Protestuodami prieš policijos brutalų ir neteisėtą elgesį futbolo sirgalių atžvilgiu, aistruoliai sutartu mačo laiku pakilo iš savo vietų ir paliko triuškmingiausias fanų zonas.
Sirgalių protestų banga prasidėjo Sankt Peterburge, kur praėjusį penktadienį žaidė vietos „Zenit“ ir Maskvos „Dinamo“ ekipos.
Pirmasis kėlinys vyko itin įdomiai ir „Zenit“ sugebėjo įmušti trys įvarčius be atsako. Tačiau 40-ąją minutę tiek Sankt Peterburgo, tiek ir Maskvos komandos aršiausi sirgaliai atsistojo ir patraukė išėjimo link.
Sankt Peterburgo futbolo gerbėjai patraukė namo, o Maskvos sirgalius pasitiko itin gausios specialios paskirties policijos padalinio OMON pajėgos, kurios suvarė maskviečius į pagalbines stadiono patalpas ir išlaikė juos ten iki finalinio teisėjo švilpuko.
Nors „Dinamo“ aistruoliams buvo siūloma sugrįžti į vietas stadione, to jie nepadarė.
Analogiška situacija vyko ir kituose Rusijos miestuose, kur 40-ąją dvikovos minutę iš stadionų traukė „Spartak“, „Rostov“, CSKA, „Krasnodar“, „Arsenal“ bei „Lokomotiv“ sirgaliai.
Kaip teigia Rusijos žiniasklaida, iš viso protesto akciją prieš policijos savivalę palaikė 11 iš 16 aukščiausios lygos ekipų aistruolių.
Šio judėjimo organizatoriais tapo Maskvos „Spartak“ klubo sirgalių grupuotė „Fratrija“. Mat būtent jos 200 narių policija suėmė Sankt Peterburge lapkričio 30-ąją.
Tai vyko ne rungtynių metu ar tą pačią dieną, kai vyko akistata, o policija aistruolius gaudė mieste dieną prieš dvikovą baruose, gatvėse ar net viešbučiuose.
Raudoną „Spartak“ atributiką turintys žmonės buvo vežami į policijos nuovadas, jiems inkriminuojamas alkoholio vartojimas viešoje vietoje, policijos įžeidinėjimas, nepaklusimas pareigūno reikalavimams. Visi jie buvo uždaryti į laikinojo sulaikymo kameras ir išbuvo jose parą.
Policija tikino, kad ji tokiu būdu nutarė sustabdyti galimas dviejų komandų aistruolių muštynes.
Po tokio žingsnio „Fratrija“ išplatino viešą pareiškimą: „Mes tai laikome provokacija prieš visus Rusijos sirgalius. Mes laikome neleistinu faktą, kad užsimerkiama į žmogaus teises ir jos minamos tik todėl, kad pilietis važiuoja į kitą miestą palaikyti savo mėgstamos komandos. Mes laikome, kad tai buvo specialiai organizuota sirgalius diskriminuojanti akcija ir tokiu būdu valdžia norėjo atlikti parodomąjį „raganų medžioklės“ spektaklį“.
Ypač tapo įdomu ir neįtikėtina, kad futbolo sirgaliai, kurie laiko savo apolitiškais ir tuo didžiuojasi, sulaukė antiekstremistinio Vidaus reikalų ministerijos padalinio smūgio – buvo pareikšta, kad didžioji dalis sirgalių skanduočių įžeidžia valdžią. Mat šiemet Dūmoje priimtas įstatymas, jog galima bausti visus Rusijos piliečius, kurie bet kokiu pasisakymu ar replika įžeidinės valdžią ir valdžios vyrus.
„Fratrija“ pareiškė, kad dėl policijos savivaliavimo kenčia didžioji dalis aistruolių grupuočių ir paprašė visus 40-ąją mačo minutę kilti iš savo vietų ir palikti stadionus.
Šį prašymą palaikė net ir tie fanų klubai, kurie yra iškasę karo kirvį su „Spartak“ aistruoliais.
Kaip aiškino Sankt Peterburgo „Zenit“ ekipos sirgalių grupuotė „Landskrona“, „tokiose situacijose komandų spalvų priešprieša privalo užleisti vietą fanų solidarumui“.
Kaip vystysis toliau policijos ir futbolo aistruolių konfliktas – nežinia. Mat po lapkričio 6-osios varžybų Rusijos futbole skelbiamos žiemos atostogos ir pirmenybės atsinaujins tik kovo pabaigoje.