Mažiau kalorijų ir riebalų
Riešutai yra vienas mitybos specialistų rekomenduojamų maisto produktų, tačiau yra viena riešutų rūšis, kuri išsiskiria iš kitų – tai pistacijos. Jos ne tik maistingas užkandis, šventiška kepinių puošmena, bet ir subtilus ingredientas, kuris praturtina mūsų organizmą įvairiomis maistinėmis medžiagomis.
Kaip teigia gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė, palyginus su kitais riešutais, pistacijos turi mažiau kalorijų ir riebalų. Šiuos riešutus pelnytai galima vadinti puikiu baltymų, skaidulų ir eilės antioksidantų šaltiniu. Pistacijos turtingos vandenyje tirpiais vitaminais, iš kurių reiktų išskirti Vitaminą B1 – tiaminą, svarbų baltymų apykaitai ir nervų sistemos veiklai, taip pat vitaminą B6 – piridoksiną, kuris būtinas baltymų sintezei, jis prisideda ir prie tolygaus cukraus lygio reguliavimo, būtinas hemoglobino sintezei. Be tokių mineralinių medžiagų bei mikronutrientų kaip fosforas, varis ar manganas, pistacijos yra ir puikus kalio šaltinis, svarbus širdies veiklai.
„Riešutus galima įtraukti į daugybės patiekalų gamybą, pradedant pusryčiais, tęsiant užkandžiais ir užbaigiant pagrindiniais patiekalais ar desertais. Rekomenduojama riešutų dienos norma – 30 gramų. Tai natūralus būdas praturtinti savo mitybą naudingais ingredientais. Riešutai naudingi dėl juose esančių mononesočiųjų bei polinesočiųjų riebalų, mažinančių širdies ligų riziką. Visos riešutų rūšys yra įtrauktos į sveikatai palankios mitybos piramidę, todėl kasdien šis produktas turėtų rasti savo vietą meniu“, – sako dr. E. Gavelienė ir priduria, jog nereikėtų pamiršti, kad naudingiausi riešutai – be papildomų priedų, nesūdyti, neprieskoniuoti ir panašiai neapruošti.
Pistacijos – viena populiariausių riešutų rūšių per šventes
Pasak Olgos Suchočevos, artėjant žiemos šventėms riešutų pardavimai išauga beveik dvigubai. Žmonės juos mėgsta dėti ne tik į šventinius kepinius, bet ir dovanoti artimiesiems: „Pirkėjams siūlome įvairaus dydžio ir skonių riešutų bei džiovintų vaisių rinkinius, kurie puikiai atstos dovaną keliaujant į svečius per Kalėdas ir papuoš bet kurį šventinį stalą.“
Riešutai yra ilgo galiojimo produktas, tačiau komercijos operacijų vadovė priduria, jog norint ilgiau išlaikyti juos šviežius reikėtų laikyti ne aukštesnėje nei 20 laipsnių temperatūroje, o geriausia – šaldytuve, sandariai supakuotus ir toliau nuo aštrų kvapą skleidžiančių produktų.
Kviečiame pasigaminti burnoje tirpstančius šokolado skanėstus su pistacijų kremu, kurie nepaliks abejingų.
Šokolado skanėstai su pistacijų kremu
Desertui reikės:
- 200 g gliaudytų, nesūdytų pistacijų;
- 2 valg. š. medaus (arba klevų sirupo);
- 1/4 arbatinio š. smulkios jūros druskos;
- 1 valg. š. pistacijų (arba alyvuogių aliejaus);
- 200 g itin geros kokybės juodojo šokolado.
Gaminimo eiga:
Šokoladą sulaužykite gabaliukais, dėkite į metalinį dubenėlį ar prikaistuvį ir palaikykite virš garų vonelės, kol ištirps.
Imkite turimą keksiukų kepimo formą ir jos duobutes išklokite keksiukams skirtais popierėliais. Kiekvieno puodelio dugną aptepkite plonu šokolado sluoksniu ir nepamirškite pakreipti, kad pasidengtų visas. Užšaldykite, kol sustings (maždaug 5 minutėms).
Kol šokoladas stingsta, pasigaminkite pistacijų sviestą. Į elektrinį trintuvą berkite beveik visas pistacijas (kelias pasilikite deserto papuošimui) ir sumalkite iki vientisos masės. Sudėkite medų, druską ir aliejų ir viską išmaišykite, kol gausite žalią tirštą masę.
Iš šaldytuvo išimkite atšalusias šokolado formeles ir ant kiekvieno šokoladinio pagrindo dėkite po šaukštelį pistacijų masės. Likusį šokoladą pakaitinkite ir užliekite juos kiekvieną skanėstą, kad uždengtų pistacijų sviestą. Pabarstykite po žiupsnelį smulkintų pistacijų ir druskos.
Pakartokite su likusiais puodeliais. Kai visi puodeliai bus užpildyti, užšaldykite, kol sutvirtės.
Prieš valgymą rekomenduojama palaikyti kambario temperatūroje bent pusvalandį.
Skanaus!