Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad nors lietuviai ragauja ir egzotiškų jūros gėrybių – tradicinės žuvys išlieka mėgstamiausios.
Baltymų šaltinis
„Pastebime, kad pirkėjai įtraukia žuvį į kasdienį racioną, ieško subtilesnių, savitų skonių, dažnai dairosi plekšnių, šamų, kitų jūros gėrybių, tačiau didelis dėmesys atitenka ir tradicinėms žuvims: lašišoms, karpiams ar ledjūrio menkėms“, – teigia V.Budrienė.
Žuvis ir jūros gėrybės yra tikrų tikriausias energijos ir sveikatos užtaisas. Žuvies produktuose gausu omega-3 polinesočiųjų riebalų rūgščių, kurios mažina širdies ir kraujagyslių ligų pavojų, vitaminų D ir B, seleno, taip pat maistinių medžiagų: baltymų, riebalų bei jodo.
Iš žuvies žmogaus organizmas pasisavina net 90 proc. baltymų. O būtent jie yra statybinė mūsų organizmo medžiaga. Tai dar vienas įrodymas, kad žuvis būtina visaverčiam mitybos racionui.
Kaip teisingai ruošti?
„Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė, sako, kad tinkamai paruošta žuvis ir jūros gėrybės padės įgyvendinti visų taip siekiamą balansą – valgyti ir skaniai, ir sveikai.
Tačiau vos vienas netinkamas žingsnis ruošiant žuvį gali ilgam atbaidyti nuo šio sveiko energijos ir sveikatos šaltinio. Kad taip nenutiktų, žinovė dalijasi keliomis paprastomis taisyklėmis.
Žuvis yra gana greitai gendantis produktas, todėl, norint ją išlaikyti, svarbu imtis tinkamų priemonių. Šaldytą žuvį atitirpinkite šaldytuve, o ne kambaryje – kitaip galite sugadinti gerą produktą.
Šaldytuve žuvies produktus galite laikyti ne ilgiau kaip 2–3 dienas (arba kaip nurodyta etiketėje) ir ne aukštesnėje kaip 5 laipsnių temperatūroje. Šviežią žuvį būtina laikyti sandarioje taroje arba folijoje, patartina įvynioti ją į maistinę plėvelę ar maišelį.
Prieš termiškai apdorojant būtinai nuplaukite žuvį šaltu tekančiu vandeniu bei nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
Žuvies produktų kokybė labai priklauso nuo terminio apdorojimo trukmės. Įsidėmėkite: 250 g žuvies reikia virti 10 minučių, 500 g – 25 minutes.
Jei žuvį kepsite orkaitėje, rinkitės ne aukštesnę nei 165–180 laipsnių temperatūrą, o jei norite, kad žuvies filė išliktų sultingesnė, kepkite ją su oda.
V.Juodkazienė sako, jog dažnai žmonės persistengia naudodami įvairius prieskonius. Tikrąjį žuvies skonį pabrėšite ir netikėtų skonių pertekliaus išvengsite naudodami tik druską ir pipirus – tai vienas iš atvejų, kai paprastume tikrai slypi genialumas.
Jei taikysite šias nesudėtingas taisykles, ne tik išsaugosite naudingąsias maistines žuvies savybes, bet ir džiaugsitės nepamirštama kulinarine kelione po turtingą žuvų pasaulį.
V.Juodkazienė dalijasi ir 3 Europos šalių įkvėptais receptais, kurie padės išradingai panaudoti menkę.
Portugalijos įkvėpta menkė
Reikės:
- 800 g menkės
- 1 česnako
- 150 g juodųjų alyvuogių
- 40 g smulkintų migdolų
- 4 v. š. alyvuogių aliejaus
- 100 ml baltojo vyno
- 150 g ryžių
- 600 ml vandens
- 300 g šviežio brokolio
- 1 citrinos (sultims ir tarkuotai žievelei)
Gaminame
Pabarstykite menkės gabalėlius druska, apšlakstykite šlakeliu alyvuogių aliejaus ir sudėkite į karščiui atsparų indą. Atskirkite česnako skilteles, bet jų nenulupkite. Išdėliokite jas aplink žuvį. Taip pat sudėkite alyvuoges, apliekite baltuoju vynu ir apšlakstykite alyvuogių aliejumi bei citrinų sultimis.
Ant menkių gabalėlių pabarstykite smulkintų migdolų ir dėkite į įkaitintą orkaitę. Kepkite 15 minučių 200 laipsnių temperatūroje.
Paruoškite ryžius su brokoliu. Ryžius dėkite į puodą su pasūdytu vandeniu ir virkite 18 minučių, arba tiek, kiek parašyta ant pakuotės. Brokolį nuplaukite, suskirstykite žiedynais ir leiskite nudžiūti. Tada sudėkite į trintuvę ir trinkite, kol jis bus tokio smulkumo kaip ryžiai. Brokolį suberkite į išvirtus ryžius, sudėkite tarkuotą citrinos žievelę ir gerai išmaišykite. Pabarstykite prieskoniais pagal skonį ir patiekite kartu kepta menke.
Žuvis su bulvytėmis pagal britiškas tradicijas
Reikės:
- 1 kg menkės
- 4 didelių bulvių
- 4 v. š. miltų
- 4 v. š. džiūvėsėlių
- 1 kiaušinio
- žiupsnelio druskos, pipirų
- žiupsnelio mėgstamų prieskoninių žolelių
- šlakelio alyvuogių aliejaus
Kaip gaminti
Nuplautas bulves supjaustykite norimo dydžio skiltelėmis ir išdėliokite kepimo popieriumi išklotoje kepimo skardoje. Apšlakstykite bulvių skilteles alyvuogių aliejumi, apibarstykite druska, pipirais ir 25-30 minučių kepkite orkaitėje, įkaitintoje iki 200 laipsnių.
Į atskirus dubenėlius suberkite miltus ir džiūvėsėlius, o dar kitame inde išplakite kiaušinį. Menkę supjaustykite nedideliais gabalėliais, išrinkite kaulus ir apibarstykite druska, pipirais bei prieskoninėmis žolelėmis. Kiekvieną žuvies gabalėlį išvoliokite miltuose, po to kiaušinyje ir galiausiai džiūvėsėliuose.
Paruoštus žuvies gabalėlius išdėliokite kepimo skardoje ir pašaukite į orkaitę, kurioje jau kepa bulvės. Kepkite apie 10 minučių, tuomet apverskite ir kepkite dar tiek pat. Nenuodėminga ir labai gardu!
Itališka menkė su alyvuogėmis ir pančeta
Reikės:
- 4–6 cm storio ledjūrio menkės gabalėlių
- 100 g alyvuogių
- 100 g saulėje džiovintų pomidorų
- 400 g šviežių, susmulkintų pomidorų
- 8 griežinėlių plonai supjaustytos pančetos (šoninės)
Gaminame
Sumaišykite alyvuoges ir saulėje džiovintus pomidorus su smulkintais pomidorais, mišinį pagardinkite prieskoniais, dėkite į kepimo indą. Ant viršaus gražiai išdėliokite žuvies gabalėlius. Viską apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir kepkite 15–20 min. iki 200 laipsnių įkaitintoje orkaitėje.
Iki vidutinės kaitros įkaitinkite keptuve, į ją įpilkite lašelį aliejaus, sudėkite pančetos gabalėlius ir kepkite iš abiejų pusių, kol gražiai apskrus. Juos dėkite ant paruoštos žuvies. Patiekite su mėgstamu garnyru. Skanaus!