Neregėta kontrolė per pasaulio čempionatą: Rusijoje kiekvieną seks budri akis

2018 m. birželio 1 d. 22:25
Lrytas.lt
Niekas neturi sugadinti artėjančio svarbiausio metų sporto renginio – pasaulio futbolo čempionato Rusijoje.
Daugiau nuotraukų (6)
Siekdama užkirsti kelią teroro aktams ir nusikalstamumui, Maskva įveda kontrolės mechanizmą, primenantį sovietmetį, rašo Norvegijos dienraštis „Aftenposten“.
Prezidento Vladimiro Putino direktyva įpareigoja visus Rusijos piliečius, nuspręsiančius apsilankyti bet kuriame iš 11 miestų, kuriuose vyks rinktinių rungtynės, užregistruoti policijoje.
Rusai tą turės padaryti per tris dienas nuo atvykimo.
Ta pati direktyva registruotis įpareigos ir šimtus tūkstančių darbo imigrantų, daugumą kurių – iš Vidurinės Azijos.
Šis reglamentas drauge su daugybe kitų saugumo priemonių reiškia, kad Rusija įveda griežčiausią kontrolę per visus ligšiolinius pasaulio futbolo čempionatus po Antrojo pasaulinio karo.
Miestus valo nuo nelegalų
„Jei pilietis neturi nuolatinės registracijos, jis privalo asmeniškai kreiptis dėl prisiregistravimo per tris dienas nuo atvykimo“, – sakoma prezidento dekrete.
Norintys apsilankyti tokiuose miestuose kaip Maskva ar Sankt Peterburgas rusai privalės atvykti į policiją su prašymu, pasu ir dokumentu, kuris patvirtins, kad jie kažkur apsistojo.
Dabar rusai turi tris mėnesius, kad gautų prisiregistravimą patvirtinantį dokumentą.
Nauju dekretu Kremlius siekia absoliučios kontrolės, kokie žmonės gyvena miestuose, kur birželio 14 d. – liepos 15 d. vyks pasaulio čempionato mačai: Maskvoje, Sankt Peterburge, Kaliningrade, Žemutiniame Naugarde, Saranske, Kazanėje, Samaroje, Jekaterinburge, Volgograde, Sočyje ir Rostove prie Dono.
2010-aisiais FIFA suteikė Rusijai teisę rengti planetos pirmenybes. Rusai nukonkuravo Angliją ir du šalių tandemus: Belgiją/Olandiją bei Ispaniją/Portugaliją.
“Mane policininkai gatvėje stabdo po du kartus per dieną, nes mato, kad aš iš Vidurinės Azijos. Jie turi pasiteisinimą, kad greitai vyks pasaulio futbolo čempionatas“, – „Aftenposten“ korespondentui sakė Maskvoje kalbintas uždarbiautojas iš Tadžikijos.
“Jokios pagarbos. Visus, kieno oda tamsesnė, stabdo“, – pasakojo uzbekų šeima.
„Įvestas ypatingasis režimas“, – teigė žmogaus teisių gynėja Valentina Čupik.
Iš kur kyla teroro aktų grėsmė?
Teroro baimė Rusijoje dabar daug didesnė nei tada, kai šalis gavo teisę renti čempionatą.
Pagrindinės priežastys – karas Sirijoje ir sudėtinga situacija Kaukazo respublikose, į kurias dabar grįžta buvę „Islamo valstybės“ kovotojai.
„Islamo valstybė“ ir kitos karinės islamistų grupuotės Rusiją įtraukė į šalių, kuriose bandys surengti teroro aktų, sąrašą.
Rusijos Federalinė saugumo tarnyba (FSB) skelbiasi pastaruoju metu išaiškinusi ne vieną teroristinę struktūrą.
Teroro aktas pernai Sankt Peterburgo metro nusinešė 14 gyvybių, o šį pavasarį teroristų taikiniu tapo kelios stačiatikių cerkvės.
Sugriežtinta asmenų kontrolė ypač palietė Kaukazo respublikų gyventojus, ypač – Dagestano ir Čečėnijos. Taip pat – migrantus iš Kirgizijos, Uzbekijos ir Tadžikijos.
Reikalavimas registruotis policijoje palengvina pareigūnų užduotį sulaikyti žmones per atsitiktinius patikrinimus gatvėse.
Pastarosiomis savaitėmis iš daugelio Rusijos miestų pranešama apie sustiprintą registracijos ir imigracinių dokumentų kontrolę.
Prie stadionų – kariniai daliniai
Būtinybė pasirodyti policijoje – viena iš daugybės saugumo priemonių, kurios skirtos padaryti šį pasaulio futbolo čempionatą „pačiu saugiausiu ir taikingiausiu iš visų buvusių“.
Prieš visų stadionų bus dislokuoti kariniai daliniai, kad užkirstų kelią galimoms bepiločių atakoms.
Rusijos gyventojams planetos pirmenybių metu bus draudžiama rengti demonstracijas ir visuomenines protesto akcijas.
Beje, panašius draudimus per didžiuosius renginius anksčiau buvo įvedusios ir kitos šalys.
Kai kuriuose Rusijos miestuose uždaromi visi fabrikai, kuriuose gaminamos cheminės, radioaktyvios, sprogstamosios ir kitos pavojingos medžiagos.
Visiškai uždraudžiama mieste nešiotis asmeninius ginklus. Aplink stadionus ir jų teritorijoje stabdoma prekyba alkoholiu, nors FIFA ir priešinosi šiam apribojimui.
Čempionatą priimančiuose Rusijos miestuose taip pat bus ribojamas automobilių eismas, o aplink arenas nustatomos neskraidymo zonos.
Palyginti nauja grėsmė, atsiradusi pastarosiomis savaitėmis – Stavropolį bei Rostovą atakavę skėriai ir Voronežą apgulę uodai.
“Nė vienas skėrys neprasmuks į futbolo varžybas“, – pareiškė Rusijos žemės ūkio ministerija, pradėjusi viską purkšti chemikalais.
Ministras užtikrintas: „Jokios rizikos“
Pastarajame pasaulio čempionato organizacinio komiteto posėdyje naujasis Rusijos sporto ministras Pavelas Kolobkovas atsiskaitė už paskutinius pasirengimo darbus.
“Mes išanalizavome viską, kas galėtų neigiamai paveikti pasaulio čempionatą, – pareiškė P.Kolobkovas. – Rizika, kad per „FIFA 2018“ kas nors bus ne taip, lygi nuliui“.
FIFA prezidentas Gianni Infantino pritarė: „Nuveiktas unikalus darbas užtikrinant saugumą“.
Rusijos prezidentas V.Putinas pats pareiškė, kad pasaulio čempionatui pasirengta, bet paragino policiją ir saugumo struktūras „veikti taktiškai ir atsargiai“.
Futbolo šventės kaina – 11 milijardų eurų
Neskaitant teroro grėsmės Kremlius labai baiminasi, kad futbolo pirmenybės nepadės pagerinti naujosios Rusijos įvaizdžio.
Oficialiai skelbiama, kad valstybė futbolo šventei išleis apie 11 mlrd. eurų.
Rusija – didžiulė ir įvairialypė šalis su 145 milijonais gyventojų. Didžiausia problema, kad rungtynės bus žaidžiamos 11 miestų. Juos skiria solidūs atstumai.
Pavyzdžiui, tarp Jekaterinburgo rytuose ir Kaliningrado prie Baltijos jūros – pustrečio tūkstančio kilometrų.
Areštuoja aktyvistus
Daug žmogaus teisių gynimo organizacijų išreiškė susirūpinimą situacija Rusijoje pasaulio čempionato išvakarėse.
Ypač didelis susirūpinimas reiškiamas dėl Ojubo Titijevo, vadinamo paskutiniu žmogaus teisių Čečėnijoje gynėju iš organizacijos „Memorial“.
Sausį 60-metis O.Titijevas buvo areštuotas ir apkaltintas narkotikų laikymu. Jam gresia 10 metų įkalinimas.
Tai įvyko netrukus po to, kai Čečėnijos galva Ramzanas Kadyrovas buvo blokuotas socialiniame tinkle „Instagram“.
Esą, R.Kadyrovas ypač skausmingai sureagavo dėl to, kad jį ištėškė iš „Instagram“ ir jis taip prarado savo 4 mln. sekėjų. Tai įvyko užgriuvus aštriai kritikai dėl žmogaus teisių šioje respublikoje.
“FIFA giliai susirūpinusi dėl misterio Titijevo situacijos, – sakė FIFA generalinė sekretorė Fatma Samoura. – FIFA pozicija yra tokia, kad kovotojai už žmogaus teises privalo turėti galimybę laisvai atlikti savo pareigą nesibaiminant persekiojimo“.
 
situacija^InstantVladimiras Putinas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.