Maistas yra vienas iš puikių būdų pažinti kitas šalis, o Graikijos virtuvė pasižymi sultingais mėsos patiekalais, kuriuos nesunku pasigaminti ir namuose.
„Lietuviai vis dažniau ryžtasi eksperimentuoti virtuvėje ir išbandyti kitų šalių patiekalus, atrastus kelionių metu. Pastebime, kad įvairiausių šalių virtuvių įkvėpti ingredientai vis dažniau atsiduria ir pirkėjų krepšeliuose – nuo Viduržemio jūros šalyse atrandamų sūrių – fetos, mocarelos – iki sušiams skirtų ingredientų, azijietiškų makaronų, ar įvairiausių gurmaniškų padažų“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Graikiški marinatai – ir lengvai paruošiami, ir universalūs
Vilmos Juodkazienės, prekybos tinklo „Iki“ atstovės, teigimu, kartais norint mėgstamus patiekalus praturtinti įvairesniais skoniais, užtenka išbandyti tai šaliai būdingus prieskonius ar marinatus. Pavyzdžiui, Graikijoje įvairiausiems marinatams naudojami neįmantrūs ingredientai randami bene kiekvienoje virtuvėje: citrinų sultys, kokybiškas alyvuogių aliejus, česnakai, šviežios prieskoninės žolelės.
„Graikiškų marinatų panaudojimas – itin universalus. Juos galima naudoti paukštienos, žuvies, jautienos ar avienos, netgi daržovių marinavimui. Be to, graikiški marinatai gali būti naudojami ir kaip padažas šviežioms salotoms ar keptoms daržovėms. Graikišku stiliumi marinuota mėsa, žuvis ar jūros gėrybės puikiai dera su įvairiausiais lietuvių pamėgtais garnyrais – bulvėmis, salotomis, ryžiais ar makaronais“, – pasakoja V.Juodkazienė.
Vienas svarbiausių graikiškų marinatų ingredientų yra graikiškasis raudonėlis, kurį graikai vadina „rigani“. Būtent ši prieskoninė žolelė suteikia išraiškingą skonį, kuris akimirksniu nukelia į šiltąją ir saulėtąją Graikiją. Šioje šalyje marinatams paruošti taip pat naudojami čiobreliai, graikiškas jogurtas, raudonojo vyno actas ar medus.
Geriausias skonis išgaunamas neskubant
Pasak V.Juodkazienės, marinatai mėsai naudojami ne tik norint suteikti ypatingo skonio bei aromato, bet ir sultingumo.
„Maistą marinuojame tuomet, kai ketiname patiekalą ruošti tokiu būdu, kurio metu gaminys praranda drėgmę. Kepimas kepsninėje iš tiesų sausina produktus, taigi marinuodami patiekalams suteikiame daugiau aromato bei drėgmės, kad maistas išliktų minkštas ir sultingas“, – teigia ji.
Anot jos, ruošiant nepaprasto skonio marinatą, laiką reikėtų planuoti iš anksto. Rekomenduojama leisti mėsai, paukštienai ar žuviai marinuotis pakankamai ilgai: jautienai – 2–4 valandas, vištienai ar žuviai – 2 valandas. Marinatu ištrintą mėsą reikėtų laikyti šaldytuve. Atminkite, kad niekada negalima pakartotinai naudoti marinatų ar padažų, kurie jau turėjo sąlytį su žalia mėsa, paukštiena ar žuvimi.
V.Juodkazienė dalijasi keliais Graikijos įkvėptais marinatų receptais, kuriuos lengvai pritaikysite ir savo virtuvėje.
Klasikinis graikiškas marinatas
Reikės:
- 4 v. š. raudonojo vyno acto
- 4 v. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus
- 1 susmulkintos skiltelės česnako
- 1/4 a. š. džiovintų čiobrelių
- 1/4 a. š. džiovintų raudonėlių
- 1/4 a. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
Kaip gaminti
Nedideliame dubenėlyje gerai sumaišome visus ingredientus. Lėtai pilame marinatą ant mėsos ar žuvies. Įsitikiname, kad marinatas pasidengia tolygiai. Marinuojamą mėsą ar žuvį uždengiame plėvele ir įdedame į šaldytuvą. Marinuojame bent kelias valandas.
Citrininis graikiškas marinatas
Reikės:
- 2 didelių citrinų sulčių
- 60 ml alyvuogių aliejaus
- 2 maltų gvazdikėlių
- 2 a. š. smulkintų šviežių salierų lapų
- 1 a. š. smulkinto šviežio čiobrelio
- 1 lauro lapo
- 1 a. š. druskos
- 1/4 a. š. juodųjų pipirų
Kaip gaminti
Sumaišome visus ingredientus ir leidžiame marinatui pastovėti kambario temperatūroje bent 10 minučių. Paruoštu marinatu apipilame pasirinktą mėsą ar žuvį, gerai išmaišome ir leidžiame marinuotis mažiausiai 2 valandas. Paruoštą marinatą šaldytuve galima laikyti iki savaitės.
Marinatas su graikišku jogurtu
Reikės:
- 1 puodelio graikiško jogurto
- 4 sutrintų skiltelių česnako
- 2 citrinų sulčių
- 2 šaukštų alyvuogių aliejaus
- 2 šaukštų raudonojo vyno acto
- 2 šaukštų medaus
- 1 šaukšto džiovintų raudonėlių
- žiupsnelio druskos ir pipirų
Kaip gaminti
Dubenyje sumaišome visus marinatui skirtus ingredientus ir palaikome šaldytuve. Galiausiai į marinatą dedame mėgstamos rūšies mėsą ir pamarinuojame šaldytuve apie 6 valandas, o geriausia – per naktį. Beje, šis marinatas puikiai tinka ir daržovėms.