Įvairiausius kepinius namuose pasigaminti nesudėtinga, be to, juos gaminant lengvai galima improvizuoti, gardinti mėgstamais vaisiais ar uogomis. Visgi, sukant galvą kokį pyragą išsikepus – patariama atsižvelgti į sezoniškumą ir naudoti žiemos sezonui būdingas gėrybes, pavyzdžiui, citrusinius vaisius, kurių šviežias derlius pasiekė parduotuvių lentynas.
Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė sako, kad šaltuoju metu laiku citrusinių vaisių pardavimai išties šokteli, o populiariausi tarp pirkėjų jau daugelį metų išlieka klementinai.
„Įvairiausių citrusinių vaisių sezonas prasideda šaltuoju metų laiku, todėl šiuo metu – pats geriausias metas jais mėgautis. Juolab, kad parduotuvių lentynas visai seniai pasiekė šviežias tradicinių apelsinų, mandarinų, klementinų bei natūraliai prinokusių klementinų su šakelėmis, raudonųjų bei geltonųjų greipfrutų, citrinų ir kitų citrusinių vaisių derlius. Be to, šie vaisiai yra tikrai mėgstami prekybos tinklo pirkėjų. O ypač klementinai, kurių pardavimai padidėja vėlyvą rudenį ir tęsiasi net ir po didžiausiųjų žiemos švenčių“, – teigia V.Budrienė.
Ne sultys, o žievelės
Thierry Lauvray, prekybos tinklo „Iki“ konditerijos ekspertas, sako, kad citrusiniai vaisiai – ne tik sveikas, skanus užkandis, bet ir puikus įvairiausių kepinių ingredientas.
Pasak jo, jeigu norite namines bandelėms, keksams ar pyragams suteikti papildomo skonio – tam puikiai tinka įvairiausi citrusiniai vaisiai, pradedant apelsinais, klementinais ir baigiant citrina ar greipfrutais. Visgi, kepant citrusiniais vaisiais kvepiančius pyragus kelias taisykles žinoti pravartu. Pavyzdžiui, į tešlą geriau į įmaišyti ne klementinų ar citrinos sulčių, o sutarkuotas jų žieveles.
„Jeigu kepinius gardinsite citrusinių vaisių sultimis – kepant gali pasikeisti kepinių tekstūra, o naudojant žieveles – pyragų ar keksų tekstūra išlieka puri, pasikeičia tik pyrago skonis. Be to, citrusinių vaisių žievelėse kaupiasi vaisiaus eteriniai aliejai, suteikiantys ryškų, saldų skonį, o citrusinių vaisių sultys yra pakankamai aštrios bei rūgščios“, – sako T.Lauvray.
Pasak eksperto, citrusinių vaisių žievelė subtilaus skonio suteikti gali paties įvairiausiems kepiniams: keksiukams su citrininiu kremu, citrusinių vaisių batonėliams, apelsinų duonai ar daugelyje šalių pamėgtam žaliųjų citrinų pyragui. Be to, citrusinių vaisių griežinėliai dar ir puikiai papuoš pačius įvairiausius kepinius, tereikia juos pavolioti cukruje ir pakepti orkaitėje – taip jie gražiai karamelizuosis.
Ne tik saldėsiams
Visgi, kaip teigia konditerijos ekspertas, patys įvairiausi citrusiniai vaisiai puikiai dera ne tik prie desertų, bet ir pikantiškų patiekalų, pavyzdžiui, žuvies. Pasak jo, įvairiausios rūšies žuviai skonio suteikia ne tik citrina, bet ir apelsinai, netgi greipfrutai, o mėgstantiems derinti saldžius ir sūrius skonius – prie baltos žuvies patiekalų galima derinti ir klementinus.
Citrusiniai vaisiai derinami ir su pačios įvairiausios rūšies mėsa. Citrinų ar apelsinų sultys – puikus marinatų ar padažų pagrindas. Apelsinais įdaromos vištos, antys ar žąsys, jeigu mėgstate dar įmantresnius skonius, įvairiausius mėsos patiekalus galite derinti su greipfrutų salotomis.
Šie vaisiai puikiai dera su raudonaisiais svogūnais, žalumynais, tokiais kaip gražgarstės, špinatai ar bazilikai. Taip pat avokadu, burokėliais ar pankoliais. Salotas, kuriose naudojami citrusai – drąsiai galima gardinti ir įvairiausiais sūriais, pavyzdžiui, mėlynojo pelėsio, fetos ar ožkos ir įvairiausiais vytintais kumpiais, o kad būtų dar sveikiau – tokias salotas galima apibarstyti maistingumo suteikiančiomis moliūgų ar kitomis sėklomis, riešutais.
T.Lauvray siūlo su citrusiniais vaisiais nebijoti paeksperimentuoti virtuvėje ir dalijasi net trimis, subtilaus skonio desertų receptais.
Sultingas greipfrutų pyragas
Reikės:
- 200 g sijotų miltų
- 10 g kepimo miltelių
- 50 g maltų migdolų
- 1 a. š. malto imbiero
- ½ a. š. cinamono
- 3 kiaušinių
- 165 g sviesto
- 100 g cukraus
- 2 v. š. medaus
- 1 v. š. vanilės ekstrakto
- 100 ml jogurto
- 100 ml greipfrutų sulčių
Glajui:
- 4 v. š. miltelinio cukraus
- 2 v. š. greipfrutų sulčių
Kaip gaminti
Plaktuvu kambario temperatūros sviestą išplakite su cukrumi. Į plakinį supilkite medų, vanilę, greipfrutų sultis ir maišydami įmuškite vieną kiaušinį. Tuomet supilkite jogurtą ir dar kartą viską išmaišykite.
Kitame inde sumaišykite miltus, migdolus, cinamoną, imbierą bei kepimo miltelius, galiausiai į sausus ingredientus įmaišykite sviesto ir kiaušinio masę.
Paruoštą mišinį supilkite į pailgą kepimo formą, prieš tai ištepę ją sviestu bei pabarstę miltais. Pyragą kepkite apie 45 minutes iki 170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje.
Prieš išimdami pyragą iš kepimo formos, palaukite, kol atvės. Per tą laiką pasiruoškite glajų: sumaišykite cukraus pudrą su greipfrutų sultimis ir plakite tol, kol gausite tirštą baltą masę. Glajų tepkite ant visiškai atvėsusio pyrago.
Apelsininis migdolų tortas
Reikės:
- 300 g miltų
- 10 g kepimo miltelių
- 250 g sviesto
- 250 g cukraus
- 1 a. š. vanilės ekstrakto
- 4 kiaušinių
- 1 apelsino
Kremui:
- 500 g maskarponės sūrio
- 3 v. š. cukraus pudros
- 1 v. š. medaus
- 250 ml plakamos grietinėlės
- 1 v. š. vanilės ekstrakto
- 2 v. š. rožių vandens (arba kelių lašų rožių aromato)
Kaip gaminti
Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Nuplaukite apelsiną ir išvirkite jį puode vandenyje. Po 20 minučių pakeiskite vandenį ir virkite dar 15 minučių.
Išvirusį apelsiną nusausinkite, perpjaukite pusiau ir, kai atvės, vieną pusę nulupę, o kitą su visa žievele sutrinkite trintuvu.
Į atskirą indą sudėkite sviestą bei cukrų ir maišykite, kol masė taps kreminės tekstūros. Maišant įmuškite vieną kiaušinį, supilkite vanilę bei sutrintą apelsiną. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir suberkite į kiaušinių masę.
Paruoštą tešlą supilkite į dvi kepimo popieriumi išklotas apvalias maždaug 20 cm skersmens kepimo formas ir pašaukite į orkaitę. Praėjus 25 minutėms dantų krapštuku patikrinkite, ar tešla jau iškepė.
Iškepusius pyragus ištraukite iš orkaitės ir, kol jie atvės, paruoškite kremą. Maskarponę sumaišykite su cukraus pudra, vanile, medumi, rožių vandeniu bei plakama grietinėle. Paruoštą kremą tepkite ant vieno iš biskvitų, uždenkite antruoju ir padenkite dar vienu maskarponės sluoksniu. Galiausiai papuoškite pyragą apelsino žievele, kurią prieš tai nulupote nuo virto apelsino.
Tartaletės su didžiaisiais greipfrutais
Reikės:
- 3 kiaušinių
- 130 g rudojo cukraus
- 1 v. š. vanilės ekstrakto
- 100 ml didžiųjų greipfrutų sulčių
- 180 ml alyvuogių aliejaus
- 250 g sijotų miltų
- 1 pakuotės kepimo miltelių
- 120 ml jogurto
Kremui:
- 350 ml plakamosios grietinėlės
- 1 v. š. cukraus pudros
- 1 v. š. vanilės ekstrakto
- 1 v. š. tarkuotos didžiojo greipfruto žievelės
Kaip gaminti
Kiaušinius išplakite iki putų ir sumaišykite su cukrumi, vanile, jogurtu bei didžiųjų greipfrutų sultimis. Tuomet suberkite miltus bei kepimo miltelius ir dar kartą viską gerai išmaišykite.
Į keksiukų formeles supilkite paruoštą tešlą ir kepkite 30-35 minutes iki 180 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Keksiukus iš formelių išimsite lengviau, jei prieš tai palauksite, kol jie atvės.
Atskirame inde iki standumo išplakite grietinėlę, suberkite cukraus pudrą, supilkite vanilę, įtarkuokite didžiojo greipfruto žievelę ir viską išmaišykite. Atvėsusius keksiukus papuoškite kremu. Skanaus!