Jų paragavę vieni sakė prisiminę vaikystę pas močiutę kaime, kiti patys kažką panašaus yra darę, bet visi vieningai sutarė, kad tai, kas anksčiau buvo vadinama paprastu kaimišku valgiu, dabar tapo ne kasdien pasiekiamu, iš natūralių produktų pagamintu skanėstu.
Lininę vakarienę organizavusi „Perkūnkalnio“ bendruomenė vienija šešis nedidelius kaimus. Karves visuose šiuose kaimuose augina vos pora žmonių. Tris karves turintys Danguolė ir Petras Mačioniai – vieni jų.
Pastaruoju metu Danguolė sviestą jau muša elektriniu separatoriumi. Bet dar prieš kokius 3–4 metus jį mušdavo medinėje sviestmušėje.
„Ilgai tai užtrukdavo, ranka pavargdavo“, – net prisiminti to proceso nenori Danguolė. Sunkiausia sviestą sviestmuše sumušti būdavo žiemą – ilgokai tekdavo grietinę daužyti, kol ji į sviestą sušokdavo.
Paklausta, ar skiriasi sviestmuše ir elektriniu separatoriumi sumušto sviesto skonis, ūkininkė patikino – ne. Skonis priklauso nuo kitų dalykų: grietinės temperatūros, gyvuliams duodamų pašarų.
„Esu girdėjusi, kad silosu šeriant karves sviestas būna kartesnis. Bet negaliu patvirtinti, ar tai tiesa, nes mes savo karvių juo nešeriame: duodame tik šieno, žiemą – runkelių, miltų“, – kalbėjo Danguolė.
Jos sumuštas sviestas – švelniai geltonos spalvos, subtilaus skonio, tirštos, tvirtos tekstūros, nė mažiausios rūgšties nesijaučia.
Kaip toks gražus ir gardus išeina? „Reikia mušti iš šaltos grietinės – sviestas bus geltonas, tvirtas. Mušant iš šiltos grietinės sviesto išeis daugiau, bet jis bus puresnis, baltas. Jį reikės daug daugiau plauti, kad rūgštis išsiplautų“, – paaiškino Danguolė.
Vienam kilogramui sviesto sumušti reikia apie 5–6 litrų grietinės. Galima pilti ir saldžios grietinėlės.
Sumuštą sviestą būtina gerai išplauti šaltame vandenyje maišant mediniu šaukštu – vandenį reikia keisti, kol jis liks skaidrus.
Sumušus sviestą liekančios pasukos – irgi skanus ir vertingas produktas. Jos labai tinka miltinių blynų tešlai užmaišyti, o surauginus galima ir pasukų sūrį gaminti – kad jis nebūtų rūgštus, Danguolė pataria įpilti pieno.
Naminis sviestas
Reikės:
- 1 l šaltos grietinės (galima įpilti ir saldžios grietinėlės)
Iš vieno litro grietinės pagaminama apie 200 g sviesto. Grietinę galima plakti elektriniu plaktuvu arba kratyti supiltą į stiklainį. Žinoma, galite naudoti ir medinę sviestmušę, jeigu tik tokią turite. Sumušti sviestą užtruksite apie 15–30 minučių.
Sumuštą sviestą išimkite mediniu šaukštu ir plaukite labai šaltame vandenyje. Jį reikia plauti kelis kartus, vis keičiant vandenį, kol jis lieka skaidrus.
Sumuštą naminį sviestą rekomenduojama lengvai pasūdyti.