Per Čempionų lygos finalo savaitgalį Milane Europos futbolo lyderiai jau aptarė naujoves. Pokalbiai iš lėto juda pokyčių link, o šie turėtų būti įgyvendinti nuo 2018-ųjų.
UEFA tikisi vienu šūviu nušauti du zuikius – padidinti pajamas ir į paraštes nustumti bet kokią konkurenciją.
Sausį žiniasklaidoje buvo prabilta apie keleto turtingų Europos klubų asociacijos (ECA) narių bei amerikiečių norą įkurti Superlygą.
Aidint FIFA skandalui buvo prabilta apie uždarą lygą, kur žaistų tik patys geriausi.
Uždara lyga netaps
Tačiau amerikietiškojo stiliaus uždara lyga Europoje realybe nekvepia. UEFA dabar nori 32 komandų turnyrą paversti dar labiau geidžiamu bei sulaukti dar didesnio televizijų dėmesio.
Rugsėjo 14 dieną UEFA galiausiai pakeis nušalintą prezidentą Michelį Platini ir tai taps svarbiausiu žingsniu, siekiant naujovių.
Naujasis prezidentas jau rugsėjo 15 dieną vadovaus posėdžiui, kurio tema – UEFA politika, tačiau Čempionų lygos klausimas nukeltas iki gruodžio.
„Formatą sutarti turime iki metų pabaigos. Konsultuojamės ir klausome“, – sakė UEFA čempionatų direktorius Giorgio Marchetti.
Didiesiems – daugiau dėmesio
Tarp svarstomų variantų – daugiau kelialapių stipriausioms Senojo žemyno lygoms, garantuoti kelialapiai didžiausiems klubams bei dvikovos šeštadieniais. Pastarasis žingsnis skirtas pritraukti Azijos ir Amerikos žiūrovus.
Čempionų lygos naujovės gali būti įgyvendinamos tik kas trejus metus. Viskas turi būti nuspręsta prieš tai, kai UEFA agentūra „Team Marketing“ pradės pardavinėti Čempionų ir Europos lygų transliacijų teises televizijoms, rėmėjams.
Paskutinį kartą 2015-2018 metų ciklui naujovių sulaukė Europos lyga. Tuomet buvo nuspręsta čempionui skirti vietą Čempionų lygoje.
Pinigai, pinigai, pinigai
Yra tam tikrų nuogąstavimų, kad Čempionų lygoje susidarius pernelyg nuspėjamoms grupėms, prarandami žiūrovai. Tuomet įplaukos, kurias dalinasi ir klubai, nesuspėja paskui lūkesčius.
32 klubai 2018 metais pasidalins 1,3 milijardo eurų prizų fondą.
Štai Turino „Juventus“ prezidentas Andrea Agnelli pabrėžė, kad 32 klubų amerikietiškojo futbolo franšizė NFL iš transliacijų teisių uždirba gerokai daugiau, nors sirgalių bazė – mažesnė, o transliacijų už JAV ribų – daug mažiau.
Čempionų lyga įprastai pasaulyje sutraukia apie 170 milijonų žiūrovų. NFL didžioji fiesta ir kova dėl trofėjaus „Super Bowl“ vien JAV sulaukia 110 milijonų gerbėjų.
Kai kurie klubai pavydžiai stebi Anglijos „Premier“ lygą, kuri pasaulyje turi didžiulį populiarumą. Paskutinės vietos komanda „Aston Villa“ iš TV transliacijų gauna apie 100 mln. JAV dolerių. Ši suma – didesnė, nei UEFA gali duoti Čempionų lygos nugalėtojui Madrido „Real“ klubui.
A.Agnelli ir „Real“ atstovas Pedro Lopezas priklauso svarbiausioms grupėms, kurios susitiko Milane: UEFA klubų turnyrų komitetui ir ECA valdybai.
UEFA klubų valdyba, kurios nariu ir vienas iš kandidatų į prezidentus Michaelis van Praagas, patars UEFA vykdančiajam komitetui. A.Agnelli ir įtakingas ECA vadovas Karlas-Heinzas Rummenigge taip pat turės vietas prie stalo, kai UEFA gruodį priims galutinį sprendimą.
Anglams geriau taip, kaip yra
Garsiausiai apie būtinus pokyčius buvo pradėta kalbėti dėl situacijos Čempionų lygoje. Vieta Milane – simboliška, nes būtent „AC Milan“ ir Milano „Inter“ nepateko tarp geriausių Europos klubų.
Pridėkime „Manchester United“ ir turėsime per pastaruosius 10 metų čempionais tapusių ekipų ratelį, kurios šįkart neprasimušė į Čempionų lygą.
Bet Anglijos klubai yra labiau patenkinti esamu formatu ir pinigų dalijimo sistema. Tiesa, „Manchester United“ vykdantysis vicepirmininkas Edas Woodwardas po ECA valdybos posėdžio su žurnalistais nekalbėjo.
Nekalbėjo ir „Real“ vadovas.