Trys lengvai įgyvendinamos sveikuoliškos idėjos: rezultatas maloniai nustebins

2019 m. birželio 28 d. 11:29
Sveika mityba šiandien – ne tik madingas, bet sąmoningesnis gyvenimo būdas. Galvojimas, ką valgai, gali padėti išvengti ne tik blogos savijautos, persivalgymo, bet ir leisti džiaugtis gražesniu bei sveikesniu kūnu.
Daugiau nuotraukų (18)
Prekybos tinklo „Rimi“ iniciatyvos „Rinkis sveikiau“ organizuotame renginyje kalbėję žinomi sveikos mitybos puoselėtojai pasidalino ne tik savo receptais, patirtimi, bet ir patarimais, kurie padėjo griauti dažnai pokyčius mityboje stabdančius mitus, kad sveikai maitintis yra brangu, sunku ir nesotu.
Greitas sveikų produktų pasirinkimas
Renginyje kalbėjusi medicinos mokslų daktarė gydytoja dietologė Edita Gavelienė sakė, kad remiantis Šiaurės Europos šalių, JAV, Kanados naujausiomis maitinimosi rekomendacijomis, daugiausia dėmesio skiriama maisto „grąžinimui“ į jam skirtą vietą, stengiantis sveikatą užtikrinantį maitinimą paversti įpročiu.
O kad sveika mityba taptų nesunkia kasdienos dalimi, tereikia vadovautis keliomis taisyklėmis, kurios padės išsirinkti reikalingus ir sveikus produktus neužtrunkant daug laiko.
„Nereikia maisto bijoti, nereikia jaustis kaltam valgant. Reikia maitintis taip, kad būtų patenkinti tiek kūno fiziniai, tiek ir emociniai poreikiai. Sveiko maitinimosi principai turi būti taikomi kiekvienam šeimos, bendruomenės nariui. Sveikas maitinimasis – tai ne vienkartinė akcija, todėl rekomendacijų reikia laikytis visą gyvenimą.
Svarbu rinktis pakankamo kiekio, įvairų bei maistingą maistą. Riboti kalorijas, gaunamas su pridėtiniu cukrumi, sočiaisiais riebalais. Sumažinti druskos kiekį“, – apie sveikesnių produktų pasirinkimą kalbėjo E.Gavelienė.
Kad būtų lengviau atskirti sveikesnius produktus, „Rimi“ lentynose jie pažymėti „Rinkis sveikiau“ ženklu. Šie produktai yra atrinkti vadovaujantis daugybe kriterijų – juose yra mažiau cukraus ar druskos, ribojamas maisto priedų ir sintetinių dažiklių, sveikatai nenaudingų riebalų ir aliejų, GMO ir kitų ingredientų naudojimas.
Sveikai maitintis nėra sunku Tinklaraščio „Nestoras maistas“ autorei Ievai Greičiūnaitei sveikas gyvenimo būdas anksčiau siejosi su itin lieknu kūnu, kalorijų skaičiavimu ir įvairiomis dietomis, o dabar šis supratimas visiškai pasikeitė. Sveikesnė mityba jai tapo malonumu, o ne sunkumu.
„Sveikas gyvenimo būdas man yra balansas tarp kokybiškų salotų dubens ir ledų porcijos, tarp intensyvios treniruotės ir savaitgalio gulint hamake skaitant knygą. Man tai neturi nieko bendro su kalorijų skaičiavimu ar kaltės jausmu suvalgius mažiau sveiką produktą. Man tai – balansas tarp sveiko kūno ir sveikos sielos“, – teigia I.Greičiūnaitė.
Desertų atsisakyti nebūtina
Sveikesnė mityba neturėtų sietis ir su tokių malonumų, kaip saldumynai, atsisakymu. Pasak „Rimi“ konditerijos technologės Daivos Selilės, tereikia mažai vertingus produktus pakeisti tokiais, kurie turi daugiau teigiamų savybių.
„Puikus, nebrangus ir labai paprastas desertas, kurį labai mėgsta ir vaikai, yra mažais gabalėliais pjaustytas arbūzas (tik prieš tai išimkite sėklytes), sumaišytas su natūralu nesaldintu jogurtu. O papuošus jį ispaninio šalvijo („čija“) sėklomis ar sezoninėmis uogomis, šiuo desertu drąsiai galima vaišinti ir svečius“, – sveikesnių skanėstų idėjomis dalinosi konditerijos technologė D.Selilė.
Technologė pristatė dar vieną nesunkiai pagaminamo sveikesnio deserto receptą, kurio kaina – tik apie 1 eurą už porciją, o rezultatas tikrai pranoksta lūkesčius. Visi produktai, iš kurio desertą gamino D. Selilė, atitiko „Rakto skylutės“ ir „Rinkis sveikiau“ žymėjimų kriterijus.
„Šį vasarišką desertą nesunkiai pagaminsite iš duonos ir šviežių vaisių arba uogų. Šis receptas taip pat yra puikus sprendimas tais atvejais, kai namie užsilieka nesuvalgytos duonos, kuri jau yra pradėjusi kietėti – ir apie aplinką pagalvosite, nes duonos neišmesite, ir gardžiu desertu šeimą ar draugus nustebinsite“, – patarimais dalijosi D.Selilė, kuri desertą paruošė iš orkaitėje skrudintų duonos skrebučių, nesaldinto jogurto ir šilauogių, kurias galima pakeisti ir kitomis sezoninėmis uogomis. Prieš valgant šį desertą patariama valandėlę palaikyti šaldytuve ir, jei norisi, paskaninti mėgstamais riešutais.
Nebrangus patiekalas pietums dviem asmenims
Dar viena dažnai pasitaikanti nuostata, kliudanti maitintis sveikiau, yra ta, esą sveikai besimaitinantys žmonės dažnai nesijaučia sotūs, juos persekioja alkio jausmas. Paneigti šį mitą ryžosi restorano „Amandus“ vyr. virėjas Ernestas Žitkauskas.
Jis ne tik papasakojo apie sotumo jausmą suteikiančius produktus, bet ir pademonstravo, kaip nebrangiai ir greitai galima pasigaminti sotų pietų patiekalą dviem asmenims – avinžirnių salotas su keptu varškės sūriu. Vienos porcijos kaina siekia iki 2,5 Eur.
Avinžirnių salotos su keptu varškės sūriu pagal „Amandus“ vyr. virėją E.Žitkauską
2 porcijoms reikės:
1 skardinės konservuotų avinžirnių,
150 g vyšninių pomidorų,
1 nedidelės raudonosios paprikos,
120 g kepto varškės sūrio,
2 saujelių svogūnų laiškų,
1 saujelės burokėlių daigų,
druskos, pipirų.
Padažui:
1 skiltelės česnako,
20-30 g alyvuogių aliejaus,
1 šaukšto citrinų sulčių.
Pastaba: Avinžirnius galima naudoti konservuotus iš skardinės arba džiovintus. Jei naudojami džiovinti – užmerkiame šaltame vandenyje bent 8 valandoms ir išverdame.
Gaminimo būdas. Supjaustome papriką, pomidorus ir svogūnų laiškus norimo dydžio gabaliukais, nusunkiame ir nusausiname avinžirnius, viską sudedame į dubenį. Atskirame inde į aliejų įtarkuojame česnaką, įpilame citrinos sulčių. Pilame į salotas, išmaišome. Sutrupiname varškės sūrį ir dedame ant salotų. Pagardiname druska, pipirais ir burokėlių daigais.
Tinklaraščio „Nestoras maistas“ autorės I.Greičiūnaitės užkandis su saldžiosiomis bulvėmis
Reikės:
1 didelės saldžiosios bulvės (arba poros mažesnių)
Įdarui:
1 avokado,
1 nedidelės tuno skardinės,
1/3 svogūno,
druskos,
saulėje džiovintų pomidorų,
petražolių.
Gaminimo būdas. Nuplauname neluptą bulvę ir gerai ją nusausiname. Supjaustome apie 1 cm storio riekelėmis ir patepame lydytu sviestu (galima naudoti aliejų). Dedame į iki 200 C laipsnių įkaitintą orkaitę ir kepame apie 20-25 min. (viduryje kepimo bulves galima apversti). Per tą laiką susmulkiname svogūną ir sumaišome visus likusius ingredientus. Bulvei iškepus ir atvėsus, ant viršaus dedama avokado ir tuno masė, papuošiama saulėje džiovintais pomidorais, petražolėmis ir aitriųjų paprikų dribsniais (kas mėgsta aštriau).
Sveikesnis vasariškas desertas už 1 eurą: „Rimi“ technologės D.Selilės duonos ir jogurto deserto receptas
Paruošiame duonos skrebučius. Visagrūdę duoną supjaustome nedideliais kubeliais, apliejame juos sirupu, paruoštu iš agavų sirupo, sumaišyto su maltais cinamono, muskato ir imbiero prieskoniais. 400 g duonos reiktų maždaug 100 g sirupo ir po 1/2 arbatinio šaukštelio maltų prieskonių. Vietoje agavos sirupo tinka ir medus arba klevų sirupas, o jei norite visai išvengti saldiklių, vietoje sirupo duoną sudrėkinkite apie 50 g aliejaus.
Duonos kubelius kepame apie 20 min. iki 170 laipsnių įkaitintoje orkaitėje, kol jie gražiai apskrus (tik nesudeginkite). Gaminant desertą dviem asmenims užtektų ir vos vienos kitos riekelės duonos, tačiau patariama iš karto pasiruošti didesnį kiekį skrebučių – sandariame inde skrudintus skrebučius galima laikyti iki savaitės, tad galite jų pasiruošti iš karto keliems desertams arba pavaišinti visą būrį svečių.
Sluoksniuojame desertą. Atvėsintus duonos skrebučius (1 porcijai reiktų 2 valgomųjų šaukštų skrebučių) dedame į indą, ant jų užberiame 2 valgomuosius šaukštus šilauogių ar kitų sezoninių uogų, jei naudojate skrebučius be sirupo – saldumui sukurti galite supjaustyti pusę banano. Ant viršaus pilame 150 g nesaldinto jogurto, papuošiame keliomis šilauogėmis ar riešutais ir dedame valandėlei kitai į šaldytuvą.
Skanaus!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.