Šis labai populiarus vokiškas patiekalas yra taip mėgstamas Lietuvoje gyvenančių R.Martens giminaičių, kad šie, kaip juokėsi moteris, net yra išmokę vokišką jų pavadinimą – Kartoffelsalat.
Bulvių salotas mėgsta ir patys vokiečiai ir jas ne tik mielai valgo paprastomis dienomis, bet ir deda jas Kalėdų išvakarėse ant stalo.
Rasa prisipažino, kad jos šeimai ir draugams Lietuvoje ne visi vokiški patiekalai patinka. Pavyzdžiui, kai kartą draugus Lietuvoje pavaišino saldoko skonio troškintais raudonaisiais kopūstais, kuriuos pati be galo mėgsta, svečiai šių tik mandagiai paragavo, bet pakartoti neprašė. Tad liko kone visas puodas nesuvalgytų kopūstų, kurie, beje, yra tikrai skanūs.
O tokių bulvinių blynų, kokius kepa vokiečiai, gardinantys juos su saldžia uogiene, R.Martens savo mamai nė nesiūlytų paragauti. Priprasti prie kitaip sutarkuotų ir dar taip neįprastai pagardintų bulvinių blynų net ir jai pačiai nebuvo lengva.
„Iš pradžių man juos taip valgyti buvo visiškai neskanu. O paskui aš prie jų kaip ir pripratau ir dabar man atrodo, kad Vokietijoje blynai turi būti tokie, kokie yra ten, o Lietuvoje, pas mamą, jie turi būti kitokie – jau pagardinti grietine ir druska“, – atviravo verslininkė.
Vis dėlto bulvių salotos, kurias J.Martensas patiekia su paties marinuota lašiša, net ir lietuviams labai patinka.
„Vokietijoje kiekviena šeimininkė turi savo bulvių salotų receptą, todėl šalyje yra begalė šio patiekalo variacijų. Kai kurios šeimos netgi ruošia šiltas salotas. Ne karštas, bet šiltas. Rastume ir receptų su grietine, majonezu ir panašiai. Mano vyrui Johannui gaminti bulvių salotas puikiai sekasi. Mūsų šeimoje Kalėdos be šio patiekalo visiškai neįsivaizduojamos“, – teigė R.Martens.
Moteris pasakojo, kad ypač kruopščiai jos sutuoktinis marinuoja prie salotų patiekiamą lašišą.
„Lašiša turi būtinai būti su oda. Kai ji marinuojama (o tai trunka visą parą), užblokuojamas visas šaldytuvas. Tada man ten negalima nieko pajudinti. Nes lašiša turi būtinai stovėti nejudinama visą naktį. Mano vyras ją prižiūri kaip tokį vaikutį. Žaidžia su ja, kiekvieną ašakytę išrankioja. Sakyčiau, kad ne visos mamos taip vaikus prižiūri, kaip jis tą lašišą“, – kvatojosi moteris.
Pats marinavimas, pasak R.Martens, yra gana paprastas, nors ir trunka parą. Lašiša marinuojama su druska ir cukrumi, dedant daugiau cukraus. Taip pat įdedama krapų, o pabaigoje kaip dekoracija visa tai pabarstoma svogūnų laiškais.
Vokiškus kalėdinius patiekalus R.Martens pristatė specialiai „Borjomi“ surengtame projekte „Borjomi kalėdiniai stalai“, kurio tikslas yra pristatyti skirtingų šalių šventinius patiekalus ir pasiūlyti lietuviams daugiau idėjų šventiniam stalui.
Pagal J.Martenso receptą bulvių salotas su lašiša paruošė restorano „Steakhouse Hazienda“ virtuvės vadovė Rima Remeikienė.
Pristatome šį receptą ir jums.
Vokiškos bulvių salotos su sūdyta lašiša (6 porcijos)
Salotoms reikės:
2 kg bulvių;
1 didelio svogūno;
6 vidutinio dydžio marinuotų agurkų;
250 ml daržovių arba vištienos sultinio;
3 valg. šaukštų baltojo vyno acto;
2 valg. šaukštų Dižono garstyčių;
200 g majonezo;
šlakelio marinuotų agurkų skysčio.
Gaminimas:
Pasūdytame vandenyje išvirkite bulves su lupena.
Išvirus jas atvėsinkite, nulupkite ir supjaustykite plonais griežinėliais.
Tuomet užvirkite sultinį ir jame 2–3 minutes virkite smulkiai supjaustytą svogūną. Praėjus porai minučių supilkite actą, nuimkite nuo viryklės ir leiskite atvėsti.
Atvėsintą sultinį pilkite ant bulvių ir leiskite šiek tiek pastovėti.
Smulkiai supjaustykite marinuotus agurkus ir dėkite į bulvių masę.
Atskirai paruoškite padažą. Majonezą išmaišykite su šlakeliu marinuotų agurkų skysčio. Pilkite viską į salotas ir gerai išmaišykite. Leiskite padažui gerai įsigerti į salotas, o tuo metu papuošimui galite smulkiai supjaustyti šviežių svogūno laiškų.
Sūdytai lašišai reikės:
1 kg lašišos filė;
100 g rupios jūros druskos;
150 g cukraus;
1 citrinos žievelės;
5 rūšių pipirų mišinio;
50 g svogūnų laiškų;
50 g krapų.
Gaminimas:
Išvalykite lašišą, atsargiai išimkite ašakas.
Išklokite indą folija ir ant jos supilkite 75 g cukraus, 50 g druskos, ir pusę citrinos žievelių.
Tuomet dėkite lašišą į indą, apibarstykite likusiais prieskoniais, krapais, pipirais.
Uždenkite lašišą folija ir dėkite į šaldytuvą marinuotis 20–24 valandoms.
Lašišai išsimarinavus, nuplaukite ją šaltu vandeniu ir nusausinkite.
Papuošimui apibarstykite susmulkintais svogūnų laiškais ir krapais.
Šis ir kiti vokiškų šventinių patiekalų receptai jau greitai bus įkelti į specialiai projektui sukurtą interneto puslapį www.kaledos.borjomi.lt.