Lietuvių išeivių sumanyta šventė kasmet suburia vis daugiau žmonių.
„Būsiu laimingas, jeigu ši diena suvienys kuo daugiau lietuvių“, – portalui lrytas.lt yra pasakojęs šios iniciatyvos pradininkas Detroite (JAV) gyvenantis Juozas Vaičiūnas.
Kaip atsirado ši diena? Ir kodėl ji paskelbta būtent pirmąjį vasario sekmadienį?
Pasaulinės cepelinų dienos idėja kilo stebint amerikietiškojo futbolo finalus, kurie Amerikoje, pasak J.Vaičiūno, – didžiulis įvykis, įtraukiantis šeimas, gimines, bendruomenes.
„Kartą man kilo mintis – amerikietiškojo futbolo kamuolys yra tarsi didžiulis cepelinas. O finalą čia žiūri visi – taip pat ir lietuviai. Tad kartą ir sakau: gal per finalą, kuris paprastai būna pirmąjį vasario sekmadienį, kažką padarome su cepelinais?
Sukūriau svetainę feisbuke. Ir pamačiau, kad ta idėja visiems patinka – galima susirinkti, kartu žiūrėti futbolą, valgyti cepelinus, bendrauti su artimaisiais. O tie, kuriems futbolas neįdomus, gali susiburti dėl cepelinų“.
J.Vaičiūno iniciatyva įgauna vis didesnį pagreitį – pirmąjį vasario sekmadienį cepelinais vaišinamasi ne tik namuose, bet ir kavinėse, baruose, užeigose ar restoranuose.
Ta proga gražią iniciatyvą paskelbė ir tinklaraštininkas Riebus katinas – jau ne pirmus metus jis ragina viešojo maitinimo įstaigas cepelinais pavaišinti senjorus. Šiemet ši akcija bus rekordinė – 47 Lietuvos kavinės senjorus ruošiasi pavaišinti daugiau nei 3 tūkstančiais cepelinų. Daugiau apie šią akciją sužinosite čia: „Riebus katinas“.
O tiems, kurie nori išsivirti cepelinų namuose ir palepinti šeimą, draugus ar kaimynus, primename keletą pačių populiariausių mūsų portale cepelinų receptų. Idėjų ras ir sveikuoliai, ir tradicijų mėgėjai, ir tie, kurie nori kuo greitesnio rezultato.
Gaminkite, mėgaukitės ir džiaukitės bendryste!
Patys skaniausi cepelinai pagal mamos receptą
„Mano mama man – pasaulio ir gyvenimo pamatas. Ramybė, šiluma ir atjauta kartu. Gera grįžti į tėvų namus, kur visada tavęs laukia, apkabina, pataria.
Iš mamos išmokau gaminti ir pačius skaniausius cepelinus.
Man atrodo, verdant cepelinus svarbiausia gerai paruošta bulvių masė – kad jie būtų minkšti ir lipnūs, o ne kieti kaip akmuo.
Ruošdama cepelinus laikausi tokios proporcijos: viena dalis tarkuotų nusunktų bulvių ir 1/3 dalies virtų sumaltų bulvių.
Taip paruošti cepelinai man skaniausi, nesuyra verdant. Padauginus virtų bulvių, verdant gali sutrūkinėti, o jei bus per mažai virtų bulvių, cepelinai išeis per kieti“, – rašo Ingrida Mitrulevičienė („Kviečiu į virtuvę“). Jos receptą rasite čia:
Neapsakomai skanūs cepelinai: receptas, pasiteisinęs 100 proc.
„Manau, kad populiariausias ir daugelio mėgstamas patiekalas yra tarkuotų bulvių cepelinai, o dar iš šviežių bulvių. Skonis neapsakomas.
Siūlau išbandyti cepelinų receptą, kuriam nereikia virtų bulvių.
Pagal šį receptą gaminu jau daug metų, ir jis pasiteisina 100 procentų. Cepelinai gaunasi labai skanūs, minkšti ir nė vienas neištyžta“, – rašo Audronė Zemenskienė („Gamink su Audrone“). Receptą rasite čia:
Itin greitai padaromi tinginių cepelinai. Be reikalo išjuokiau
„Nežinau, kaip tiksliai jie vadinasi, bet aš juos pavadinau tinginių, nes be proto greitai padaromi.
Aišku, turėjau anksčiau išvirtų bulvių.
Pamenu, kažkada pamačiusi šį receptą internete, dar rašiau: „Na, jau ne, tai tikrai ne cepelinai. Tikri cepelinai turi būti tokie, kuriuos jau senų seniausiai gaminame. Šitų jau tikrai nenoriu ir negaminsiu.“
Bet, va, šiandien vyresnėliui pareiškus norą suvalgyti cepelinų, o tikrų nevertėjo daryti dėl 6 vienetų, teko prisiminti mano išjuoktus cepelinus. Ir, žinot, jie tikrai skanūs.
Dabar žinau, kad kai norėsim cepelinų ir nebus laiko, aš būtent šiuos gaminsiu šeimai“, – rašo Odeta Kudopčenkienė („Samčio užrašai“). Receptą rasite čia:
Tinginių cepelinai be bulvių: pavyks iš pirmo karto
„Tobuli ir greitai paruošiami cepelinai iš varškės. Gaminu cepelinus ir iš tarkių – 3 žalioms bulvėms imu vieną virtą – toks santykis niekada nepaveda. O šiuos išbandžiau vos tik pamačiusi. Pagaminti pavyko iš pirmo karto, o antras dublis gavosi iš viso idealus“, – rašo Edita Zubrickaitė („Oditėlės blogas“). Neįprastą receptą rasite čia:
Greitai pagaminami cepelinai: šeima prašys dar ir dar
„Sunku įsivaizduoti lietuvišką virtuvę be cepelinų. Mes juos labai mėgstame, tačiau aš vis pritrūkstu laiko jiems virti. Jei pastebėjote, esu iš tų šeimininkių, kurioms nereikia ilgai žaisti virtuvėje. Šaunu, kai per pusvalandį gali pagaminti ir gardžiausią patiekalą. O tai tikrai įmanoma – tereikia noro ir fantazijos.
Seilės kaupiasi vien žiūrint į šiuos virtų bulvių cepelinus su varške. Paruošti ilgai netrukau, procesas – labai paprastas. O rezultatas? Pasakysiu atvirai: suvalgėme akimirksniu ir iškart išgirdau: „Dar.“ O man, kaip šeimininkei, tai pats didžiausias įvertinimas“, – rašo Audronė Zemenskienė („Gamink su Audrone“). Receptą rasite čia:
Sveikuoliški cepelinai maloniai stebina net išrankiausius
Pasigaminkite kitokių cepelinų – be mėsos, o padažą – be pieno produktų.
Cepelinai su morkų įdaru yra populiarūs Žemaitijoje. Jų paragavę būna maloniai nustebinti net ir užkietėję mėsėdžiai.
Receptu dalijasi tinklaraščio „Kuras kūnui“ autorė, sveikos mitybos žinovė Emilija Miliauskė:
Cepelinų gamybos ypatumai: labiausiai stebina žemaitiški
Nors cepelinų receptas, atrodytų, visiems gerai žinomas, yra tam tikrų skirtumų tarp cepelinų, gaminamų skirtinguose regionuose.
Tad kuo skiriasi dzūkiški, aukštaitiški ar žemaitiški cepelinai?
Skirtingų regionų cepelinų įdarų receptų pasidairykite šiame straipsnyje: