Baisusis Vokietijos klausimas: istorinė gėda – tamsiųjų laikų pranašė?

2018 m. birželio 28 d. 18:29
Lrytas.lt
„Turniermannschaft“, – šios taip dažnai naudojamos vokiečių frazės futbolo pasaulis neišgirs dar ilgai. Trečiadienį Vokietijos rinktinė patyrė visišką fiasko ir aidint savo aistruolių raudoms buvo priversta atsiveikinti su pasaulio čempionatu. Kas nutiko futbolo galiūnams ir kas Vokietijos laukia toliau?
Daugiau nuotraukų (13)
Turnyro komanda
Pralaimėjimas 0:2 Pietų Korėjos komandai buvo tikras šokas vokiečiams, kurie prieš ketverius metus džiaugėsi pasaulio čempionato trofėjumi.
Bet „Turniermannscaft“, kaip mėgsta sakyti vokiečiai, pabrėždami, kad tai – turnyrų komanda – šįkart pavirto į pajuokų objektą.
Vokiečių sirgaliai pasaulio čempionate Rusijoje buvo priblokšti, kai jų dievaičiai F grupės starte 0:1 pralaimėjo Meksikai.
Sunkius išgyvenimus jie patyrė ir per dvikovą su Švedija, kurią laimėjo 2:1 jau po tobulai sužaistos standartinės situacijos penktąją teisėjo pridėto laiko minutę.
Dvikova su Pietų Korėja tapo lemiamu išbandymu, tačiau Vokietijos aistruoliai nuolat kartojo tą „turniermannschaft“ – suprask, kad jų komanda yra skirta žaisti pagrindiniuose turnyruose, per kuriuos visada reikiamu momentu parodo geriausią savo futbolą.
Bet ne 2018 metais Rusijoje, kur trečiadienį vokiečių persirengimo kambaryje tvyrojo mirtina tyla.
Kodėl Vokietijos rinktinė iškrito?
Galite sakyti, kad Vokietijos rinktinė privalėjo paimti puikią formą rodžiusį „Manchester City“ puolėją Leroy Sane, kurio pavardės išbraukimas tapo tikra staigmena, tačiau toks argumentas – šūvis pro šalį dėl dviejų priežasčių, rašė BBC.
 
Pirmiausia dėl žaidėjo, kuris į rinktinę pateko vietoje L.Sane. Tai – Julianas Brandtas, kuris šiame čempionate buvo vienas įspūdingiausių Vokietijos rinktinės žaidėjų. Per tas 19 minučių, kurias jis žaidė, žinoma.
Tačiau svarbiausia, kad rinktinė krito ne dėl vieno žaidėjo nebuvimo.
Lyderių, arba kaip vokiečiai sako „Fuhrungsspieler“, praradimas – tai buvo pagrindinis faktorius.
Po 2014 pasaulio čempionato rinktinę paliko kapitonas Philippas Lahmas, rezultatyviausias žaidėjas pasaulio futbolo čempionato istorijoje Miroslavas Klose bei svarbiausia figūra persirengimo kambaryje Peras Mertesackeris.
2016 metais atsisveikino ir Bastianas Schweinsteigeris.
Politika ir „arogancija“
Meškos paslaugą galėjo padaryti ir įvykiai už aikštės ribų. Ilkay Gundoganas ir Mesutas Ozilas gegužę nusifotografavo su kontroversiškai vertinamu Turkijos prezidentu Receppu Tayippu Erdgoanu ir ši naujiena dominavo.
Futbolininkų elgesys nebuvo sutiktas maloniai.
Koją pakišti galėjo ir visas Vokietijos rinktinės kelias į pasaulio čempionatą. Jau buvo kalbama, kad tai – vieni favoritų, kuriems galėtų pasipriešinti vos viena komanda.
Nors Vokietijos rinktinė ir turėjo nerimo dėl pagrindinių žaidėjų traumų, optimizmo tai nė kiek nesumažino. Net ir draugiškos rungtynės su Austrija ir Saudo Arabija nesumažino lūkesčių, nors vokiečiai austrams nusileido 1:2, o Saudo Arabijos rinktinę įveikė 2:1.
 
Bet po dvikovos su Meksika J.Loewas kai ką pripažino: „Prieš rungtynes su Meksika buvo savotiškas arogancijos jausmas. Tarytum mes bet kada galėsime sureaguoti į įvykius – paspausti kažkokį mygtuką.“
Pasirinkimų trūkumas
Vokietijos rinktinė pasaulio čempionate nebuvo gerai subalansuota. Tai greitai išryškėjo per varžovų kontratakas. O judant į priekį vokiečiams trūko to įprasto greičio ir tikslumo, kuriuo galėtų palaužti savo varžovus.
Galima kelti klausimą ir dėl individualių pasirinkimų. Kad ir Sami Khedira. Nebuvo keista, kad jį rungtynėms su Švedija pakeitė Sebastianas Rudy. S.Khedira per dvikovą su Meksika nebuvo greitas – fiziškai, o gal ir psichologiškai.
Kai buvo paskelbta, kad rungtynėms su Pietų Korėja J.Loewas padarė penkis keitimus, keisčiausia tapo tai, jog sugrįžo S.Khedira. Nereikėtų nuvertinti fakto, kad 31 metų Turino „Juventus“ saugas yra pagrindinė persirengimo kambario figūra, tačiau jau per 40 sekundžių jis aiškiai parodė, kad tai bus dar vienos prastos jo rungtynės.
Kitas J.Loewo sprendimas buvo išimti rezultatyviausią Vokietijos žaidėją per du paskutinius pasaulio čempionatus Thomasą Muellerį. Tai buvo kontroversiškas sprendimas. Kita vertus, jis atrodė ir tinkamas, nes Th.Muellerio fizinis pasiruošimas nebuvo toks geras.
Bet vietoje jos pasirodęs Miuncheno „Bayern“ futbolininkas Leonas Goretzka žaidė labai prastai.
 
Atsižvelgiant į tai, kiek kartų jis prarado kamuolį, L.Goretzka net negalėjo sudaryti konkurencijos Th.Muelleriui. Bet galbūt tai susiję su tuo, kad įprastai L.Goretzka žaidžia centro saugu ar „dešimtuoju numeriu“, o ne krašte.
Ta plonytė riba
Visi tie pasirinkimai susidėjo ir virto dar vienu prastu pasirodymu, Pietų Korėjai leidusiu susikurti nemažai progų. Tačiau, kaip pažymėjo gynėjas Matsas Hummelsas, Vokietija irgi turėjo savo progų.
„Jeigu būčiau įmušęs 86 minutę, būtume kalbėję, kaip tai nuostabu, nes mes patekome į kitą etapą“, – sakė M.Hummelsas.
Bet realybė buvo kitokia – kamuolys atsimušė į jo petį ir krito į šalį. Visai kaip Vokietijos rinktinė po keleto minučių.
Tų klaidų ir progų buvo ir 2014-aisiais. Prisiminkime aštuntfinalio dvikovą su Alžyru, kai Manuelis Neueris net keletą kartų turėjo gelbėti savo komandą.
Netgi finale Gonzalo Higuainas atsidūrė situacijoje vienas prieš vieną – būtų sužaidęs užtikrintai, galbūt trofėjų namo būtų parsivežusi Argentina.
 
Tačiau tai nereiškia, kad Vokietijai tiesiog pasisekė. Tiesiog kartais riba tarp sėkmės ir kritimo gali būti labai nedidelė. Kai komanda triumfuoja, tokie klausimai įprastai lieka nuošalėje. Juk mūsų atmintyje išliko toji pergalė prieš Braziliją 7:1 pusfinalyje.
Kas laukia Vokietijos?
Praėjusių metų triumfas Konfederacijų taurėje tarytum parodė, kad Vokietijos rinktinė turi labai stiprias šaknis. Trečiadienį startiniame vienuoliktuke buvo septyni futbolininkai, kurie pernai turnyre nepasirodė.
Reikėtų atsiminti ir tai, kad pernai Europos jaunimo iki 21 metų čempionate triumfavo Vokietijos komanda.
Tačiau Rusijoje nepasirodė nė vienas iš jų, o tai pasako nemažai.
 
Jaunoji Vokietijos talentų karta dar nepralaužė ledų taip, kaip tai 2010 metų pasaulio čempionate padarė S.Khedira, M.Ozilas, M.Neueris ir Jerome'as Boatengas. Jie irgi metus iki to čempionato buvo triumfavę Europos jaunimo čempionate.
Apie Vokietijos rinktinės pamainą kalbama daug, tačiau dabar visų žvilgsniai krypta į J.Loewo ateitį.
58 metų specialistas prieš mėnesį pratęsė sutartį, kuri galios iki 2022 metų, tačiau toks fiasko gali viską pakeisti.
Vokietijos futbolo asociacijos prezidentas Reinhardas Grindelas po lemiamo pralaimėjimo pasakė, kad jis kartu su valdyba nori, jog J.Loewas dirbtų toliau. Pats treneris sakė, kad į šį klausimą atsakyti dar per anksti.
„Jaučiuosi labai nusivylęs. Net negalėjau pagalvoti, kad pralaimėsime Pietų Korėjai. Esu šokiruotas, nes nesugebėjome laimėti. Esu labai nusivylęs. Dabar turi praeiti kažkiek laiko ir tada ramiai nuspręsime, kas bus toliau“, – kalbėjo J.Loewas.
Aišku tik tai, kad vokiečiai iki 2020 metų Europos čempionato „Turniermannschaft“ tars gerokai rečiau.
Tamsių laikų nebus
Vokietijos žiniasklaida šį rinktinės žygį vadino „istorine gėda“ ir visiškai sumalė žaidėjus, kuriuos vadino turistais.
Tačiau J.Loewas pabrėžė, kad nors įvykiai metė šešėlį ant Vokietijos futbolo rinktinės pamainos, pernelyg panikuoti nereikėtų.
Jis pabrėžė, kad jokių „tamsių laikų“ priešakyje nėra.
„Dar neseniai mes buvome viena pastoviausių gerai žaidžiančių rinktinių per paskutinius 10-12 metų. Ilgą laiką visada patekdavome į finalus. Dabar esame absoliučiame liūdesyje ir nusivylime, tačiau mes turime labai talentingus jaunus futbolininkus, kurie turi daug potencialo. Praeityje tai yra nutikę ir kitoms šalims, tad mums tiesiog reikia daryti išvadas“, – sakė jis.
Vokietijos rinktinė pasaulio čempionatą baigė paskutinėje F grupės vietoje. Pirmąją vietą laimėjo 6 taškus surinkę švedai, o antri su tiek pat taškų buvo meksikiečiai.
Pietų Korėja savo taškus įsirašė būtent po dvikovos su vokiečiais.
Vokietijos rinktinė šiame čempionate įmušė 2 įvarčius ir praleido 4.
 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.