Lietuviai pastaruoju metu vis labiau mėgsta tiek žuvį, tiek jūros gėrybes, o ieškodami įmantresnių skonių į savo krepšelius dedasi ir egzotiškesnę žuvį: plekšnę ar tuną.
Apie 15 skirtingų rūšių
„Žuvies pardavimai nuosekliai didėja. Pastebime, kad pirkėjai ne tik įtraukia žuvį į kasdienį racioną, bet ir ieško subtilesnių, savitų skonių, eksperimentuoja su receptais, todėl pirkėjų krepšeliuose vis dažniau atsiduria paltusinė plekšnė, gelsvapelekio tuno pjausniai, skraidkalmarių čiuptuvai ir kitos jūros gėrybės“, – sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė.
Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad tunas – didžiulė, ypatingu skoniu ir gerųjų savybių gausa pasižyminti žuvis, kuri gali užaugti net iki 250 kilogramų. Pasak jos, šios žuvies mėsa išsiskiria rožine ar net tamsiai raudona spalva.
Tunai dažniausiai paplitę Indijos, Ramiajame bei Atlanto vandenynuose. Kaip teigia ekspertė, egzistuoja net apie 15 skirtingų tuno rūšių, tačiau iš jų populiariausios trys: ilgapelekis, geltonpelekis ir atlantinis juodapelekis tunas.
Tunas – ne tik skani, bet ir sveika žuvis. Jis pasižymi omega-3 gerųjų riebalų gausa. Jame randama ir vitamino A, vitamino B6 ir B12. Taip pat teigiama, kad tune yra gausu antioksidantų, todėl tuno vartojimas netgi padeda sustiprinti imuninę sistemą. Be to, tunas dar turi ir labai mažai kalorijų: 100 g tuno yra net 30 g baltymų, tačiau kalorijų – vos 184, todėl ši žuvis puikiai tiks ir metantiems svorį.
Ruošiant – nepersistengti
Tunas – daugelyje pasaulio šalių populiari žuvis: jis mėgstamas ir Europoje, ir Pietų Amerikoje, ir Australijoje, ir Japnijoje ar kitose Azijos šalyse. Pasak V.Juodkazienės, iš šios žuvies gaminami įvairiausi tartarai, sevičė, tatakiai, sušiai, sašimiai ar dabar ypač išpopuliarėję japoniški ryžių, daržovių ir žalios žuvies dubenėliai.
Tačiau vienas populiariausių šios žuvies patiekalų – tuno kepsniai.
„Tuno kepsniai kepami trumpai, jų stengiamasi neperkepti, todėl dažniausiai patiekiami pusiau žali ar vidutiniškai iškepti. Tuno kepsniai prieš kepant dažniausiai tiesiog patepami alyvuogių aliejumi ir lengvai pagardinami prieskoniais. Tuomet jie dedami į stipriai įkaitintą keptuvę ir kepami vos 1–2 minutes. Žinoma, kepimo laikas priklauso ir nuo kepsnio storio. Jeigu jie storesni – kepti galima ir keliomis minutėmis ilgiau, tik svarbiausia nepersistengti, kad žuvis neperkeptų ir netaptų sausa“, – sako ekspertė.
Pasak jos, prie tuno dera patys įvairiausi garnyrai – tuno kepsniai dažnai patiekiami su troškintomis šparaginėmis pupelėmis ar kitomis troškintomis daržovėmis, lengvomis šviežių daržovių salotomis, rudaisiais ryžiais, rozmarinais, česnakais ar citrina pagardintomis keptomis bulvėmis, tačiau prie jo puikiai tinka ir kuskuso, bolivinės balandos, bulguro kruopos ar kitos mėgstamos kruopos.
Maisto ekspertė gelsvapelekio tuno pjausnių siūlo išsikepti ir namuose bei dalijasi nepaprasto skonio česnakinio tuno receptu.
Česnakiniai tuno kepsniai
Reikės:
- 4 gelsvapelekio tuno pjausnių
- 2 šaukštų citrinos sulčių
- šlakelio saulėgrąžų aliejaus
- kelių šaukštų alyvuogių aliejaus
- kelių susmulkintų česnako skiltelių
- 2 arbatinių šaukštelių maltų šviežių čiobrelių
- 1/4 šaukštelio druskos
- 1/4 šaukštelio pipirų
Kaip gaminti
Dideliame inde sumaišykite citrinos sultis, aliejų, česnaką, čiobrelius ir sudėkite tuno pjausnius. Išmaišykite padaže ir padėkite pusvalandžiui į šaldytuvą.
Išėmę tuną iš indo pagardinkite druska bei pipirais. Galiausiai žuvį nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
Gerai įkaitinkite keptuvę, įpilkite lašelį saulėgrąžų aliejaus. Kepkite tuno kepsnius iš kiekvienos pusės po kelias minutes.
Kepsniams iškepus pašlakstykite juos citrinos sultimis ir patiekite su mėgstamu garnyru. Skanaus!