Ekspertė siūlo doradą pasiruošti namuose ir dalijasi keliais įdomiais faktais bei patarimais, kaip nesudėtingai ir skaniai pasigaminti šią jūržuvę.
„Žuvies ir jūros gėrybių produktai vis dažniau atsiduria pirkėjų krepšeliuose. Pastebime, kad pastaruoju metu gyventojai labiau eksperimentuoja su įvairiausiais receptais, idėjų semiasi iš kitų šalių virtuvių.
Perkama ne tik tradicinė lašiša ar karpis, bet ir dorados, midijos, krevetės ar netgi skraidkalmarių čiuptuvai“, – teigia Vilma Juokazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė.
Ypač maistinga
Jūrinės žuvys, tokios, kaip dorados, vis dažniau sudomina pirkėjus. Ir ne veltui – dorada yra ypač liesa žuvis. Ji turi labai mažai riebalų, tačiau tuo pačiu pasižymi didele baltymų gausa. 100 gramų dorados yra apie 21 gramas baltymų, 8,5 gramo riebalų ir vos 90 kalorijų.
Doradoje gausu ir kitų organizmui reikalingų medžiagų: ši žuvis pasižymi vitaminų A, E ir D, kalcio, jodo, fosforo, cinko, seleno ir magnio gausa. Mitybos specialistai rekomenduoja šią liesą ir lengvai virškinamą žuvį vartoti tiems, kurie skundžiasi skrandžio ir skydliaukės problemomis. Kaip teigia V.Juodkazienė, valgant šią ar panašaus tipo žuvį bent kelis kartus per savaitę, sumažėja širdies ligų tikimybė, normalizuojamas cholesterolio ir cukraus kiekis kraujyje.
Nesunkiai paruošiama
Dorada ypač mėgstama Viduržemio jūros regionuose. Šiuose kraštuose ji dažniausiai yra kepama visa ir patiekiama su alyvuogėmis, kaparėliais, artišokais, keptais pomidorais ar paprasčiausiai apšlakstoma citrinos sultimis, šviežiomis žolelėmis bei druska ir šviežiai maltais juodaisiais pipirais.
Kaip pasakoja V.Juodkazienė, doradą pasigaminti namuose – labai nesudėtinga. Vienintelė taisyklė, kurios reikėtų laikytis ruošiant šią žuvį – jos neperkepti, mat kitaip ši žuvis taps biri ir sausa.
V.Juodkazienė pasakoja, kad graikai šią žuvį yra itin pamėgę kepti kepsninėje. Graikijos gyventojai pirmenybę teikia natūraliam žuvies skoniui ir jūriniam aromatui, todėl kepdami jūros gėrybes dažniausiai nenaudoja jokių marinatų ar ypatingų prieskonių. Paprasčiausiai jas paskanina šviežiais šalavijais, rozmarinu ar baziliko lapeliais.
O, pavyzdžiui, vienas iš populiariausių dorados paruošimo būdų Ispanijoje yra kepimas druskoje: visa žuvis paslepiama po druskos pluta ir dedama į orkaitę. Ištraukus žuvį iš orkaitės druskos pluta yra pašalinama, o joje kepusi žuvies mėsa būna ypač subtilaus skonio ir sultinga.
V.Juodkazienė siūlo tokiu būdu doradą pasigaminti ir namuose ir dalijasi itin paprastu receptu, kuriam prireiks vos dviejų ingredientų.
Druskoje kepta dorada
Reikės:
- didelės skrostos dorados
- 2 kg druskos
Kaip gaminti
Į didelį dubenį supilkite druską, įpilkite šiek tiek vandens (apie pusę stiklinės) ir viską išmaišykite. Ant kepimo skardos maždaug 2 cm storio sluoksniu supilkite trečdalį druskos, ant jos paguldykite išvalytą doradą. Likusią druską pilkite ant žuvies viršaus (vėl maždaug 2 cm storio sluoksniu) taip, kad žuvis būtų visiškai uždengta. Druską paspaudykite rankomis, kad iš jos gautųsi tvirta pluta.
Dėkite į orkaitę, įkaitintą iki 180 laipsnių ir kepkite apie 30-40 minučių. Žuvį išėmus iš orkaitės leiskite jai apie 10 minučių atvėsti. Po to peilio kraštu atsargiai nuo žuvies pašalinkite druską ir išimkite dorados mėsą.
Taip paruoštą žuvį galite paskaninti su citrinos bei česnako padažu bei patiekti su mėgstamomis kruopomis, įvairiai ruoštomis bulvėmis ar šviežių daržovių salotomis. Skanaus!