Užteko kelių savaičių, kad dukart pasaulio čempionas Ronaldo Luizas Nazario de Lima suprastų, jog tapus komandos savininku reikėtų atsargiau rinkti žodžius.
Rugsėjį maždaug už 30 milijonų eurų įsigijęs elitinės Ispanijos futbolo lygos klubą „Valladolid“ brazilas iškart atvyko į rungtynes Jose Zorrillos vardu pavadintame stadione.
Sėdėdamas direktorių ložėje jis stebėjo, kaip krašto saugas Keko susimovė likęs vienas prieš vartininką ir nepasinaudojo nuostabia proga įmušti.
Po rungtynių Ronaldo jautėsi turįs kaip nors žaidėjui padėti, todėl susirado Keko.
Klubo savininkas aiškino, kad tokiais momentais reikia išlaukti, kol vartininkas pirmas atliks judesį.
„Lengva tau kalbėti, kai esi Ronaldo“, – nuskambėjo atsakymas.
„Nuo tada nustojau kalbėti.
Daugiau jiems neaiškinsiu, ką manau. Man viskas klojosi per daug lengvai“, – kalbėdamas su „The New York Times“ prisipažino dabar 42-ejų Ronaldo.
Mokosi iš senų vaizdo įrašų
Per du dešimtmečius trukusią karjerą Ronaldo buvo tikras įvarčių mušimo fenomenas. Taip jis vadinamas dėl to, kad pelnė abu Brazilijos rinktinės įvarčius į Vokietijos vartus 2002-ųjų pasaulio čempionato pergalingame finale.
Būdamas tik dvidešimties jis jau buvo pripažintas geriausiu pasaulyje ir išgarsino Ronaldo vardą gerokai anksčiau, nei atsirado C.Ronaldo.
Niekas nepaneigs jo įspaudo dabartinių žvaigždžių kartai. Jis vis dar išlieka idealas daugybei šios dienos žaidėjų – nuo Zlatano Ibrahimovičiaus iki Marouane’o Fellaini.
Anglijos rinktinės puolėjas Harry Kane’as yra pasakęs, kad tobulindamas savo techniką nuolat ieško senų Ronaldo žaidimo įrašų, – brazilas iš tiesų buvo pirmasis interneto eros futbolo žaidėjų etalonas.
Skaičiavo nuo vaikystės
Karjerą aikštėje baigęs Ronaldo dabar augina keturis vaikus.
Domėtis verslu jis pradėjo vos ėmęs žaisti futbolą. Jis pradėjo išmaitinti savo šeimą būdamas vos 15 metų.
Ronaldo augo neturtingoje šeimoje, kuri gyveno dviejų kambarių bute Rio de Žaneiro priemiestyje Bento Ribeire, o pasirašęs savo pirmąją sutartį su „Cruzeiro“ persikraustė beveik 300 km šiauriau.
Jis debiutavo profesionalų varžybose būdamas šešiolikos.
„Aš labai anksti privalėjau pasirūpinti savimi, savo pinigais ir savo šeima“, – pasakojo brazilas.
Ronaldo vaikystėje negalėjo net įsivaizduoti gyvenimo, kurį jam dovanojo futbolas. Jis prisimena, kad kai kurie žaidėjai taip ir nesugebėjo susitvarkyti su futbole uždirbtais turtais.
Ronaldo pažįsta kelis savo buvusių komandų draugus, kurie viską iššvaistė ir dabar vėl gyvena skursdami.
„Aš to baiminausi ir nusprendžiau išmokti viską, ką galėjau, stengtis kaip tik galiu, kad man sektųsi geriau, ieškojau geriausių patarėjų“, – pasakojo Ronaldo.
Be to, kad įsigijo „Valladolid“ klubą, jis atidarė įmonę, pavadintą „Family Office Concierge R9“, kuri rūpinasi žaidėjų finansiniais reikalais, kad jie galėtų gauti pelno iš savo karjeros uždarbio iki pat senatvės.
„Stengiamės jiems padėti turėti tai, ką turiu aš: užtikrinti, kad jie ilgai džiaugtųsi savo karjeros uždarbiu“, – sakė Ronaldo.
Žvaigždynas keitė pasaulį
Brazilas pasakojo, kad verslas jam buvo įdomus nuo tų dienų, kai buvo paauglys su tarpu tarp priekinių dantų, erzinantis visus gynėjus, kurie neprilygo jo sugebėjimams, instinktams, greičiui.
Verslo vadybininkai ir sporto rinkodaros specialistai supo Ronaldo nuo jo ankstyvosios karjeros Brazilijoje, o vėliau Europoje nuo pirmųjų žingsnių Eindhoveno PSV klube Olandijoje iki Madrido „Real“.
Ronaldo atidžiai sekė viską, ką darė verslininkai, ypač amerikiečių sporto prekių milžino „Nike“, kuris iki šiol investuoja į Ronaldo prekės ženklą, atstovai.
Kai jis žaidė Madrido klube, ten buvo suburtas neeilinis žvaigždynas, vadintas „Los Galacticos“. Be Ronaldo, toje komandoje vienu metu žaidė prancūzas Zinedine’as Zidane’as, portugalas Luisas Figo, brazilas Roberto Carlosas, anglas DavidasBeckhamas.
„Real“ prezidentas Florentino Perezas pasistengė suburti tokią komandą, kuri ne tik laimėtų titulus, bet ir veiktų kaip sporto rinkodaros mašina.
Neįtikėtina, bet „Real“ su Ronaldo taip ir nelaimėjo Čempionų lygos. Tačiau tos komandos palikta žymė sporto garsenybių pasaulyje išliko iki šiol.
„Man atrodo, kad ta komanda pakeitė rinkodaros pasaulį ir pinigus futbole“, – sakė Ronaldo.
Londone išmoko angliškai
Nuo tada, kai 2011-aisiais nustojo žaisti, Ronaldo daugiausia laiko skyrė savo asmenybei stiprinti ir įvairiapusei verslo imperijai kurti.
Jis buvo vienas 2014-ųjų pasaulio čempionato Brazilijoje organizacinio komiteto vadovų ir artimai dirbo su keletu Brazilijos futbolo veikėjų, kurie vėliau JAV tyrėjų buvo apkaltinti korupcija.
Vienas jų jau pasodintas į kalėjimą JAV, kiti du dar laukia nuosprendžio. Jie neigia kaltinimus, tačiau Ronaldo turi savo nuomonę: „Jie futbolui padarė kai ką baisaus – vogė iš žmonių. Jie pavogė magiją.“
Vėliau Ronaldo visiškai pasinėrė į verslo pasaulį. Jis sukūrė sporto rinkodaros kompaniją, kuri tapo pasaulyje didžiausios reklamos įmonių grupės WPP dalimi. Ji veikė ketverius metus, o tuomet Ronaldo įsigijo sporto rinkodaros kompanijos „Octagon“ atstovybę Brazilijoje. Taip jis susidraugavo su WPP įkūrėju Martinu Sorrelliu, kuris įtikino buvusį futbolininką pabandyti pagyventi Londone.
Ronaldo ten gyveno trejus metus ir išmoko angliškai. Tuomet jis persikėlė į Madridą ir čia gyvena su savo mylimąja, o didžiąją laiko dalį skiria „Valladolid“ – komandai, kurią pats nustelbia savo asmenybe ir statusu futbolo pasaulyje.
Vilioja futbolo rinka
Valjadolido klubas per savo istoriją yra iškovojęs vos vieną titulą – 1984-aisiais laimėjo dabar jau neegzistuojančią Ispanijos lygos taurę.
Dabar jo svarbiausias tikslas yra išsilaikyti „Primera“ lygoje ir toliau žaisti su tokiais milžinais kaip „Barcelona“ ir Madrido „Real“. Ilgalaikis Ronaldo siekis – įrodyti, kad jis yra savininkas, kuris „gali kurti geresnį futbolą“.
Jis neatskleidžia savo planų, tačiau matyti, kad viskas bus sutelkta į tai, kaip panaudoti Ronaldo vardą ir ryšius Brazilijoje, kad jis galėtų uždirbti 6 milijardų eurų vertės žaidėjų rinkoje.
Ronaldo vos po kelių mėnesių nuo sandorio Valjadolide beveik patrigubino skautų skaičių iki 15 ir planuoja pridėti dar šešis.
„Manau, kad tai yra geras verslas“, – neslėpė Ronaldo, į kurį teises pirmą kartą dar 1992-aisiais įsigijo du Rio de Žaneiro verslininkai už viso labo 7500 JAV dolerių.
Ronaldo ketina investuoti ir į Valjadolido futbolo akademiją, kad atrastų ir augintų vietos talentus.
Legenda neišblėso iki šiol
Žinoma, svarbiausias yra pats Ronaldo. Nors priaugo daug kilogramų nuo tada, kai žaidė futbolą, jis iki šiol yra tokia žvaigždė, dėl kurios stoja eismas visame pasaulyje.
Išmaniaisiais telefonais apsiginklavę sirgaliai prašinėja Ronaldo fotografuotis su tokiu pat entuziazmu kaip dabartinės kartos futbolininkų.
Dokumentikos kūrėjai visus metus sekiojo Ronaldo kurdami didelio biudžeto filmą apie jo gyvenimą.
Jis supranta, kad praėjus daug metų nuo futbolininko karjeros pabaigos jo didžiausia jėga versle išlieka jo paties vardas.
„Nebūčiau čia, jei ne aš“, – sakė Ronaldo.
Tikisi, kad įkvėps investuoti į futbolą
Tai, kad Ronaldo įsigijo 90 metų istoriją skaičiuojantį „Valladolid“, dabartiniams futbolininkams galbūt parodys, jog pasibaigus karjerai galima užsiimti ne tik treniravimu ir komentavimu televizijoje.
„Jei jie tai supras, bus nuostabu, – sakė Ronaldo. – Tikiuosi, kad pradėsiu judėjimą, skatinantį daugiau buvusių žaidėjų investuoti į futbolą.“
Dabar geriausi futbolininkai uždirba daugiau, nei siekia vidutinio dydžio įmonių metinis pelnas, tad tikėtina, kad kai kurie seks Ronaldo pavyzdžiu.
Kitas pavyzdys yra buvęs Anglijos futbolininkas Davidas Beckhamas, vadovaujantis grupei, kuriai priklauso Majamio „Inter“ – klubas, 2020-aisiais debiutuosiantis JAV futbolo lygoje MLS.
Sporto investicijų fondą sukūrė ir „Barcelona“ gynėjas Gerard’as Pique – drauge su savo komandos draugais Lioneliu Messi ir Cescu Fabregasu. Ši trijulė vienas kitą pažįsta nuo tada, kai žaidė klubo jaunimo komandoje.