Beata patobulino tradicinių balandėlių receptą. Tokie jie gaivesni

2017 m. birželio 10 d. 12:06
Receptas
Susitikimas su garsiausiu Tailando virtuvės šefu McDangu, kurio tikrasis vardas yra Momas Luangas Sirichalermas Svasti, žinomą televizijos laidų vedėją Beatą Nicholson įkvėpė patobulinti lietuviškus balandėlius.
Daugiau nuotraukų (15)
„Skonis“ jau rašė, kad karališkojo kraujo turintis šefas McDangas, kartais vadinamas Tailando Jamie Oliveriu, neseniai viešėjo Lietuvoje.
Čia jis pasakojo apie Tailando virtuvės ypatumus ir mokė gaminti tradicinius tailandietiškus patiekalus.
Susitikusi su garsiuoju šefu, parašiusiu ne vieną bestseleriu tapusią kulinarijos knygą ir daugybę straipsnių į spaudą apie Tailando virtuvę, televizijos laidų vedėja B.Nicholson nusprendė paeksperimentuoti ir lietuvių pamėgtus balandėlius pagaminti kitaip – tailandietiškai. 
„Balandėliai yra vasaros maistas. Man jie skaniausi su šviežiais kopūstais ir su daug žalumynų. Mes lietuviai nors ir esame įsimylėję krapą ir viską puošiam petražolėmis, esame dar gana kuklūs su prieskoniais, o štai Tailando virtuvė išsiskiria savo prieskoninių žalumynų gausa“, – pastebėjo B.Nicholson.
Anot garsios lietuvių kulinarės, citrinžolė ir kafiro žaliosios citrinos lapai yra tai, kas šią virtuvę atskiria nuo kitų ir paverčia jos patiekalus ryškiais ir nepamirštamais. Bet tailandiečiai naudoja daug ir kitokių prieskoninių žolių, kurias lengvai rastum ir dažno lietuvio darželyje. Tai – bazilikai, mėtos, kalendra. Todėl savo patobulintame recepte tradiciniams balandėliams Beata pritaikė keletą Tailando virtuvės gudrybių. 
„Įdarui naudojau paukštieną, nepagailėjau jam imbiero, česnako ir raudonojo kario pastos (bet galima apsieiti ir be jos), pridėjau dažnai tailandiečių naudojamų saldžių kukurūzų ir dar žalumynų – šparagų (jei ne šparagų sezonas naudokite kubeliais supjaustytą cukiniją). Vietoj tradicinio balto svogūno dėjau daug laiškinio. Toliau viskas tradiciškai – kopūsto lapai ir į juos vyniojamas įdaras. Padažui tikrai netiks nei grietinė nei troškinti pomidorai, todėl pagaminau saldžiarūgštį gaivų padažą su smulkintais pomidorais, imbieru ir visa puokšte žolelių. Žodžiu, labai gaivu, nauja, bet kartu ir patikima bei pažįstama. Labai kviečiu išbandyti ir į savo virtuvę pakviesti naujų skonių“, – ragino Beata.
Balandėliai tailandietiškai pagal Beatą
Reikės:
1 nedidelio kopūsto
 
450-500g smulkintos paukštienos (kalakutienos ar vištienos);
1–2 morkų;
 
4-5 šparagų (ar 1 cukinija);
nedidelės stiklinaitės kukurūzų burbuolių (gali būti šaldyti);
pundelis laiškinių svogūnų;
4-5 cm dydžio imbiero šaknies;
4 skiltelių česnako;
saujelės baziliko, mėtų, kalendros (kuo daugiau tuo geriau);
 
1 šaukštelio raudonojo kario pastos (galima iš vis nedėti, galima dėti ir daugiau);
aitriosios paprikos, supjausytos smulkiai (galima nedėti, jei nenorite, kad būtų per aštru);
 
1 šaukšto aliejaus.  

Padažui:
1-2 pomidorų;
1 nedidelės citrinos sulčių;
druskos ;
1 šaukštelio mango čutnio arba 1 šaukštelio rudo cukraus arba agavos sirupo ar auksaspalvio sirupo;
 
1 šaukšto balto vyno acto;
 smulkiai pjaustytų mėtos, baziliko, kalendros;
 
1 cm imbiero;
smulkiai pjaustyto aštraus čili pipiro. 

Kopūstą renkamės kuo mažesnį, nes lapai mažesni ir balandėliai bus mažesni, o ne gigantai. 
Kopūstui išpjaunam šerdį ir užpilam vandeniu, kad apsemtų bent trečdalį ir uždengus puodą paverdam apie 10 minučių ant nedidelės ugnies, kad suminkštėtų ir galima būtų lengvai nulupti lapus. Išėmę kopūstą perliejam jį šaltu vandeniu ir truputi atvėsusiam nuimam lapus.
Pasiruošiam įdarą. Imbierą ir česnaką nulupam ir supjaustom. Supjaustom žalumynus: kalendras, mėtas, bazilikus, laiškinius svogūnus.
Morką supjaustom nedideliais kubeliais. Šparagus ar cukiniją nedideliais gabaliukais. 
Į keptuvę pilam šaukštą aliejaus ir dedam ten šaukštą raudonos tailandietiškos kario pastos, leidžiam jai truputi pakepti ir sušilti, ten pat dedam imbierą ir česnaką, kad lengvai pakeptų sušiltų, sudedam supjaustytas morkas kubeliais, viską lengvai pakepinam apie penkias minutes.
Smulkintą mėsą sumaišom su daržovėmis, žalumynais, pakepintomis morkomis, ir saldžiais kukurūzais, įdedam druskos ir pipirų. 
Darom balandėlius, į kiekvieną kopūsto lapą dedam po nedaug įdaro, suvyniojam. Dedam į puodą vieną šalia kito tampriai ir gražiai. Užpilam stikline vandens, uždengiam puodą dangčiu ir troškinam ant nedidelės ugnies apie 30 minučių.
Kol troškinasi paruošiam padažą: išspaudžiam  citrinos sulčių, sumaišom jas su actu ir cukrumi, arba mango čatniu, jei turite. Sutarkuojame imbierą ir įmaišome. Įberiame gerą žiupsnelį druskos. Pomidorą supjaustome kvadratėliais ir sumaišome su citrinos sulčių ir acto padažu. Pabaigai įberiam smulkintų žolių: mėtų, baziliko, kalendros, aitraus čili pipiro. 
Balandėlius valgom su šiuo gaiviu padažu. Grietinės nereikia!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.