Beveik prieš 100 metų šio krašto gyventoja Salomėja Tamulytė-Strazdienė taip apie juos pasakojo: „Daugiausia rūpesčių prieš Velykas šeimininkėms keldavo gavėnios pasninkas. Jos ištisas savaites buvo priverstos sukti galvas, kaip pamaitinti šeimą nepažeidžiant pasninko reikalavimų. Juk valgiai buvo gaminami tik iš žemėje išaugusių daržovių“.
Senolė prisiminė, kad geras maistas gavėnios pasninkui buvo kakorai. Kukorai buvo gaminami iš virtų bulvių, o įdarui dėdavo raugintų kopūstų, kitų šviežių ar raugintų daržovių, džiovintų grybų.
Balninkuose šis patiekalas populiarus iki šiol, o čia įsikūrusiuose „Kaimynystės namuose“, kur rengiamos aukštaitiškų patiekalų degustacijos, bulvinių kukorų paragauti gali kiekvienas.
„Kaimynystės namų“ vadovė Vilija Budrionienė dalijasi kukorų receptu.
Aukštaitiški kukorai su grybų padažu
Kukorams paruošti reikės:
- 2 kg bulvių
- 5 šaukštų miltų
- 5 šaukštų krakmolo
- 1 kiaušinio
- žiupsnelio druskos
- aliejaus kepti
Įdarui:
- 1 morkos
- 1 svogūno
- 1 litro patroškintų raugintų kopūstų
- žiupsnelio druskos
- žiupsnelio pipirų
Padažui:
- 50 g sviesto
- saujelės džiovintų baravykų
- 1 svogūno
- 100 g grietinės
- žiupsnelio druskos, pipirų
Kaip gaminti
Įdarui pakepiname burokine tarka sutarkuotas morkas su svogūnu ir sumaišome su patroškintais raugintais kopūstais, paskaniname druska, pipirais.
Bulves išverdame su lupena. Kai bulvės atvėsta, nulupame, sumalame. Į bulvių masę beriame miltus, krakmolą, įberiame šiek tiek druskos, dedame išplaktą kiaušinį ir gerai išminkome. Formuojame rutuliuką, jį suplojame, dedame įdaro. Užspaudę kraštus, suformuojame pailgą kukorą. Kukorus pradžioje apkepame keptuvėje su trupučiu aliejaus, vėliau kepame orkaitėje apie 20 min. 180 laipsnių temperatūroje, kol gražiai apskrunda.
Ruošdami padažą keptuvėje išlydome sviestą, pakepiname smulkiai pjaustytus džiovintus baravykus su svogūnais, paskaniname grietine, trupučiu druskos ir pipirų.