viso turime 5 883 400 eurų. Tai – pinigai, kuriais finansuojama visa LFF veikla, nacionalinės rinktinės, administracija, asociacijos, apskritys, skolų dengimas ir visos kitos vykdomos veiklos. Tai – pajamos, nesuriškos su atitinkamais projektais“, – kalbėjo E.Stankevičius.
LFF taip pat ketina sukaupti 2 613 659 eurų projektinių lėšų.
LFF generalinis sekretorius E.Stankevičius penktadienį pabrėžė, kad federacijai pavyksta lipti iš skolų, tačiau ir šiemet finansavimo poreikis – diesnis nei tikimasi sukaupti pinigų. LFF paskaičiavo, kad reikėtų 380 796 eurais daugiau.
„Džiaugiuosi, kad po paskutinio atsiskaitymo nebeturėsime jokių kreditų, susijusių su Lietuvos bankais. Laikomės mano norimo rakurso. Tikiuosi, kad pavyks atiduoti kreditus, jog neslėgtų finansinės naštos, – sakė E.Stankevičius. – Pernai tvirtinome beveik pusantro milijono eurų turintį deficitą biudžetą. Ropšiamės iš skolų ir situacija gerėja. Smagiau galima jaustis nei 2018 metų pabaigoje. Dabartinis deficitas – iššūkis, bet tikiuosi, kad pavyks jį suvaldyti.“
Pagrindiniai A lygos pokyčiai
*Įvedamas legionierių mokestis – 1000 eurų už žaidėją.
*Iš A lygos krentant dviem klubams nebebus peržaidžiamos rungtynės dėl išlikimo. Į LFF I lygą tiesiogiai iškris du klubai, o du geriausi LFF I lygos klubai kils aukščiau.
*Ruošiamas pandemijai skirtas čempionatų vykdymo „Return to play“ protokolas visoms lygoms.
*LFF taurėje bus leidžiama dalyvauti visoms norinčioms komandoms. LFF padengs teisėjavimo mokesčius.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.