Mėsa – be kompromisų kokybei
Iš modernios „Rivonos“ mėsinės skerdyklos Šilalės rajone šviežiausia mėsa ir subproduktai kasdien vos per kelias valandas pasiekia daugiau nei pusantro šimto „Norfos“ parduotuvių visoje Lietuvoje. „Norfoje“ pirkėjai turi galimybę įsigyti tik nepriekaištingos kokybės mėsos, ir šią galimybę ypač vertina – ne tik prieš didžiausias metų šventes, bet ir visus likusius mėnesius mėsą savo stalui renkasi būtent „Norfos“ parduotuvėse.
Klientų patogumui daugelyje „Norfos“ parduotuvių įrengti mėsos cechai, kur mėsa išpjaustoma, malama – pirkėjams pateikiamas ypač didelis šviežios mėsos asortimentas.
Aukštą kokybę ir patrauklią mėsos kainą užtikrina sprendimas atsisakyti tarpininkų – procesas nuo galvijų paskerdimo ir mėsos atvežimo iki parduotuvių šaldytuvų trunka iki paros, tad pirkėjams patiekiama pati šviežiausia mėsa, o nesant perpardavėjų galima pasiūlyti puikią mėsos kainą.
Ką rinktis Kalėdoms?
Šventinis stalas neįsivaizduojamas be keptos mėsos. Norint, jog patiekalas išties nustebintų svečius, labai svarbu iš anksto apgalvoti, ką gaminsite, ir kokią mėsą pasirinkti. Kiaulienos nugarinė puikiai tinka įvairiems kepsniams ir įdarytiems suktinukams, kurie ant ypač dažnas pasirinkimas šventėms. Kadangi nugarinė – liesesnė ir sausesnė, prieš kepant, ją galima marinuoti. Marinatas ne tik suteiks papildomo skonio patiekalui, bet ir suminkštins mėsą.
Kiaulienos kumpį rekomenduojama kepti dideliais gabalais, ypač jei laukiama daugiau svečių, kumpis puikiai tinka vyniotiniams. Beje, neturintiems laiko arba norintiems jį skirti buvimui su šeima, gaminti patiems vyniotinių nebeverta – pagal senovinius lietuviškus receptus rankomis pagamintų vyniotinių galima įsigyti „Norfos“ prekybos tinklui priklausančiose parduotuvėse. Visiems gaminiams naudojama tik lietuviška kiauliena – mėsos kokybė ir šviežumas nulemia puikų gaminių skonį.
Šviežias įdarytos karkos vyniotinis gaminamas iš kiaulienos karkos bei kotletinės mėsos. Kulninės vyniotinio gamybai naudojama tik kiaulienos karka. Mėsos gaminiams naudojami tik natūralūs lietuviški priedai ir prieskoniai – česnakai, pipirai, druska.
Būtinas Kalėdų patiekalas – šaltiena, kuriai pasigaminti naudojamos kiaulės ausys, karkos ar kulnai. Plėšytai kiaulienai geriausia naudoti kiaulienos mentę, kumpį, kulninę ar karką.
Mėsos vyniotiniams – tinkamiasia iškaulinta kulninė arba šoninė, į kurios vidų dedama smulkinta mėsa su įvairiais pagardais.
Ant šventinio stalo – ne tik kiauliena
Jautienos minkštumas bei skonis priklauso nuo to, kokią mėsą rinksitės – ar tai bus paprasta jautiena, ar mėsinių galvijų mėsa. Parduotuvėse „Norfa“ superkami limuzinų, angusų ir kitokių veislių galvijai, čia galima rinktis net 12 skirtingų mėsos dalių.
Jautienos išpjova – minkščiausia ir vertingiausia jautienos dalis, kurios, pasak profesionalų, niekaip nesugadinsi. Iš vieno gyvulio paprastai išpjaunami tik 2–3 kilogramai šios mėsos, todėl ji – pati brangiausia. Geriausia visą išpjovą trumpai kepti karštoje orkaitėje ar iš jos gaminti kepsnius.
Per mėnesį „Norfos“ parduotuvėse parduodama apie 2,5 tonos sausai brandintos jautienos – 30 parduotuvių ji ruošiama vietoje. Iš Šilalės rajone veikiančios mėsinės veislinių jaučių mėsa išvežiojama po parduotuves, kur mėsininkai ją sudeda į kameras ir praėjus brandinimo terminui išpjausto, vakuumuoja ir patiekia pirkėjams
Brandinta jautiena išsiskiria savo minkštumu, sultingumu bei, žinoma, aromatu. Dar vienas šios mėsos privalumas – namuose paruoštu kepsniu nustebinsite net išrankiausią svečią.
Jautiena brandinama dviem būdais – sausuoju ir šlapiuoju. Būtent dėl to ši mėsa dar tampa ir lengvai virškinama. Visa jautienos skerdiena arba jos dalys su kaulu ilgai (iki 120 dienų) laikoma specialiose brandinimo kamerose, kuriose temperatūra turi būti apie 1,5 laipsnio, o drėgmė – 85 proc.
Sausojo brandinimo metu iš jautienos pašalinama perteklinė drėgmė, o mėsoje esantys natūralūs fermentai ardo jungiamuosius audinius, todėl mėsa minkštėja. Tokiu būdu ji praranda apie 8–13 proc. svorio, įgauna ryškų skonį ir išskirtinį aromatą.
Kaip išsikepti nuostabų jautienos kepsnį? Kepimo laikas priklauso nuo kepsnio storio. Gardžiam kepsniui prireiks tik šiek tiek druskos, pipirų ir alyvuogių aliejaus. Iki 300 g mėsos kepsnį, kuris yra apie 3–4 cm storio, norint kepsnio su krauju (angl. rare) kepti po 1–2 minutes iš abiejų pusių; vidutiniškai iškeptas, su krauju (angl. medium– rare) bus kepant po 2–3 minutes iš abiejų pusių; vidutiniškai iškeptas (angl. medium) – maždaug po 3–5 minutes iš abiejų pusių; gerai iškeptas (angl. well-done) – apie 6–8 minutes iš abiejų pusių ir ilgiau.
Paukštiena – tarp mėgstamiausių pasirinkimų
Žinoma, svarbiausios žiemos šventės neapsieina ne tik be keptos mėsos ar vyniotinių, bet ir marinuotų produktų. Vytintos dešros, dešrelės, lėtai virti gaminiai tinka ne tik vaišių stalui, bet ir dovanoms. Mėsos vitrinose pirkėjų lauks kepti paruošti kalakutai, antys, žąsys, jautiena, atskiros viščiukų dalys, jau išvirti ar šaldyti liežuviai ir daugybė įvairiausių kitų gaminių.
Paukštiena – tarp mėgstamiausių pasirinkimų
Kalėdoms lietuviai mielai įsigyja antį. Ši mėsa turi ypač daug riebalų, kurie, ją kepant žemoje temperatūroje, po truputį tirpsta – mėsa tokiu būdu troškinasi. Vienam šeimos nariui reikėtų skaičiuoti 0,5 kg nekeptos paukštienos. Be to, jei antis – šaldyta, geriausia, kad ji pernakt galėtų atšilti šaldytuve.
Antieną, prieš kepdami, galite tiesiog įtrinti druska, pipirais, česnaku ir keliomis prieskoninėmis žolelėmis – palikti ją per naktį marinuotis šaldytuve.
Antį galima įdaryti spanguolėmis, slyvomis, džiovintais abrikosais, obuoliais ir pan. Viena iš svarbiausių anties kepimo gudrybių – atsargiai ją subadyti šakute, peiliu ar įpjauti antienos odą, nepažeidžiant raumenų. Taip lengviau išbėgs po antienos oda esantys riebalai – taip geriau atsiskleis jos skonis.
Antieną renkantis parduotuvėje, jos paviršius turi būti blizgus, gelsvo atspalvio, be dėmelių, nepažeistas, oda turi būti stangri, nelipni, prapjovus mėsa turi būti ryškiai raudona.
Ne tik šviežia, bet ir marinuota vištiena – taip pat itin mėgstama „Norfos“ pirkėjų: parduotuvėse siūloma skirta kepti (jos galima rasti ir sveriamų gaminių skyriaus vitrinose); įvairiai marinuota vištiena (atskiros vištienos dalys), kurios galima įsigyti savitarnos skyriuose, išskirtinio dizaino popierinėse pakuotėse.
Kalėdoms – kiaulienos suktinukai
Ko prireiks?
- 600 g „Norfos“ mėsinės kiaulienos nugarinės;
- 250 g „Norfos“ mėsinės smulkintos kiaulienos;
- pusės sutarkuotos morkos;
- pusantro svogūno;
- česnako skiltelės, druskos, pipirų;
- gabaliuko šoninės;
- 2 v. š. riebios grietinės;
- šiek tiek garstyčių ir aliejaus kepimui
Kaip pagaminti?
Smulkintą kiaulieną sumaišykite su sutarkuota morka ir puse smulkiai supjaustyto svogūno. Įspaukite česnako ir įdėkite druskos.
Plonai supjaustykite kiaulienos nugarinę ir išmuškite ją kiek įmanoma ploniau. Nugarinės muštinius apibarstykite prieskoniais ir formuokite suktinukus. Išmuštą mėsą patepkite garstyčiomis, įdėkite faršo įdaro ir suvyniokite – susmeikite mediniais pagaliukais, kad suktinukas neiširtų.
Įkaitintoje keptuvėje suktinukus apkepkite, kol gražiai paruduos. Išimkite iš keptuvės ir pašalinkite medinius pagaliukus.
Keptuvėje gaminkite padažą, tam panaudokite likusį skystį. Sudėkite smulkiai supjaustytą šoninę ir svogūnus, pakepinkite maždaug 10 minučių. Įpilkite vandens ir trumpai patroškinkite. Įdėkite grietinės, sumaišykite, sudėkite suktinukus ir ant silpnos ugnies kepkite maždaug pusvalandį.
Patiekite su bulvėmis ar bulvių koše, puikiai dera rauginti agurkai.