Bet kalbant apie šiuos blynus, liežuvis neapsiverstų jų kaip nors nepagarbiai vadinti, nes jų skonis dieviškas, o jei blynus tiekiu su įdomiais padažais ar iš blynų surenčiu sūrų tortą, prie stalo valgant stoja tyla.
Dabar, kai jau kasamos šviežios bulvės, pats geriausias laikas ruošti šį patiekalą. Kadangi blynų tešla gaminama iš bulvių tarkių, be kiaušinių, be miltų ar kitų rišančių medžiagų, svarbu, kad bulvės būtų sultingos ir krakmolingos.
Blyną, kurį gaminu pietums, kepu vieną didelį ir storą arba, jei planuoju gaminti užkandžių tortą, kepu 4-5 plonus, pastariesiems reikia daugiau bulvių.
Tam pasiruošiu:
- 1–1,5 kg bulvių
- druskos
- kepti tinkamo aliejaus (naudoju saulėgrąžų)
Bulves, jei jos šviežios, gerai nuplaunu, neskutu, odelėje yra kitokio, labai malonaus, skonio. Nešviežias bulves nuskutu ir kruopščiai perplaunu po tekančiu vandeniu.
Anksčiau paruoštas bulves tarkuodavau burokine tarka, dabar turiu puikų pagalbininką virtuvinį kombainą, kuris šį darbą atlieka greičiau, be susižeidimo galimybės ir be bulvių likučių.
Įkaitinu gilesnę keptuvę, pilu aliejų. Jo reikia tiek, kad būtų visiškai padengtas keptuvės dugnas, bent 1–2 mm.
Aliejui gerai įkaitus, dedu tarkius, vis paspausdama mentele, kad liktų kuo mažiau oro tarpų. Kepant plonus blynus, dedu apie 3–4 cm tarkių, vienam blynui – visus vienu kartu. Pabarstau druska, uždengiu dangtį, kaitrą sumažinu iki minimaliausios ir palieku kepti 12-15 minučių. Kartais reikia ir daugiau, geriausia matyti, ar iškepusi apačia blyno kraštuose – jis turi būti gerai apskrudęs. Ploniems blynams užtenka ir 6–8 minučių kepimo.
Apvertimo procedūra tokia: keptuvę pakeliu nuo ugnies, dešine ranka stipriai laikau dangtį ir apverčiu keptuvę. Blynas atsiduria ant dangčio. Tuomet keptuvę grąžinu ant viryklės, o blyną atsargiai nustumiu atgal į keptuvę. Neslėpsiu – įgūdžių reikia, kaip ir ore vartant lietinius, bet pabandžius pirmą kartą būna aišku, kaip tai daroma.
Apvertus vėl saikingai pabarstau druska.
Antrą pusę kepu apie 10 minučių (3–4 ploniesiems), jei reikia, į pakraščius įpilu truputį aliejaus, bet tik vos vos.
Didįjį blyną tiekiu karštą, su varškės padažu ar tiesiog gera kaimiška grietine. Kartais, dažniau žiemos metu, pagaminu ir spirgučių ar grybų padažo.
O užkandžių tortui blynus atvėsinu ir pertepu šių produktų mišiniu, jam reikia:
- 360–400 g varškės
- 80 g šaltai rūkytos lašišos (nebūtinai)
- 1 šaukštelio druskos
- 3-4 šaukštų riebios grietinės
- 2 skiltelių smulkiai kapoto česnako
- saujelės kapotų krapų lapelių
Tortą bent 12 valandų komandiruoju į šaldytuvą ir tiekiu būtinai šaltą kaip užkandį.