Ekonomistai vertina, kad 2018 metais piniginių lėšų įplaukos į Rusijos ekonomiką duos vienkartinę teigiamą naudą – mat atvykę futbolo sirgaliai gerokai patuštins pinigines.
Tačiau ilgalaikės perspektyvos požiūriu Rusija pasaulio futbolo čempionatui išleis daugiau, negu iš jo gaus.
Mat kai kurios pramonės šakos patirs nuostolių – darbas per sporto renginius sustos.
Stabdys gamyklų darbą
Federalinė saugumo tarnyba (FST) jau perspėjo taršias Rusijos įmones, kad per pasaulio futbolo čempionatą būtina sustabdyti gamybą. Ir galbūt dar gerokai prieš jį – juk reikia apvalyti orą.
Gamyklų darbas gali sustoti dviem mėnesiams – nuo gegužės vidurio iki liepos vidurio.
Šis draudimas galioja visiems miestams, kuriuose vasarą vyks pasaulio futbolo čempionato rungtynės. Tai Maskva, Sankt Peterburgas, Kaliningradas, Kazanė, Žemutinis Naugardas, Samara, Saranskas, Volgogradas, Rostovas prie Dono, Sočis ir Jekaterinburgas.
Be to, FST įsakymas liečia ir įmones, kuriose naudojamos radioaktyviosios, sprogstamosios ar kitokios pavojingos cheminės medžiagos.
Jei gamybos sustabdyti neįmanoma, reikia nusiųsti į operatyvinį tarpžinybinį štabą paaiškinimą ir nurodyti, kokių ekologinių pasekmių gali turėti ypatingos situacijos, taip pat pranešti apie galimą aukų skaičių, kad gelbėjimo tarnybos galėtų pasiruošti.
Neleis prekiauti alumi
Rostove prie Dono ketinama per pasaulio futbolo čempionatą stadione ir aplink jį uždrausti prekybą bet kokiu alkoholiu, įskaitant alų.
Rostovo srities vadovybė jau pasirašė atitinkamą nutarimą.
Dar 2013-aisiais Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė specialiai priimtą įstatymą, pagal kurį stadionuose leidžiama mažmeninė alkoholio prekyba ir vartojimas čempionato metu.
Pagal jau anksčiau sudarytas sutartis, prekyba alkoholiu turėjo užsiimti komerciniai FIFA partneriai. Alkoholiu turėjo būti prekiaujama tose vietose, kur vyks 2018 m. pasaulio futbolo čempionato renginiai.
Todėl dabar rėmėjai žada paduoti į teismą vietos valdžią, jei ji kels kliūtis verslui.
Į šių peripetijų sūkurį įsikišo Rusijos vicepremjeras Vitalijus Mutko.
Jis pavedė panaikinti alaus vartojimo stadionuose per pasaulio futbolo čempionato rungtynes draudimą.
Bet V.Mutko nurodymus regionų valdžia gali ir ignoruoti, mat dėl dopingo skandalo iš jo buvo atimta teisė kištis į futbolo čempionato klausimus.
Viešbučiai didina kainas
Užtai rankomis trina viešbučių savininkai. Rusijos laukia rekordinis turistų srautas. Bendrovė „Swiss Appraisal“ vertino, jog pasaulio futbolo čempionato rungtynes Rusijoje gali aplankyti 3,35 mln. žmonių. Iš jų – 1,5 mln. užsieniečių.
Palyginimui: į Braziliją buvo atvykę maždaug 1 mln. užsieniečių sirgalių, Pietų Afrikos Respubliką – iš viso 310 tūkst.
Rusijoje per čempionatą viešbučiai ir oro uostai bus pripildyti, o kainos bus didesnės. Pastarosios jau dabar ima stebinti.
Vakar spaudoje aptartas atvejis, kai Kaliningrade esantis viešbutis kambario kainą birželio mėnesiui pakėlė daugiau nei 5 tūkst. procentų – nuo 2,4 tūkst. rublių (34,5 euro) iki 130 tūkst. rublių (1871 euro).
Rusijos kelionių agentūra „Rosturizm“ jau įtraukė šią vietą į juodąjį viešbučių sąrašą.
„Šį sąrašą iki šiol sudarė 41 viešbutis iš Volgogrado, Samaros, Kaliningrado, Rostovo sričių. Krasnodaro krašto ir Maskvos, kurie dirbtinai daug kartų kelia kainas“, – sakė „Rosturizm“ vadovas Olegas Safonovas.
Nepaisant stulbinamai išaugusių kainų, futbolo čempionato dienomis viešbučių užimtumas bus milžiniškas – kambarių, net ir brangiausių, lieka vis mažiau.
Pavyzdžiui, Saranske ir Volgograde laisvų kambarių varžybų dienomis jau nėra. Jekaterinburge liko neužsakyta tik 2,5 proc. viešbučių. Žemutiniame Naugarde, Kazanėje ir Samaroje laisvi mažiau nei 10 proc. viešbučių.
Problemų dėl nakvynės kol kas nėra Sankt Peterburge ir Sočyje, nes čia viešbučių tikrai daugiau. O Maskvoje – 22 proc. kambarių laisvi.