Tačiau Lietuvoje gruziniškais patiekalais mėgaujasi retai. Iki soties jų prisivalgo tik parskridusi į gimtinę.
Anot Šorenos, Lietuvoje yra mažiau gruziniškiems patiekalams būtinų ingredientų ir jie, pavyzdžiui, riešutai, kurių galima rasti dažname patiekale, čia yra brangesni.
Pasidomėjus, ką gruzinai paprastai valgo per didžiąsias metų šventes – Kalėdas ar Naujuosius metus, Šorena teigė, kad išskirtinių grynai šioms progoms skirtų patiekalų nelabai yra. Esą tie patys patiekalai, kurie dedami ant Kalėdų ar Naujųjų metų stalo, yra gaminami ir per kitas šventes.
„Gruzijoje mes apskritai labiau švenčiame Naujuosius metus, nes mūsų Kalėdos būna tik po jų – sausio 7 dieną. Aišku, Kalėdos irgi yra svarbi šventė, kuri tęsiasi labai ilgai. Būna, kad ir iki sausio 14-tosios žmonės nenustoja švęsti Kalėdų“, – juokėsi Š.Džaniašvili, pridūrusi, kad pastaruoju metu vis dažniau gruzinai švenčia ne tik ortodoksų, bet ir katalikų Kalėdas.
Paprašyta išskirti pačius svarbiausius gruziniškus šventinius patiekalus, Šorena paminėjo satsivi, lobiani, chačiapuri, pchali, baklažanų suktinukus ir ajapsandali.
„Be abejo, pagrindinis gruziniškas šventinis patiekalas yra satsivi. Per Kalėdas ir Naujuosius metus jį gamina visi gruzinai.
Aš pati labai gerai pamenu, kaip vaikystėje padėdavau jį ruošti savo mamai. Ant stalo pamatęs satsivi iš karto gali suprasti, kad jau atėjo šventės!“ – teigė žinoma dainininkė.
Visgi mėgstamiausias jos šventinis patiekalas yra baklažanų suktinukai su česnakais ir graikiškų riešutų pasta.
„Galiu drąsiai teigti, kad baklažanų suktinukai yra pats mėgstamiausias mano patiekalas! Kai tik grįžtu į Tbilisį, skubu skanauti šių suktinukų. Juos galėčiau valgyti kiekvieną dieną. Nė vienų Kalėdų neįsivaizduoju be jų.
Gruzijos virtuvėje labai svarbią vietą užima būtent baklažanai ir graikiniai riešutai. Yra daugybė patiekalų su baklažanais, tačiau šis – mano mėgstamiausias.
Močiutė man netgi išdavė savo kulinarinę paslaptį, kaip gaminti suktinukus, kokį sūrį geriausia naudoti, kad jie būtų neapsakomo skonio!“ – sakė Šorena.
Anot dainininkės, Gruzijoje dauguma patiekalų yra su mėsa, daugiausiai su kiauliena, kurios ji nelabai valgo. Todėl visi patiekalai be mėsos jai yra ypatingai skanūs.
Ir nors Šorena teigė, kad be baklažanų ji tiesiog negalinti gyventi, dažniau šiuos suktinukus ji valgo gimtojoje Gruzijoje, o ne gaminasi čia. Esą gimtinėje baklažanai yra kitokie. Iš Lietuvoje parduodamų baklažanų, pasak Šorenos, jai ne visada pavyksta padaryti tokius suktinukus, kaip Gruzijoje.
Visgi restorano „La Storia“ šefas Arūnas Jonaitis pabandė pagaminti dainininkės pamėgtą patiekalą Lietuvoje ir jam tai puikiai pavyko. Tą patvirtino pati Šorena, anot kurios, lietuvio šefo suktinukai išėjo tokie pat skanūs, kaip ir tie, kuriais ji mėgaujasi Gruzijoje.
„Kad suktinukai pavyktų, svarbu tinkamai paruošti baklažaną. Jį reikia supjaustyti juostelėmis, pasūdyti ir gerai iškepti ant keptuvės, prieš tai įpylus aliejaus. Vėliau riebalus reikia nusausinti. Gerai iškepti baklažanai lengvai vyniojosi“, – aiškino A.Jonaitis.
Pabandyti pagaminti gruziniškus patiekalus A.Jonaitis gavo progą, drauge su Š.Džaniašvili prisijungęs prie kulinarinio projekto „Borjomi Kalėdų stalai“.
Projekto metu kiekvieną savaitę geriausi šalies virtuvės šefai ir žymūs Lietuvoje gyvenantys žmonės pristatys įvairių šalių kalėdinius patiekalus bei tradicijas.
„Borjomi Kalėdų stalais“ norima lietuvius ne tik geriau supažindinti su kitų šalių kultūra, bet ir pasufleruoti idėjų, kaip per šventes nustebinti savo artimuosius ir svečius.
Pristatome pirmąjį receptą – jau minėtųjų baklažanų suktinukų. Galbūt jie taps ne tik Šorenos, bet ir jūsų mėgstamiausiu patiekalu.
Baklažanų suktinukai
Ingredientai:
- 1 baklažanas;
- 2 šaukštai druskos;
- 100 ml aliejaus;
- 2 šaukštai tepamo ožkos sūrio arba majonezo;
- 2 skiltelės česnako;
- Pusė arbatinio šaukštelio aitriųjų pipirų;
- 60 g smulkintų graikiškų riešutų;
- 1 stiklinė kalendros arba petražolių;
Gaminimas:
1. Supjaustykite baklažaną išilgai, plonais griežinėliais.
2. Pasūdykite juos ir palikite rietuvėje, kol nuvarvės skystis (apie 30 min.). Jei sultys nesiskiria, užmerkite griežinėlius šaltame vandenyje ir suslėkite, kad šie nekiltų į paviršių.
3. Kitame dubenyje sumaišykite ožkos sūrį arba majonezą su pipirais ir smulkintu česnaku.
4. Nusausintus baklažano griežinėlius apkepkite įkaitintame aliejuje iš abiejų pusių (po 1-2 min.).
5. Išėmę griežinėlius iš keptuvės aliejaus perteklių pašalinkite popieriniu rankšluosčiu.
6. Ant kiekvieno griežinėlio tolygiai tepkite užtepėlę, apibarstykite smulkintais riešutais ir žalumynais. Pradėkite sukti nuo siauresnės dalies.
Patiekti galite tiek šiltus, tiek šaltus.