Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairiausios rūšies daržovės populiarios išlieka ištisus metus. O šaltuoju sezonu daugiau susidomėjimo sulaukia ir raugintos daržovės.
„Žiemą daržovių paklausa tikrai nesumažėja. Tarp pirkėjų šaltuoju metų laiku populiariausios išlieka tradicinės daržovės: bulvės, morkos, pomidorai, agurkai bei kopūstai. Šaltuoju metų laiku – nuo lapkričio iki vasario antrosios pusės – pastebima ne tik šviežių, bet ir raugintų daržovių paklausa. Populiariausios iš jų – rauginti kopūstai. Be to, tinklo pirkėjai dairosi ir ypatinga nauda sveikatai pasižyminčių raugintų daržovių sulčių“, – sako V.Budrienė.
Patiekalas, kuriam sunaudosite likučius
Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad atėjus žiemai natūraliai keičiasi ir mitybos įpročiai – renkamės sotesnį, šiltesnį, daugiau energijos reikiantį maistą. Tačiau vaisių ir daržovių kasdieniame valgiaraštyje taip pat turėtų būti nemenka dalis. Naudingomis jų savybėmis turėtume lepintis ištisus metus.
Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daržoves ir vaisius reikėtų valgyti ne mažiau kaip penkis kartus per dieną – ir suvalgyti bent 400 gramų.
Šaltuoju metų laiku, kai norisi valgyti sočiau, salotas pagardinti galima keptomis ar virtomis daržovėmis – moliūgais, burokėliais, saldžiosiomis bulvėmis, brokoliais ar kalafiorais, įvairiausiomis kruopomis, sėklomis, riešutais, ankštinėmis daržovėmis – maistingosiomis pupelėmis ar avinžirniais.
Gaminant žiemiškas salotas nereikėtų pamiršti ir įvairiausių baltymų: žuvies, mėsos, kiaušinių, o tiems, kurie vadovaujasi vegetariškos ar veganiškos mitybos taisyklėmis, puikiai tinka ir keptas varškės ar halumio sūris, iš sojų augalinio gėrimo gaminamas tofu sūris, falafeliai ar iš įvairiausių daržovių ar kruopų pagaminti kotletukai.
Anot V.Juodkazienės, dar vienas salotų gaminimo privalumas – paprastas likučių panaudojimas. Pavyzdžiui, į salotas galite įdėti ir nuo pusryčių likusius išvirtus grikius ar kitas kruopas, kiaušinius, po sočių pietų ar vakarienės likusią mėsą ar žuvį, duonos likučius.
„Jeigu į salotas dedate keptą šoninę, visada tai darykite pabaigoje, kad ji išliktų traški. Riešutus ar sėklas galite trumpai pakepinti sausoje keptuvėje be riebalų, kad atsiskleistų jų aromatas ir sustiprėtų skonio savybės.
Jeigu namuose turite užsilikusios duonos – ja taip pat galite lengvai pagardinti salotas, o kad duonos kubeliai būtų traškesni, juos galite 5–10 minučių paskrudinti orkaitėje, 180 laipsnių temperatūroje. Be to, tokias salotas rekomenduojama valgyti ne iš karto, nes kiek pastovėjusios, kai visų ingredientų skoniai ir aromatai susilieja, jos tampa gardesnės“, – teigia maisto ekspertė.
Nepamirškite padažų
Dar vienas nuo salotų neatsiejamas ingredientas – padažas. Jį galima gaminti ir iš alyvuogių aliejaus. O jeigu norite, kad salotos įgautų azijietiško prieskonio, – sezamų aliejaus.
Daržovėms pagardinti puikiai tinka ir įvairiausi prieskoniai, pavyzdžiui, šviežios žolelės: bazilikai, rozmarinai, čiobreliai, citrinų ar apelsinų sultys, įvairiausios rūšies actas: pradedant obuolių ir baigiant ryžių. Jeigu norisi sočiau, ekspertė siūlo salotas gardinti neriebiu arba naminiu majonezu ar grietine, o skaičiuojantiems kalorijas puikiai tinka ir graikinis jogurtas.
„Graikinį jogurtą ar grietinę galite derinti su bazilikais, česnakų milteliais, citrina arba medumi, garstyčiomis, citrinos sultimis bei druska ir pipirais. Padažus galima gaminti ir daržovių pagrindu – pavyzdžiui, iš trinto avokado, citrinos sulčių, aliejaus, medaus bei mėgstamų prieskonių.
Taip pat namuose paprastai pasigaminti galite ir klasikinį „Cezario“ salotų padažą, kuriam reikės majonezo, garstyčių, tarkuoto sūrio, česnakų, ančiuvių, alyvuogių aliejaus bei prieskonių – toks padažas ypač tinka prie salotų su mėsa ar žuvimi“, – sako ekspertė ir dalijasi net trimis žiemiškų salotų receptais.
Amerikietiškos salotos
Reikės:
- 100 g karštai rūkytos šoninės
- 1 v. š. saulėgrąžų aliejaus
- 2 kiaušinių
- žiupsnelio druskos
- 200 g salotų lapų
- 200 g salierų stiebų
- 1 avokado
- 1 kriaušės
- 100 g fetos
- 50 g granatų
- 300 g skrudintos vištienos krūtinėlės
Padažui:
- 1 a. š. garstyčių
- 4 a. š. citrinų sulčių
- 1/2 a. š. druskos
- 1/2 a. š. šviežiai maltų juodųjų pipirų
- 50 ml alyvuogių aliejaus
Kaip gaminti
Keptuvėje įkaitinkite saulėgrąžų aliejų ir pakepinkite plonai supjaustytą šoninę. Kai šoninės gabalėliai apskrus, perkelkite juos ant popierinio rankšluosčio skiautės, kad šis sugertų riebalų perteklių. Kai šoninė atvės, susmulkinkite ją dar mažesniais gabalėliais – ją sutrupinti galite net pirštais.
Kiaušinius apie 10 minučių virkite pasūdytame vandenyje. Kai atvės, kiaušinius nulupkite ir supjaustykite ketvirčiais.
Salotų lapus suplėšykite, salierus, kriaušę bei avokadą supjaustykite plonais griežinėliais, o fetą – kubeliais. Granatus nulupkite ir išimkite sėklytes. Vištieną supjaustykite norimo dydžio gabalėliais. Viską sumaišykite arba išdėliokite sluoksniais salotinėje. Visus padažui skirtus ingredientus sudėkite į stiklainį, užsukite jį ir gerai iškratykite. Ant salotų supilkite paruoštą padažą, apibarstykite šoninės gabalėliais ir patiekite.
Rytietiškos salotos – „Tabulė“
Reikės:
- 200 g bulguro kruopų
- 100 g šviežių petražolių
- 4 šakelių šviežių mėtų
- 50 g svogūnų
- 1 a. š. druskos
- 50 g granatų sėklų
- saujos graikinių riešutų
Padažui:
- 50 ml obuolių sidro acto
- 2 a. š. medaus
- 1 a. š. garstyčių
- 1/2 a. š. cinamono
Kaip gaminti
Išvirkite bulgurą pagal ant pakuotės nurodytas instrukcijas ir palikite atvėsti. Nuplaukite ir labai smulkiai sukapokite mėtas bei petražoles, kubeliais supjaustykite svogūnus, stambiau pasmulkinkite graikinius riešutus ir išimkite granatų sėklas.
Visus salotų ingredientus sumaišykite su atvėsusiomis bulguro kruopomis. Atskirai sumaišykite visus padažui skirtus ingredientus. Apšlakstykite salotas padažu ir viską darkart gerai išmaišykite.
Toskanietiškos salotos – „Pancanela“
Reikės:
- 200 g sumuštinių duonos
- 300 g žiedinių kopūstų
- 1/2 a. š. druskos
- 100 g ridikėlių
- 50 g razinų
- 2 v. š. kaparėlių
- 5–6 vnt. ančiuvių
- 2 v. š. smulkintų šviežių petražolių
- 100 g šviežių gražgarsčių
- 4 v. š. alyvuogių aliejaus
- 3 v. š. vyno acto
- 1–2 a. š. cukraus
Kaip gaminti
Žiedinius kopūstus nuplaukite, supjaustykite mažesniais žiedynais ir apie 7 minutes virkite pasūdytame vandenyje. Suminkštėjusias daržoves perpilkite šaltu vandeniu.
Į salotoms skirtą indą suberkite kubeliais supjaustytą duoną, atvėsusius žiedinius kopūstus, griežinėliais supjaustytus ridikėlius, ančiuvius, kaparėlius, razinas, gražgarstes bei petražoles ir viską gerai išmaišykite.
Nedideliame dubenėlyje sumaišykite vyno actą, alyvuogių aliejų ir cukrų. Padažu apšlakstykite salotas ir patiekite. Skanaus!