Tyrinėdama, kokius patiekalus mėgo molėtiškiai, istorikė atkreipė dėmesį ir į žydų, taip pat nuo seno Molėtuose įsikūrusių sentikių bendruomenės virtuvės patiekalus. Daugelis receptų yra pamiršti ir iki šiol neskelbti.
Pavyzdžiui, mielinės bandelės paplitusios ne vienoje Europos šalyje, tačiau bandelės, panašios į paukštelius, nuo seno kepamoms Molėtų krašte įvairiomis progomis – Velykoms, Sekminėms, Žolinei, Kalėdoms.
Manoma, kad šis receptas atsirado prieš 100 metų kaip šventinis patiekalas, nes buvo ruošiama ypatinga mielinė tešla. Mielės, kvietiniai miltai yra maišomi ne vandenyje, o šiltame piene, kuriame būna ištirpinta sviesto, cukraus, įplakta kiaušinių.
Kiekviena šeimininkė kepdavo šias bandeles vis kitaip: vienos darydavo balandėlius, kitos – anteles ar viščiukus, kai kas paukšteliams pritvirtindavo uodegėles ar sparnelius, padarydavo net akis, kurioms tinka džiovintos mėlynės ar tokie prieskoniai kaip gvazdikėliai.
Netgi tie, kurie nemėgsta bandelių, turėtų bent kartą paragauti mielinių paukštelių, nes bus nustebinti jų skonio. Prie mielinių paukštelių tinka ir tradicinė voveraičių sriuba.
Skaniausia ji būna iš šviežių voveraičių, ką tik parsineštų iš miško, bet galima naudoti ir džiovintas.
Mieliniai paukšteliai
Reikės:
- 50 g šviežių mielių
- 1 litro pieno
- 1,5 kg kvietinių miltų
- 100 g sviesto
- 3 kiaušinių
- 2 saujų cukraus, šiek tiek druskos
Atgaivinkite mieles maišydami jas su cukrumi, pašildykite pieną, bet jis neturi būti labai karštas, jame ištirpinkite sviestą. Įberkite druskos pagal skonį, išplakite kiaušinius.
Užminkykite tešlą, kad neliptų prie rankų, bet nebūtų pernelyg kieta. Leiskite jai pakilti, todėl bent valandą laikykite šiltai užkloję drobiniu rankšluosčiu.
Po valandos pakilusios tešlos turi būti dukart daugiau nei ją užminkius. Jei taip nėra, leiskite tešlai dar subręsti.
Išminkykite dar kartą tešlą ir formuokite paukštelius. Aptepkite juos išplaktu kiaušiniu ir kepkite apie 15 minučių iki 230 laipsnių įkaitintoje orkaitėje.