Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad krevetės lietuvių pamėgta jūros gėrybė. O, rudenį, atėjus eksperimentų virtuvėje metui, jos dažnai patenka ir į pirkėjų akiratį.
„Nors ruduo – įvairiausių troškinių ir sriubų gaminimo metas, lietuviai į savo racioną įtraukia ne tik mėsą ar sezonines daržoves, bet ir jūros gėrybes. Pavyzdžiui, vis labiau pamėgtas baltakojes blyškiąsias krevetes. Be krevečių, pirkėjų krepšeliuose pastebime ir įvairesnės rūšies žuvis: juodąjį paltusą, vilkžuvę, o eksperimentuoti nevengiantys pirkėjai namuose ruošia ir skraidkalmarių čiuptuvus“, – teigia V.Budrienė.
Koks optimalus krevečių kepimo laikas?
Pasaulyje yra daugiau kaip 2000 skirtingų krevečių rūšių, kurios paplitusios visose žinomose jūrose ir vandenynuose – nuo atogrąžų jūros iki Antarktidos vandenyno. Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad mūsų kraštuose vienos populiariausių yra baltakojės, tigrinės, rausvosios, šiaurinės dryžakojės ir tigrinės krevetės. Žinoma, visos jos skiriasi savo dydžiu ir išvaizda, todėl natūralu, kad nuo to priklauso ir jų gaminimo procesas.
„Gaminant krevetes svarbiausia jų neperkepti. Mat netinkamai jas paruošus – tekstūra gali tapti tarsi guminė. Krevečių kepimo laikas priklauso nuo jų dydžio: mažas ir vidutines krevetes kepti reikėtų vos apie 3–4, didesnes – 5–8 minutes. Kad krevetės yra paruoštos, pamatysite, kai jos įgaus rausvesnės spalvos“, – pažymi V.Juodkazienė.
Greiti užkandžiai, kuriais nustebinsite svečius
Krevetės yra vienos universaliausių jūros gėrybių. Virtuvėje jos naudojamos įvairiausiais būdais: su jomis ruošiamos sriubos, troškiniai, rizotas, salotos, suktinukai. Azijoje krevetėmis gardinamos tailandietiškos kokosų sriubos, „wok“ keptuvėje ruošiami makaronai ar ryžiai, sušiai, „spring rolls“ suktinukai, traškūs krevečių traškučiai. Krevetės dažnai valgomos ir žalios, jos derinamos su įvairiais padažais: sojų, kario, pomidorų ir garstyčių.
„Populiariausias ir greičiausias būdas paruošti krevetes – jas apkepti keptuvėje. Kad krevetės įgautų ryškesnių spalvų, jas galima gardinti sojų padažo ir medaus, smulkintų česnakų ir svogūnų laiškų mišiniu. Tokį marinatą pasiruošti itin paprasta: į nedidelį dubenį supilkite pusę puodelio sojų padažo, įdėkite kelis valgomuosius šaukštus medaus, įspauskite dvi skilteles česnakų ir sudėkite smulkintus svogūnų laiškus. Viską gerai išmaišykite. Šiame marinate krevetes geriausia būtų palaikyti bent pusvalandį. Taip pasimarinavusias krevetes kepkite įkaitintoje keptuvėje nuo 3-5 minučių“, – sako V.Juodkazienė.
Jeigu ieškote kuo nustebinti netikėtai užklupusius svečius – galite pasigaminti krevečių kokteilių. Šis patiekalas ypač populiarus Anglijoje bei Amerikoje. Tokiems kokteiliams pasigaminti reikės virtų krevečių, raudonųjų svogūnų, salierų, pomidorų, aitriųjų paprikų, aitraus pomidorų padažo, kalendrų, avokado ir žaliųjų citrinų sulčių. Visus ingredientus reikia susmulkinti ir sudėti į nedidelį indelį. Viską pagardinti pomidorų padažu ir įspausti žaliųjų citrinų sulčių, o ant viršaus sudėti krevetes.
„Iki“ atstovė dalijasi ir dar keliais receptais su krevetėmis.
Citrininis rizotas su smidrais ir krevetėmis
Reikės:
- vištienos sultinio
- 400 g smidrų
- 1 nedidelio svogūno
- 4 šaukštų sviesto
- 1,25 puodelio rizotui skirtų ryžių
- 500 g baltakojų blyškiųjų krevečių
- 1 valgomojo šaukšto tarkuotos citrinos žievelės
- 0,25 puodelio tarkuoto kietojo sūrio
- 2 valgomųjų šaukštų smulkintų petražolių
- druskos
Gaminimas
Vidutinio dydžio puode užvirinkite vištienos sultinį ir vandenį. Sudėkite smidrus ir neuždengę virkite, kol jie suminkštės. Tai turėtų trukti maždaug 4 minutes. Kai jie suminkštės, smidrus išimkite iš puodo ir atidėkite į šalį.
Keptuvėje ištirpdykite dalį sviesto, jį padruskinkite, sudėkite smidrus ir dar kelias minutes pakepkite.
Į tą pačią keptuvę suberkite ryžius, įpilkite šiek tiek sultinio ir nuolat maišydami kaitinkite. Kai ryžiai sugers sultinį – jo vėl papildykite. Šis procesas užtrukti turėtų apie pusvalandį.
Galiausiai sudėkite krevetes, rizotą kelias minutes patroškinkite, kol krevetės įgaus rausvą spalvą. Viską pagardinkite tarkuota citrinos žievele ir smulkintomis petražolėmis. Skanaus!
Makaronai su krevetėmis, daržovėmis ir bazilikais
Reikės:
- 300 g makaronų
- 4 česnako skiltelių
- druskos
- šviežiai maltų juodųjų pipirų
- 100 g brokolių
- 50 g šparaginių pupelių
- 150 g baltakojų blyškiųjų krevečių
- 50 g vyšninių pomidorų
- 1 puodelio šaldytų žaliųjų žirnelių
- 3 šaukštų sviesto
- 0,75 puodelio smulkiai tarkuoto parmezano
- 0,25 puodelio stambiai supjaustytų bazilikų
Gaminame
Išvirkite makaronus. Į didelę keptuvę įdėkite šaukštą sviesto, sudėkite česnaką, druską, juoduosius pipirus. Česnakus apkepkite ir įpilkite vandens, kuriuose virė makaronai. Į keptuvę sudėkite makaronus. Kelias minutes pakepinkite ir įmaišykite brokolius, šparagines pupeles. Uždenkite keptuvę dangčiu ir troškinkite dar apie 3 minutes. Vėliau įmaišykite krevetes, pomidorus, žirnelius, likusį sviestą ir maišykite, kol išgaruos vanduo.
Keptuvę nuimkite nuo ugnies. Įmaišykite sūrį. Jeigu trūksta, pagardinkite druska ir pipirais. Makaronus sudėkite į lėkštę ir pagardinkite bazilikais.
Vietnamietiški suktinukai su krevetėmis ir žemės riešutų padažu
Reikės:
- 200 g baltakojų blyškiųjų krevečių
- 1 puodelio plonų ryžių makaronų
- 1 puodelio susmulkintų morkų
- pjaustytų kalendrų
- šviežių bazilikų
- šviežių mėtų
- ryžių popieriaus
Padažui pagaminti reikės:
- 1 valgomojo šaukšto žemės riešutų sviesto
- 1 valgomojo šaukšto vandens
- 0,5 valgomojo šaukšto šviežių žaliųjų citrinų sulčių
- 0,5 valgomojo šaukšto medaus
- 1 valgomojo šaukšto skrudintų ir smulkintų žemės riešutų
Gaminame
Ant didelės ugnies užvirinkite puodą su vandeniu ir sudėkite krevetes. Jas virkite apie 5 minutes. Krevetes išimkite iš puodo ir pakiškite po šaltu vandeniu, kad atvėstų.
Makaronus užpilkite verdančiu vandeniu, palaukite kol jie suminkštės ir nukoškite.
Pasiruoškite didelį dubenį su šiltu vandeniu. Ryžių popieriaus lakštus po vieną atsargiai panardinkite į vandenį, palaikykite apie porą sekundžių ir ištraukite. Į suminkštėjusio popieriaus vidurį dėkite makaronus, krevečių gabalėlius, smulkintas morkas, kalendrą, baziliką, mėtas. Viską gražiai susukite.
Paruoškite žemės riešutų padažą: nedideliame inde sumaišykite žemės riešutų sviestą, vandenį, žaliųjų citrinų sultis ir medų. Gerai išmaišykite iki vientisos masės. Ant viršaus pabarstykite šiek tiek smulkintų žemės riešutų. Suktinukus merkite į gautą padažą ir skanaukite.