Kovo mėnesį A. Villasas-Boasas, arba tiesiog AVB, buvo su trenksmais išspirtas iš Londono „Chelsea“. Tada galėjo atrodyti, kad jo karjera Ūkanotajame Albione nutrūko labai ilgam laikui. Nieko panašaus – jau liepą jaunas Portugalijos specialistas raitė parašą ant sutarties su kitu Londono klubu, „Tottenham Hotspur“.
Daugelis sirgalių ir apžvalgininkų po tokio „Tottenham“ vadovo Danielio Levy žingsnio iškilmingai pakėlė antakius ir kraipė galvas. Tam pagrindo dar padaugėjo, kai transferų rinkoje rimtai padirbėjęs „Spurs“ klubas naują sezoną pradėjo pralaimėjimu ir dvejomis lygiosiomis.
Dabar kraipančių galvas beveik neliko. Aukštesnę pavarą įjungęs „Tottenham“ mėgaujasi keturių pergalių iš eilės „Premier“ lygoje serija, o pakeliui Mančesteryje patiesė pačius Alexo Fergusono „raudonuosius velnius“.
A. Villasas-Boasas Mančesterio „Old Trafford“ stadione triumfavo audringai ir net piktokai. Jauniausias, vos 35 metų „Premier“ lygos treneris, užčiaupė visus kritikus parodęs ko vertas.
Šį šeštadienį AVB laukia asmeniškai dar svarbesnis išbandymas – „Tottenham Hotspur“ savo aikštėje priims buvusius portugalo auklėtinius iš „Chelsea“ (tiesioginė transliacija per „Viasat Sport Baltic“ – 14 val. 45 min.).
Visi prisimena praėjusio sezono istoriją. Vos atleidus AVB prasidėjusi gera „Chelsea“ banga „aristokratus“ užnešė į pačią UEFA Čempionų lygos viršūnę. Bet retas kuris ekspertas pamėgino nuoširdžiai pasakyti, kiek prie šio triumfo prisidėjo būtent A. Villasas-Boasas.
Portugalas „Chelsea“ patyrė visišką fiasko, nes taip ir nesugebėjo sukurti kartu ir kovingo, ir draugiško mikroklimato. „Chelsea“ futbolininkai ne veltui vadinami „aristokratais“. Šiame klube kai kurie žaidėjai (Johnas Terry, Frankas Lampardas, dar keli praėjusio sezono veteranai) iš tikro, kaip rašė George‘as Orwellas, yra lygesni iš kitus.
AVB tai buvo nesuprantama. Nuo 16-os metų lankyti trenerio kursus pradėjusio portugalo žodyne nėra sąvokos „buvę nuopelnai“. Jis savo futbolininkus, net pačius brangiausius ar dažniausiai pasirodančius madingų žurnalų viršeliuose, vertina pagal vieną kurpalį – pastangas per treniruotes ir rungtynes.
„Chelsea“ klube ši filosofija visiškai netiko, bet funkcionuoja „Tottenham Hotspur“ komandoje. Tiesa, tenka pripažinti, ne be sutrikimų. Vien ko verta muilo opera pavadinimu „Kas bus pagrindinis ‚Spurs‘ vartininkas?“ AVB komentarai šiuo klausimu vėl yra prieštaringi, bet aišku lieka viena – į vartus stos tas, kuris, trenerio akimis, tą akimirką rodo didesnes pastangas ir esti labiau motyvuotas. Tad durys lieka atviros ir Hugo Llorisui, ir 6,5 metų už trenerį vyresniam Bradui Friedeliui.
Visada ištikimas savo filosofijai – kaip tik toks yra kertinis AVB, kaip trenerio, bruožas. Bruožas, kuris sugriovė jo karjerą Romano Abramovičiaus klube, bet neša puikius vaisius Šiaurės Londone.
Šansą A. Villasas-Boasas suteikia visiems. Bene daugiausia šį sezoną iš to išlošė jaunas gynėjas Stevenas Caulkeris ir patyręs snaiperis Jermaine‘as Defoe. Lyg pakilęs iš pelenų atrodo ir krašto saugas Aaronas Lennonas.
20-metis S. Caulkeris gyrė AVB už tai, kad „Tottenhamo“ komandoje nėra jokio protekcionizmo. Net brangiausiai apmokami žaidėjai, tokie kaip Emmanuelis Adebayoras, turi iš visų jėgų plušėti treniruotėse, jei tikisi sulaukti žaidimo minučių.
Svarbiausia, kad toks požiūris tiktų visose gyvenimo srityse. Nejau įmonės ar ministerijos darbuotojai neturėtų būti vertinami pagal tai, kokias deda pastangas ir kokį pasiekia rezultatą, o ne pagal tai, kad turi įtakingą dėdę ar su bosu yra išgėrę ne vieną bokalą alaus?
A. Villasas-Boasas turi ir aiškią futbolo filosofiją, suformuotą per ilgus mokymosi metus. AVB niekada nebuvo profesionalus futbolininkas, bet trenerio karjeros ilgai ir nuosekliai siekė jau tuo metu, kai daugeliui jo bendraamžių terūpėjo paauglystės spuogus naikintis.
Į plačiąją futbolo sceną AVB įžengė po 2010-2011 metų sezono, kai su „Porto“ triumfavo visuose turnyruose ir nepatyrė nė vieno (!) pralaimėjimo.
Tuomet Europą ir Portugaliją AVB užkariavo su kamuolio kontrole ir nuolatinėmis atakomis paremta schema 4-3-3. Dar „Chelsea“ klube portugalas suprato, kad Anglijoje visiems šio taktinio išdėstymo privalumams išspausti jis neturi nei sąlygų, nei tinkamų žaidėjų.
Dabar AVB naudoja pačią madingiausią futbole schemą – 4-2-3-1, pasižyminčią ir solidžia saugų pagalba gynėjams, ir plačiais pasirinkimais atakuoti kraštais. Savo dispozicijoje turint Garethą Bale‘ą ir A. Lennoną kitoks pasirinkimas apskritai būtų abejotinas...
AVB Anglijoje sulaukė antrojo šanso. Kol kas jaunasis portugalas į jį kabinasi nagais ir dantimis. Jaunas treneris tebeturi ir daugybę spragų, kartais nebūna toks lankstus ir greitai reaguojantis į situaciją, kad išspaustų maksimumą.
Bet jis nėra toks prastas, kaip atrodė po devynių mėnesių „Chelsea“. Beje, „aristokratai“ jau šį šeštadienį tuo patys įsitikins. Čempionate „Chelsea“ vis dar žengia be pralaimėjimų, o šios komandos atakuojantis potencialas varžovams varo tokį siaubą, prieš kurį nublanksta visos filmo „Pjūklo“ dalys kartu sudėjus.
AVB tai bus svarbiausios karjeros rungtynės. Jis žino būdų, kaip sutramdyti „Chelsea“ monstrą. Jis pažįsta varžovus, o savo kariaunoje turi kraujo ir kovos ištroškusių gynėjų ir saugų, kurie pasirengę uždusinti Edeną Hazardą, Juaną Matą, Oscarą, Fernando Torresą.
„Tottenham Hotspur“ prieš „Chelsea“. Tai bus toks Londono derbis, kokio tiesiog negalima praleisti.
Gediminas Reklaitis yra „Viasat Sport Baltic“ komentatorius