Makaronus mėgsta daugelis – jie nesudėtingai pagaminami, o paskaninti juos galima tūkstančiais padažų, mėsa, žuvimi, daržovėmis ar jūros gėrybėmis.
Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad makaronai – vienas tų ingredientų, kurie dažnai atsiduria kasdieniame pirkėjų krepšelyje.
Dėmesį atkreipti reikėtų į išvaizdą
„Makaronai – mėgstami pirkėjų. Pastebime, kad pirkėjai mėgsta ne tik itališkus makaronus, bet ieško ir italų pamėgtų sūrių ar kumpių“, – teigia V.Budrienė.
„Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė sako, kad pasaulyje egzistuoja daugiau nei 600 skirtingų formų makaronų, todėl renkantis, su kuo kiekvieną makaronų rūšį derinti, reikėtų dėmesį atkreipti į tai, kaip jie atrodo.
„Kiekvienas įdubimas bei forma modeliuojami taip, kad geriau derėtų su atitinkamos sudėties ir tirštumo padažu. Makaronų ir skanaus padažo derinys yra savaime suprantamas dalykas, bėda ta, kad ne kiekvienas padažas tinka su skirtingomis makaronų rūšimis. Ilgieji makaronai, pavyzdžiui, spagečiai dažniausiai derinami su skystesniais, lengvais ir švelniais padažais, o storesni makaronų vamzdeliai ar didesni kriauklės formos makaronai gardinami tirštais mėsos bei daržovių padažais“, – kalba V.Juodkazienė.
O, pavyzdžiui, įdarytuose makaronuose, pavyzdžiui, ravioliuose ar torteliniuose jau ir taip vyrauja ryškus skonis, todėl juos rekomenduojama patiekti tik su paprastu sviesto ir šalavijų užpilu, labai lengvu pomidorų arba, kaip įprasta šiauriniuose Italijos regionuose, grietinėlės padažu.
Plonyčių šviežių makaronų skonio nereikėtų nustelbti aromatingais padažais – pakanka kelių drožlių trumų, šiek tiek sviesto ar žiupsnelio tarkuoto parmezano. Su sunkesniais šviežiais makaronais, tokiais kaip „tagliatelle“, reiktų elgtis priešingai – jie bus itin gardūs su ryškaus skonio grybų, sūrio, grietinėlės, kumpio ar net žuvies padažu.
Dar viena svarbi taisyklė ruošiant makaronų patiekalus – svarbu stebėti jų virimo laiką. Svarbiausia – makaronų nepervirkite, virkite juos „al dente“: tai reiškia, kad jų nereikia iki galo išvirti. Makaronus visuomet virkite dideliame kiekyje pasūdyto vandens – mažiausiai 1 litre vandens 100 g makaronų.
Nepamirškite žuvies, mėsos ir daržovių
Pasak V.Juodkazienės, valgant saikingai, makaronai gali būti puiki sveikos mitybos dalis. Žinoma, stenkitės rinktis visagrūdžius makaronus, nes juose ne tik mažiau kalorijų ir angliavandenių, bet ir kur kas daugiau skaidulų bei kitų organizmui reikalingų maistinių medžiagų.
„Iš esmės, patys makaronai yra sveikas produktas, tačiau dažnai mėgstame juos patiekti su riebiais ir kaloringais padažais, dėl kurių ir prigijo visiems žinomas stereotipas, kad makaronai – nesveika. Jei norite, kad makaronų patiekalai būtų sveikesni, derinkite juos su daug baltymų turinčiais produktais, pavyzdžiui, vištiena ar žuvimi. Šviežios daržovės, tokios kaip brokoliai, paprikos ar pomidorai praturtins makaronų patiekalus skaidulomis, vitaminais bei mineralais“, – sako ekspertė.
V.Juodkazienė dalijasi trimis paprastų ir greitai paruošiamų, tačiau itin skanių patiekalų su makaronais receptais.
Makaronai su sūriu ir pipirais
Reikės:
- 350 g „tagliatelle“ makaronų
- 1 a. š. druskos
- 60 g sviesto
- 100 g tarkuoto parmezano
- 2 a. š. maltų juodųjų pipirų
- 200–300 ml vandens, kuriame virė makaronai
Kaip gaminti
Dideliame puode užkaiskite vandenį, įberkite druskos ir išvirkite makaronus pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas, svarbiausia – nepervirkite. Gilioje keptuvėje ant nedidelės kaitros išlydykite sviestą, įpilkite 200 ml vandens, kuriame virė makaronai, ir po truputį maišydami suberkite tarkuotą parmezaną.
Maišykite, kol masė taps vientisa, tuomet suberkite virtus makaronus ir dar pamaišykite, kad jie pasidengtų padažu. Jei reikia, įpilkite dar šiek tiek nuo makaronų likusio vandens, nukelkite keptuvę nuo kaitros, pagardinkite juodaisiais pipirais ir patiekite.
Spagečiai su saulėje džiovintais pomidorais
Reikės:
- 400 g spagečių
- 40 ml alyvuogių aliejaus
- 3 skiltelių česnako
- 100 g saulėje džiovintų pomidorų aliejuje
- 1 a. š. džiovintų raudonėlių
- 2 v. š. balzaminio acto
- 100 ml vandens, kuriame virė makaronai
- 80 g tarkuoto pekorino sūrio
- 1 a. š. druskos
Kaip gaminti
Pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas pasūdytame vandenyje išvirkite spagečius. Gilioje keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, suberkite susmulkintus česnakus, šiek tiek pakepinkite ir netrukus suberkite smulkiai supjaustytus saulėje džiovintus pomidorus bei raudonėlius. Pamaišykite, įpilkite balzaminio acto ir 100 ml vandens, kuriame virė makaronai. Galiausiai į keptuvę suberkite virtus spagečius, viską gerai išmaišykite ir apibarstykite sūriu.
Makaronai su rikota ir pievagrybiais
Reikės:
- 300 g „tagliatelle“ makaronų
- 1 a. š. druskos
- 250 g pievagrybių
- 300 g rikotos
- 50 g kietojo sūrio
- 1 mažo svogūno
- 2 skiltelių česnako
- 30 ml alyvuogių aliejaus
- žiupsnelio druskos
- ¼ a. š. maltų juodųjų pipirų
- ½ stiklinės vandens, kuriame virė makaronai
- 10 baziliko lapelių
Kaip gaminti
Dideliame puode užvirkite vandenį, įberkite šaukštelį druskos ir išvirkite makaronus pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas. Keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų, suberkite susmulkintą svogūną ir pakepinkite apie 2 minutes, po to suberkite susmulkintus česnakus bei pievagrybius ir apie 5 minutes pakepinkite aukštoje temperatūroje.
Tuomet į keptuvę įberkite žiupsnelį druskos bei pipirų, sudėkite rikotą ir energingai maišydami supilkite pusę stiklinės vandens, kuriame virė makaronai. Kai sūris išsilydys, į keptuvę suberkite virtus makaronus ir viską gerai išmaišykite. Jei padažas bus per tirštas, įpilkite dar pusę stiklinės vandens, tuomet apibarstykite makaronus kietuoju sūriu bei sudėkite bazilikų lapelius. Dar kartą viską gerai išmaišykite ir patiekite. Skanaus!