Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad atšilus orui pirkėjai domisi šviežio derliaus daržovėmis bei vaisiais, jų dėmesio sulaukia ir rabarbarai.
Naudingi sveikatai
„Arbūzai, braškės, trešnės, įvairių rūšių salotos – be jų neįsivaizduojamas šiltasis sezonas. Visgi matome, kad pirkėjai domisi ne tik tradicinėmis sodo ir daržo gėrybėmis, bet ieško ir naujų skonių, išbando įvairesnių receptų, todėl pastebime, kad į pirkėjų krepšelius dažnai patenka ir smidrai, susidomėjimo sulaukia rabarbarai, kurių šviežias derlius pasiekė parduotuvių lentynas“, – teigia V.Budrienė.
Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių skyriaus darbuotoja, pasakoja, kad iki XVIII amžiaus rabarbarai Europoje buvo auginami medicininiams tikslams. Vėliau, daugiausia Anglijoje ir Skandinavijoje jie pradėti auginti kaip daržovė. Nors rabarbarai auga su lapais – valgomi tik jų stiebai. Rabarbarų lapai yra nuodingi, nes juose yra oksalo rūgšties ir inkstams kenkiančių toksinų.
Rabarbarų stiebų prieš juos valgant lupti nebūtina, dažniausiai jie naudojami desertų gamyboje, jais gardinami pyragai, keksiukai, kiti įvairūs saldėsiai. Žinoma, juos galima valgyti ir žalius, pamirkius cukruje ar meduje – tai vienas nostalgiškiausių, vaikystę primenančių užkandžių su rabarbarais. Visgi, rabarbarus virtuvėje galima panaudoti kur kas plačiau.
Rabarbaruose yra gausu antioksidantų turinčių antibakterinių, priešuždegiminių ir priešvėžinių savybių, kurios padeda apsisaugoti nuo daugelio su sveikata susijusių problemų, tokių kaip širdies ligos, padidėjęs cholesterolio kiekis, diabetas. Būtent dėl gerųjų savybių gausos į kasdienį racioną įtraukti rabarbarus tikrai verta.
Gaminti – nesudėtinga
„Rabarbarai puikiai dera su obuoliais, braškėmis, avietėmis, gervuogėmis, apelsinais, citrinomis, taip pat ir karamele, vanile, medumi, cinamonu, imbieru, mėtomis. Netgi mėsa, ypač kiauliena“, – teigia J.Sabaitienė.
Troškinti rabarbarus – vienas paprasčiausių ir dažniausių rabarbarų gaminimo būdų. Juos ištroškinti labai paprasta, be to, nereikia ir jokių įmantrių ingredientų. Puode sumaišykite susmulkintus rabarbarus, cukrų, vandenį ir cinamoną. Viską patroškinkite ant vidutinės ugnies apie 15 minučių arba tol, kol visas cukrus ištirps ir rabarbarai suminkštės. Tuomet gautą mišinį atvėsinkite ir juo gardinkite ledus, blynus, vaflius, varškę, jogurtą, maišykite į kokteilius, gaminkite įdarus trupininiams pyragams ar sausainiams.
Kad rabarbarai kuo ilgiau išliktų švieži, juos reikėtų laikyti šaldytuve. Geriausia prieš dedant į šaldytuvą rabarbarų neplauti. Šaldytuve rabarbarai švieži išsilaikyti turėtų apie savaitę. Jeigu matote, kad rabarbarai apvyto, pamerkite juos į šaltą vandenį su ledukais.
Ta pati taisyklė galioja ir salierų stiebams. Rabarbarus galima ir užšaldyti. Prieš šaldant svarbu rabarbarus nuplauti, nusausinti, supjaustyti gabalėliais ir sudėti į sandarų maišelį. Rabarbarai šaldiklyje kokybiški išsilaikys apie metus.
Prekybos tinklo atstovė dalijasi keliais receptais, kuriuose išradingai panaudosite rabarbarus.
Rabarbarų trupiniuotis
Reikės:
- 3/4 stiklinės cukraus
- 3 šaukštų kukurūzų krakmolo
- 3 puodelių supjaustytų rabarbarų
- 2 puodelių griežinėliais supjaustytų nuluptų obuolių arba griežinėliais supjaustytų braškių
- 1 puodelio avižų
- 1/2 puodelio rudojo cukraus
- 1/2 stiklinės tirpinto sviesto
- 1/3 puodelio miltų
- 1 arbatinio šaukštelio malto cinamono
- ledų
Kaip gaminti
Dideliame dubenyje sumaišykite cukrų ir kukurūzų krakmolą. Sudėkite rabarbarus ir obuolius arba braškes ir viską išmaišykite. Vaisius sudėkite į kepimui orkaitėje paruoštą indą.
Nedideliame dubenyje sumaišykite avižas, rudąjį cukrų, sviestą, miltus ir cinamoną, kol masė taps panaši į rupius trupinius. Gautus trupinius pabarstykite ant vaisių ir kepkite 170 laipsnių temperatūroje, maždaug 45 minutes.
Patiekite su ledais.
Rabarbarų ledai
Reikės:
- 3 puodelių susmulkintų rabarbarų
- 1 1/2 stiklinės cukraus
- šlakelio citrinos sulčių
- 1 puodelio plaktos grietinėlės
Kaip gaminti
Keptuvėje pakepkite rabarbarus ir cukrų, kol rabarbarai suminkštės ir cukrus visiškai ištirps. Tai turėtų užtrukti apie 10–12 minučių. Nukelkite nuo ugnies ir leiskite atvėsti.
Trintuvu sutrinkite rabarbarus iki vientisos masės. Padėkite juos į šaldytuvą, kad masė atšaltų.
Dubenyje suplakite grietinėlę iki standžių putų. Citrinos sultis įmaišykite į rabarbarų tyrę, įmaišykite į plaktą grietinėlę. Viską sudėkite į sandarų indą ir kiškite į šaldiklį bent 4-6 valandoms.
Rabarbarų ir braškių uogienė
Reikės:
- 0,5 kg braškių
- 0,5 kg rabarbarų
- 0,5 kg cukraus
- 1 citrinos sulčių
Kaip gaminti
Nerūdijančio plieno puode sumaišykite visus ingredientus ir maišydami virkite apie 5 minutes. Išvirtą uogienę palikite pastovėti 10 minučių ir tuomet išpilstykite į šiltus ir švarius stiklainius. Juos sandariai uždarykite ir laikykite vėsioje vietoje.