Lietuviški patiekalai naujai: po tokių duonos salotų pamiršite pabodusią tradicinę mišrainę

2024 m. spalio 1 d. 16:25
Receptas
Netiesa, jog lietuviški patiekalai – vien skirtingi bulvių, morkų, kopūstų ar burokėlių deriniai. Nors daugeliui lietuvių tradicinė gastronomija gerai pažįstama, verta atkreipti dėmesį į keletą netikėtų interpretacijų, kurios padės atšviežinti savos virtuvės skonius.
Daugiau nuotraukų (5)
Vokietijoje gyvenanti lietuvių kilmės žurnalistė Denise Snieguolė Wachter dalijasi dviem receptais, kurie praturtins ne tik šventinį, bet ir kasdienį pietų stalą.
Lietuviškos gastronomijos tradicijos – naujai
Šiomis savaitėmis Vilniaus vardas Vokietijoje skamba dažniau nei įprastai, atkreipdamas dėmesį į sostinės kulinarinį pasaulį. D. S. Wachter pristatė naują receptų knygą „Vilnius“, kurioje nugulė tradicinės baltos mišrainės, žagarėlių ir kitų lietuviams puikiai pažįstamų patiekalų receptai, sužavėję Vokietijos gastronomijos pasaulio žvaigždes – autorei jie negaili pagyrų, o lietuviškai virtuvei žada šviesią ateitį.
Knygoje autorė ne tik aprašo vilnietišką virtuvę su tradiciniais receptais ir jų šiuolaikinėmis interpretacijomis, bet ir pristato žinomiausius sostinės restoranus bei jų šefus.
Vasaros pabaigoje išleista lietuviškų receptų knyga rugsėjį buvo pristatyta Vokietijos kulinarinei bendruomenei. Kartu su „Go Vilnius“ surengtuose pristatymuose Miunchene, Hamburge ir Berlyne dalyvavo kelios dešimtys didžiųjų Vokietijos žiniasklaidos kanalų atstovų. Tarp jų – Timas Malzeris, dažnai vadinamas Vokietijos Jamie Oliveriu. Knygoje publikuotus receptus jis įvardijo kaip modernius, kūrybingus, bet kartu pažįstamus bei pripažino, kad lietuviška virtuvė įkvepia ir pagaliau užima vietą, kurios nusipelnė.
Interpretuoti kviečiantis kulinarijos pasaulis
D. S. Wachter teigia, jog išleista lietuviškų receptų knyga „Vilnius“ vadinasi būtent sostinės vardu, nes čia galima rasti netikėtų skonių ir ingredientų kupiną virtuvę, kur iš tradicijų gimsta kažkas naujo, apie ką noriai kalba kulinarijos pasaulis. Tad autorė kviečia plačiau atverti savo virtuvės duris naujiems, bet vis tik lietuviškiems skoniams: duonos salotos „Keptanella“ ir vegetariški savojinių kopūstų suktinukai visai neprimins jau pabodusių tradicinės mišrainės ar „balandėlių“.
„Keptanella“ – tai savita lietuviškos duonos salotų interpretacija, įkvėpta toskanietiškų „panzanellos“ salotų. Jei iš anksčiau liko keptos duonos su česnaku, ją puikiai galima panaudoti šių salotų gamyboje. Be to, vietoje baltųjų pupelių galite naudoti ir avinžirnius arba lęšius. Šios salotos puikiai tinka tiek kaip pagrindinis patiekalas, tiek kaip garnyras prie mėsos ar žuvies. Norint suteikti salotoms daugiau gaivumo, galima pridėti šviežių pomidorų, agurkų ar paprikų. Taip pat, jei norite intensyvesnio skonio, galite įdėti alyvuogių ar kaparėlių. Padažui rekomenduojama naudoti alyvuogių aliejų, šiek tiek balzaminio acto, druskos ir pipirų. Viską sumaišius, leiskite salotoms šiek tiek pastovėti, kad skoniai susimaišytų ir duona įgautų šiek tiek drėgmės, tačiau išliktų traški.
Gaminant savojinių kopūstų suktinukus taip pat svarbu atkreipti dėmesį į keletą esminių dalykų. Savojiniai kopūstai turi švelnesnius ir plonesnius lapus nei įprasti kopūstai, todėl juos lengviau vynioti. Prieš formuojant suktinukus, kopūstų lapus reikėtų trumpai apvirti, kad jie suminkštėtų. Perlinių kruopų virimas gali užtrukti, todėl jas reikėtų iš anksto išvirti iki pusiau minkštos būsenos, kad tinkamai paruoštos, kai suktinukai bus baigti gaminti. Pievagrybius reikėtų smulkiai supjaustyti ir apkepinti, kad jie išleistų savo drėgmę, taip išvengiant vandens suktinukuose. Norėdami praturtinti skonį, įdarui galite pridėti svogūnų, česnakų, morkų ar kitų mėgstamų daržovių, nepamirštant prieskonių, tokių kaip druska, pipirai ar čiobreliai. Suktinukus rekomenduojama kepti orkaitėje su šiek tiek sultinio ar pomidorų padažo, jog jie būtų sultingi ir nepridegtų.
„Keptanella“ (lietuviškos duonos salotos)
Salotoms reikės (4 porcijoms):
200 g džiovintų arba konservuotų baltųjų pupelių;
3 riekelių ruginės duonos;
Aliejaus kepimui;
1 skiltelės smulkinto česnako;
100 g „Goudos“ arba „Appenzellerio“ sūrio;
1 vnt. agurko;
2 vnt. marinuotų agurkų;
1 vnt. raudonojo svogūno;
5 laiškinių česnakų stiebų;
1 šakelės krapų;
Pagal skonį druskos;
Pagal skonį maltų pipirų;
1 šlakelio baltojo vyno acto arba marinuotų agurkų nuoviro;
2 v. š. majonezo arba grietinės.
Gaminimo eiga:
Jei naudojate džiovintas pupeles, jas išmirkykite vandenyje dieną prieš gaminant salotas. Tuomet nusausinkite jas ir virkite pagal pakuotės nurodymus, kol suminkštės. Jei naudojate konservuotas pupeles, jas išpilkite iš skardines ir palikite kuriam laikui, kad nudžiūtų. Duoną supjaustykite kubeliais ir kepkite ant aliejaus keptuvėje, kol lengvai apskrus. Duonos kubelius nusausinkite ant virtuvinio rankšluosčio ir pagardinkite šviežiai spaustu česnaku bei druska. Stambiai sutarkuokite sūrį. Nulupkite agurką, šaukšteliu išimkite sėklas ir minkštimą supjaustykite smulkiais kubeliais. Kubeliais supjaustykite ir marinuotą agurką. Raudonąjį svogūną perpjaukite pusiau ir supjaustykite pusžiedžiais. Smulkiai supjaustykite laiškinius česnakus ir krapus. Viską sumaišykite dubenyje ir pabarstykite druska bei pipirais. Sudėkite pupeles ir duonos kubelius ir viską sumaišykite su trupučiu baltojo vyno acto arba marinuotų agurkų nuoviru. Salotas pagardinkite majonezu arba grietine ir dar kartą išmaišykite.
Savojinių kopūstų suktinukai su perlinėmis kruopomis ir pievagrybiais
Savojinius kopūstus taip pat galima panaudoti suktinukų gamyboje. Gaminant juos su perlinėmis kruopomis ir pievagrybiais, galima išgauti vegetarišką „balandėlių“ alternatyvą.
Suktinukams reikės (4 porcijoms):
50 g džiovintų pievagrybių;
8 savojinių kopūstų lapų;
1 vnt. svogūno;
1 česnako skiltelės;
Aliejaus kepimui;
150 g perlinių kruopų;
1 žiupsnelio šviežiai tarkuoto muskato riešuto;
1 žiupsnelio maltų kmynų;
500 ml daržovių sultinio;
1 v. š. sviesto;
50 g tarkuoto parmezano sūrio;
400 g konservuotų pomidorų;
100 ml baltojo vyno;
1 a. š. džiovintų čiobrelių;
2 v. š. šviežiai kapotų petražolių;
Šiek tiek druskos;
Šiek tiek pipirų.
Gaminimo eiga:
Pievagrybius užpilkite trupučiu vandens ir palikite mirkti kelias valandas, geriausia per naktį. Tada nusausinkite ir pasilikite mirkymo vandenį. Savojinių kopūstų lapus 2 minutes blanširuokite verdančiame pasūdytame vandenyje, tada iš karto nuplaukite lediniame vandenyje (geriausia dideliame dubenyje su ledo kubeliais). Smulkiais kubeliais supjaustykite svogūną ir česnaką ir įkaitinkite su trupučiu aliejaus keptuvėje. Sudėkite perlines kruopas ir prieskonius, užpilkite 250 ml daržovių sultinio ir pievagrybių mirkymo vandeniu. Virkite perlines kruopas apie 15 minučių. Smulkiai supjaustykite pievagrybius ir kartu su sviestu bei parmezanu įmaišykite į perlines kruopas. Palikite įdarą atvėsti. Išdėliokite kopūstų lapus, ant kiekvieno užtepkite po 2 v. š. įdaro ir susukite į aštuonis suktinukus. Perverkite juos mediniais iešmeliais. Įkaitinkite keptuvę su aliejumi ir apkepkite suktinukus iš visų pusių. Tada sudėkite pomidorų tyrę, baltąjį vyną ir likusį daržovių sultinį, galiausiai čiobrelius ir petražoles. Pagardinkite druska ir pipirais ir uždengę dangčiu troškinkite apie 20 minučių. Patiekite suktinukus didelėje lėkštėje su padažu.
Skanaus!
receptaisalotosmišrainė
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.