Nors Lietuvos futbole nėra Romano Abramovičiaus ar Silvio Berlusconi kalibro asmenybių, A lygos klubų savininkų panorama – neįtikėtinai margaspalvė.
Per pastarąjį dešimtmetį išnyko su senosios kartos kriminaliniais autoritetais ryšių nevengę ir net šalies čempionais sugebėję tapti klubai, o Lietuvos futbolo kuluaruose jau neliko tokių prieštaringos reputacijos veikėjų kaip buvęs FBK „Kaunas“ šeimininkas Vladimiras Romanovas, į JAV emigravęs Mažeikių „Romar“ įkūrėjas Romas Marcinkevičius ar Vilniaus „Žalgirio“ komandą rėmę EBSW koncerno vadovas Gintaras Petrikas ir Vadimas Kastujevas, kuriems už finansinius nusikaltimus net teko patupėti už grotų.
Dar 2014-ųjų rudenį Lietuvos futbolo federacija (LFF) nusprendė, jog visi A lygos klubai privalo turėti bent po tris dalininkus ir iš anksto pranešti apie visus galimus pasikeitimus komandos savininkų gretose.
Pastarąją savaitę LFF Vykdomasis komitetas nepritarė naujų investuotojų iš Hongongo atėjimui į 2014 metų šalies vicečempionų Pakruojo „Kruojos“ klubą.
„Išskyrus šį atvejį kol kas nėra jokios informacijos, kad kitų klubų savininkai galėtų kelti riziką LFF varžybų integralumui ir A lygoje, ir pirmoje lygoje“, – „Lietuvos rytui" tvirtino LFF generalinis direktorius Edvinas Eimontas.
Šalies futbolo padangė iš tiesų tapo skaidresnė, bet ne visi A lygos klubų šeimininkai vis dar linkę savanoriškai išlįsti iš šešėlio.
Naujojo A lygos sezono proga „Lietuvos rytas“ nutapė nepagražintus stipriausių šalies futbolo klubų savininkų portretus.
Vilniaus „Žalgiris“
2015 m. sezono biudžetas: 1,7 mln. eurų
Savininkas: VšĮ Vilniaus miesto futbolo draugija „Žalgiris“
Dalininkai: Vilniaus miesto savivaldybė, Vilma Venslovaitienė (3 dalys), Mindaugas Nikoličius (2), Eleonora Kasperūnienė, Andriejus Ovčinikovas, Antanas Noreika, Vytautas Čepas, UAB „Olego transportas“, UAB „Go group“.
2009 metais ištikimiausių sirgalių atgaivintas „Žalgiris" turi vienintelį steigėją Mindaugą Kasperūną, o klubo dalininkais yra 9 fiziniai ir juridiniai asmenys.
Nors Lietuvos čempionais rūpinasi gausus vyrų būrys, jame ypač išsiskiria Vilma Venslovaitienė – pirmoji moteris Lietuvoje, vadovaujanti futbolo klubui.
Verslo administravimo ir vadybos studijas baigusi 41-erių kaunietė rado kelią ir į Vilniaus mero Artūro Zuoko, ir į sostinės verslininkų, ir LFF vadų širdis.
Pastaroji vilniečių pergalė kuluarinėse rungtynėse dėl „Žalgirio“ vardo tik dar labiau sustiprino „moters su kiaušais“ įvaizdį, kuris neatsitiktinai lydi sostinės klubo valdybos pirmininkę.
V.Venslovaitienė aštuonerius metus dirbo „Senukų“ bendrovėje, o vėliau buvo ŪBIG (Ūkio banko investicinės grupės) personalo vadovė.
Ji atrado futbolo verslą, kai 2006-aisiais ėmė globoti Vladimiro Romanovo imperijai priklausančius klubus, o po to dvejus metus rūpinosi ir finansiniais Edinburgo „Hearts“ reikalais.
„Reikėjo gilintis ir į žaidėjų perėjimų kontraktus, ir net vesti derybas. Neplanavau, kad liksiu futbole, bet norėjosi pasidalinti ta patirtimi, kurią sukaupiau futbolo pasaulyje“ – pasakojo V.Venslovaitienė, prisimindama savo darbą Škotijoje.
Palikusi V.Romanovo imperiją kartu su artimiausiu savo bendražygiu Mindaugu Nikoličiumi prieš šešerius metus ji ir sukūrė „Žalgirio“ išgelbėjimo planą.
„Nebūtina būti vyru ar žaisti futbolą, kad išmanytum savo darbą. Bet pamačiau, kad tai sukėlė tik vyrų šypsenas. Tada man ir sukilo ambicijos, – neslėpė atgimusio „Žalgirio“ mama. – Pajutau, kad mane priima kaip blondinę, todėl tiesiog neištvėriau: gerai, gerbiamieji, dabar ir pažiūrėkime, ar iš tiesų mes esame nieko neverti“.
Ambicingos kaunietės vadovaujamas Vilniaus klubas per pastaruosius tris sezonus Lietuvoje jau iškovojo 8 titulus.