Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, sveikatai palankiausia vištieną gaminti lėtai kepant ant silpnos ugnies orkaitėje, prieš tai pamarinavus švelniai rūgščiame padaže. Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pastebi, kad pirkėjai itin vertina lietuvišką vištieną – tik ja ir prekiaujama parduotuvėse.
Vertingiausia vištienos dalis – krūtinėlė
Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė primena, kad vištienoje yra gerai subalansuotų, žmogaus organizmui būtinų aminorūgščių, ji vertinama dėl lengvai pasisavinamų baltymų, organizmui reikalingų vitaminų, mineralų bei mažai riebalų: „Vertingiausia – jos krūtinėlė, kuri yra liesesnė už kitas vištienos dalis, ypač valgoma be odos. Nevertėtų mėsos kepti ir riebaluose ar volioti miltuose, džiūvėsėliuose, tešloje. Tai neturėtų tapti kiekvienos dienos maistu.“
Svarbu, kad prieš vartojant vištiena būtų gerai termiškai apdorota, nes iki galo jos neiškepus, didėja infekcijos rizika. „Ypač atidiems reikėtų būti tada, kai ji kepama ant žarijų. Įpjovus iškeptą vištieną, turėtų išsiskirti skaidrios, jokiu būdu ne raudonos sultys, o jei naudojamas kulinarinis termometras, vištieną galima drąsiai valgyti, jei temperatūra mėsos viduje pasiekė 80 laipsnių“, – teigia gydytoja dietologė.
Ekspertės nuomone, geriausia rinktis ekologiškuose ūkiuose užaugintą vištieną: „Tokios mėsos nauda sveikatai, lyginant su neekologiškuose ūkiuose užaugintos mėsos sudėtimi, yra didesnė. Be to, į tai rekomenduojama atsižvelgti perkant mėsą vaikams – jų mityboje neturėtų būti nereikalingų organizmui medžiagų.“
Rinkimės vištienos dalis pagal tai, ką gaminsime
Vaikai labai mėgsta skanauti orkaitėje keptus vištienos sparnelius, salotoms verta išsikepti vištienos krūtinėlę ar vidinių jos filė dalių, o šlaunelių mėsa ar filė gabaliukai tiks įvairiems troškiniams, blauzdelės – sriuboms, faršas – kukuliams. Prekybos tinklo komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva pažymi, kad vištienos asortimentas parduotuvėse – itin platus, tad kiekvienas ras patinkančių vištienos gaminių.
Pasak ekspertės, mėsos šviežumą galima įvertinti ją apžiūrėjus: paukštiena turėtų būti rausva, malonaus kvapo, stangri, be pastebimų sumušimų, dėmių: „Perkant supakuotą produktą taip pat svarbu patikrinti, kad pakuotė būtų sandari ir nepažeista, o galiojimo terminas – pakankamas, kad spėtumėte jį suvartoti. Namuose susipažinkite su paukštienos laikymo sąlygomis: svarbu ją laikyti ne aukštesnėje nei 4 laipsnių temperatūroje, tad iškart padėkite į šaldytuvą.“
Kulinarijos technologai kviečia šventėms išsikepti gardų viščiuką – jis patiks visai šeimai.
Apelsinais ir anyžiais glazūruotas viščiukas
Reikės:
- 1 vnt šviežio viščiuko;
- 1 vnt apelsino sulčių ir žievelės;
- 2 vnt žvaigždinio anyžiaus;
- 3 šaukštų rudojo cukraus;
- rapsų aliejaus ir sviesto – glazūrai;
- druskos ir pipirų – pagal skonį.
Kaip gaminti:
Įkaitinkite orkaitę iki 200 laipsnių.
Įdėkite viščiuką į orkaitei tinkantį indą ir įtrinkite druska bei pipirais tiek išorę, tiek vidų. Taip pat įtrinkite ją sviestu ir aliejumi. Įdėkite kepimo formą su viščiuku į apatinę orkaitės dalį, kepkite 20 minučių.
Nutarkuokite apelsino odelę ir išspauskite sultis. Smulkiai sutarkuokite žvaigždinį anyžių. Apelsinų sultis, žvaigždinį anyžių ir rudąjį cukrų pavirkite iki lengvo tirštumo sirupo. Įmaišykite apelsino žievelę.
Sumažinkite orkaitės temperatūrą iki 150 laipsnių ir toliau kepkite dar 20 minučių.
Tada vištieną aptepkite apelsinų glaistu ir kepkite toliau, kol vištienos vidinė temperatūra ties šlaunies kauliuku pasieks 82 laipsnius, maždaug 1 valandą.
Skanaus!