Renkantis garnyrą prie tokių „rimtų“ patiekalų, kaip lėtai kepta kiaulienos šoninė ar sprandinė, maltos jautienos kepsnys ar kepta antis reikia atsvaros ryškiam pagrindinio patiekalo skoniui. Tad, traškios ir šviežios salotos yra tobulas kompanionas tiek ant kasdienio, tiek ant šventinio stalo.
Žinoma, vasarą ar rudeniop, kuomet lentynos lūžta nuo skaniausių ir įvairiausių daržovių gausos sumeistrauti salotėles – juokų darbas, bet žiemą jau prasideda kiti reikalai. Todėl šis receptas itin tinkamas, nes rinktis vietoje užaugintas daržoves ir pagal sezoną ne tik sveikiau, skaniau, bet ir gerokai pigiau, nei iš už jūrų marių atgabentą plastikinį pomidorą. Žinau, ridikėliai šiose salotose „iškrenta“ iš sezoniškumo konteksto, bet man jie čia labai tinka, tad menkutę išimtį galima ir padaryti:), nors jūs drąsiai galite juos keisti baltuoju ridiku ar kaliarope.
Be visų aukščiau išvardintų kopūstų salotų privalumų yra dar vienas, ypač aktualus planuojantiems šventinį stalą – beveik visą darbą galima padaryti iš anksto. Padažą paruoškite iš vakaro ir laikykite sandariame indelyje ar stiklainyje šaldytuve, o daržoves susipjaustykite, kad ir prieš pusdienį ir uždengtas maistine plėvele taip pat laikyti šaldytuve. Tad prieš sėdant prie stalo beliks tik viską išmaišyti, palaukti dešimt minučių (jeigu skubat užteks ir penkių) ir paragauti ar nieko netrūksta. Beje, kopūstų salotos priklauso „kantriųjų“ kategorijai, todėl ilgai išlaikys tiek savo išvaizdą, tiek skonį.
Lengvų bei gaivių kopūstų salotų!
Ingredientai:
apie 300 g. baltagūžio kopūsto (4 saujos supjaustyto)
apie 150 g. raudonojo kopūsto (2 saujos supjaustyto)
apie 150 g. morkos (1 didelės)
1 vidutinio dydžio raudonojo svogūno
apie 150 g. ridikėlių (svoris nurodytas be kotelių)
2 šaukštų smulkiai supjaustytų krapų lapelių
2 šaukštų smulkiai supjaustytų plačialapių petražolių lapelių
Padažui:
2 vidutinio dydžio česnako skiltelių
2 arbatinių šaukštelių cukraus
2 kaupinų arbatinių šaukštelių Dižono garstyčių (Dijon)
2 šaukštų šviežiai spaustų citrinos sulčių
6–7 šaukštų alyvuogių aliejaus (pageidautina ypač tyro ir aukščiausios kokybės)
druskos, šviežiai maltų juodųjų pipirų
Gaminimo eiga:
Paruoškite padažą. Česnaką nulupkite, nuplaukite, truputį pasmulkinkite ir su žiupsneliu druskos sutrinkite grūstuvėje iki pastos konsistencijos (tą galite padaryti ir plokščia peilio dalimi). Sutrintą česnaką sudėkite į dubenėlį su visais likusiais padažo ingredientais, išmaišykite iki vientisos konsistencijos ir leiskite pastovėti, kol ruošite daržoves. Morką nuskuskite, nuplaukite, supjaustykite labai plonais šiaudeliais julienne pjaustykle arba sutarkuokite burokine tarka ir sudėkite į didesnį dubenį. Į tą patį dubenį sudėkite plonom juostelėm supjaustytus kopūstus.
Svogūną nulupkite, nuplaukite, perpjaukite per pusę, supjaustykite plonais pusžiedžiais ir suberkite ant kopūstų. Nuo ridikėlių nupjaustykite kotelius, nuplaukite, perpjaukite per pusę, supjaustykite plonais griežinėliais ir kartu su žalumynais (krapai, petražolės) suberkite į salotas.
Ant salotų supilkite padažą, gerai išmaišykite ir leiskite pastovėti kambario temperatūroje 10 minučių, kad susibalansuotų skoniai. Jeigu salotas ruošiate iš anksto, tuomet padažą bei daržoves laikykite atskirai šaldytuve uždengtus maistine plėvele. Praėjus laikui dar kartelį gerai išmaišykite salotas ir paragaukite ar netrūksta druskos, pipirų, o gal šlakelio alyvuogių aliejaus ar citrinos sulčių. Skanaus!