„Toks vaizdas, kad popiežių teks rinkti – trūksta tik kamino, per kurį rūktų juodi arba balti dūmai“, – lrytas.lt žurnalistui sakė ne vienas į rinkimus atvykęs delegatas, nesuprasdamas nereikalingo slapukavimo. Trečiadienį į Kauno Nacionalinę futbolo akademiją vidurdienį rinkosi Lietuvos futbolo elitas, kuris konferencijoje vakarop išrinks naująjį LFF prezidentą.
Draudimų gausa
Jau nuo ankstaus ryto prie Nacionalinės futbolo akademijos stoviniavo gausios apsaugos pajėgos – ties kiekvienu posūkiu į renginio vietą stovėjo po vieną ar du apsaugos darbuotoją, prie delegatų registracijos stalo dirbo 3 augaloti vyrai. O kur dar po vieną žmogų kas penkis metrus pakeliui į konferencijos salę... Pajėgos mestos nemenkos – atrodė, kad rinkimai vyks karo zonoje ar delegatai pasidalins į dvi armijas ir prasidės grumtynės.
„Žurnalistams skirtos penkios pirmosios konferencijos minutės fotografuoti ir filmuoti. Jei esate rašantis spaudos atstovas, į salę nėra ko eiti – klausinėti vis tiek negalima. Tad privalote tik koridoriuje pabūti“, – tokius draudimus pyškino vienos iš žinomos saugos bendrovės darbuotojas, aiškindamas, kad tai yra pasamdžiusios organizacijos reikalavimas. Jokios informacijos, jokių duomenų.
Vos peržengus akademijos duris draudimai pradėjo galioti ir 79-iems atvykusiems delegatams iš visos šalies. Jiems buvo aiškiai pasakyta ir parašyta, kad į konferencijų salė jie negali įsinešti mobilių telefonų, balsuojant negali sugrįžti atgal į vietas.
Nors LFF rinkimuose oficialiai turi būti 80 delegatų, vienas jų nedalyvavo rinkimuose – į šiltus kraštus išvykęs klaipėdietis Vacys Lekevičius federacijos vadovo naujai ketverių metų kadencijai nerinks.
Taip pat didelis klaustukas buvo ir su Tauragės apskrities futbolo federacijos (TAFF) atstovais – verslininkas Arūnas Pukelis, žinomas „Šviniaus“ pravarde, dar iki vidurdienio buvo atvykęs į renginio vietą, tačiau nebuvo registruotas delegatu. O juolab, įleistas į konferencijos salę...
Mat TAFF dėl neatitinkančių įstatų buvo suspenduota ir tik konferencijos delegatai atvėrė kelią penkiems Tauragės apskrities futbolo vadovams įžengti į konferencijos patalpą – nubalsavo, kad suspendavimas anuliuojamas.
Konferencijos dalyviai 68 balsais nepritarė siūlymui patvirtinti Tauragės apskrities narystės sustabdymą.
„Tai tik dar labiau supriešina visuomenę su futbolu. Kam toks cirkas, draudimai. Pasaulis tampa atviras, siekia viešumo, o čia viskas slepiama. Ir kam? Juk nieko slapto nėra“, – piktinosi neseniai dar kartą TAFF vadovu išrinktas A.Pukelis.
„Manau, šiandien įvyks tai, kas turi įvykti – prezidentas bus išrinktas. Ir nemanau, kad bus netikėtumų. Futbolo bendruomenė yra uždara ir ji būna apsitarusi, už ką reikia balsuoti, ką verta palaikyti, kas labiau tarnaus futbolo labui. Aš labai tikiuosi, kad rinkimai vyks demokratiškai, tačiau negaliu užbėgti už akių – kaip vyks rinkimai, taip vyks“, – kalbėjo naujasis Tauragės apskrities futbolo vadovas. Jo išrinkimas sukėlė audrą LFF – dėl A.Pukelio skyrimo Futbolo federacija ir suspendavo šią apskritį: neva dėl neteisėtų įstatų pažeidimo.
Trys kandidatai
Ši diena – paskutinioji, kai LFF prezidento poste dirba Julius Kvedaras. Nuo 2000-ųjų Federacijos generaliniu sekretoriumi buvęs ir su kriminalu siejamas J.Kvedaras prieš ketverius metus perėmė vadovavimą LFF, tačiau šiemet dėl nutarė nesiekti antrosios kadencijos. Mat kalbama, jog šį žingsnį jis žengė tik po to, kai 66-erių vyru susidomėjo prokurorai.
Antradienį iš keturių kandidatų užimti šį postą liko trys. Laikomas pagrindiniu opozicijos kandidatu, grupės, pasivadinusios „Futbolo Sąjūdžiu“, lyderis verslininkas Raimundas Karpavičius likus dienai iki rinkimų atsisakė juose dalyvauti.
R.Karpavičius atvyko į renginį ir žadėjo pasisakyti – nors jis atsiėmė savo kandidatūrą, tarti konferencijoje savo dešimties minučių kalbą kaip kandidatas jis neatsisakė.
Užkulisiuose rimtai kalbama, kad ši opozicijos grupė susitarė su dabartiniu LFF generaliniu sekretoriumi Edvinu Eimontu užkasti karo kirvius. Pagal sąmokslo teoriją, R.Karpavičiui turėtų būti skirta vieta Vykdomajame komitete arba viceprezidento postas.
Trečiadienio rinkimų laimėtoju įvardijamas dabar LFF generalinio sekretoriaus pareigas einantis E.Eimontas. Kalbama, kad jis gaus mažiausiai 45 balsus iš 79. Tad ilgametis LFF darbuotojas 39-erių E.Eimontas, pradėjęs paprastu klerku ir karjeros laiptais iškilęs iki antrosios pozicijos LFF, jau šiandien gali tapti Federacijos vadovu.
Tiesa, jam gali sutrukdyti dar du kandidatai: ilgus metus futbolo teisėju buvęs ir dabar LFF varžybų vykdymo skyriaus vadovo pareigas einantis Nerijus Dunauskas ir verslininkas bei buvęs politikas Benas Renatas Baltusis.
Tačiau jiems prognozuojami menki balsai – jie niekaip net abu nesurinks tiek balsų, kiek vienas E.Eimontas.
„Aš tikrai savo kandidatūros neatsiimsiu – kovosiu iki pabaigos. Nežinau, kas turėtų atsitikti, kad pasitraukčiau“, – prieš konferenciją tikino B.R.Baltusis.
Rinkimų eiga
Kas iš jų taps LFF prezidentu, spręs rinkėjai. Rinkėjai – tai LFF narių-organizacijų delegatai: kiekvienas narys deleguoja po penkis žmones. Nariai – 10 regioninių futbolo federacijų ir šešios asociacijos (teisėjų, masinio futbolo, salės futbolo, moterų futbolo, futbolo techninio vystymo, vaikų ir jaunių futbolo).
Viso balsavimo teisę turi 80 rinkėjų.
LFF prezidento rinkimai – 11-asis klausimas Konferencijos programoje. Išrinkus prezidentą, balsuotojų laukia dar dveji rinkimai.
Iš karto po prezidento bus išrinktas naujas Vykdomasis komitetas. Po to bus renkami viceprezidentai.
Vykdomąjį komitetą sudaro 13 narių. Vienas jų – LFF prezidentas, šeši – asociacijų atstovai. Todėl renkami bus tik šeši VK nariai.
Nuostatos, apibrėžiančios visų pozicijų (LFF Prezidento, LFF Vykdomojo komiteto narių ir LFF Viceprezidentų) procesą nurodo, kad balsavimai bus vykdomi slaptai.
Balsavimai bus vykdomi užpildant specialią balsavimo kortelę ir ją įmetant į balsadėžę. Balsavimo vykdymo kambaryje draudžiama naudoti bet kokius elektroninius įrenginius, įskaitant, bet neapsiribojant, telefonus, fotoaparatus, video kameras.
Rinkimų vykdymo eigą, jos teisėtumą ir balsų skaičiavimo teisingumą prižiūrės audito įmonės įgaliotas atstovas.
Delegatui neįmetus balsavimo kortelės į balsadėžę arba įmetus į balsadėžę balsavimo kortelę, kurią užpildžius nebus išreikšta aiški delegato valia dėl kandidato (-ų) pasirinkimo, laikoma, jog toks delegatas atsisako dalyvauti balsavime ir jame nedalyvauja.
Kiekvienas LFF delegatas bus kviečiamas po vieną pagal registracijos sąrašą eilės tvarka į balsavimo vykdymo kambarį.
Balsavusiems visiems pageidavusiems dalyvauti balsavime LFF delegatams, balsų skaičiavimo komisija atidaro balsadėžę ir suskaičiuoja balsus. Suskaičiavus balsus, balsų skaičiavimo komisijos pirmininkas perduoda rezultatus LFF Konferencijos pirmininkui, kuris juos paskelbia LFF Konferencijoje dalyvaujantiems delegatams.
Pirmajame rinkimų etape neišrinkus LFF prezidento, tokia pačia tvarka kaip pirmasis rinkimų etapas yra rengiamas antrasis rinkimų etapas, kuriame dalyvauja 2 daugiausiai balsų surinkę kandidatai.