„Smidrų vertę žmonės atrado dar Senovės Egipto laikais, kai šią daržovę naudodavo medicinoje ir net aukodavo savo dievams. Vėliau juos itin pamėgo Prancūzijos karalius Liudvikas XIV, kuris juos paskelbė „karalių maistu“ ir tam, kad galėtų nuolat mėgautis šia daržove, liepė auginti ją ištisus metus. Taigi, net istorija rodo, jog smidrai – tikras delikatesas. Skirtumas tik tas, jog dabar jie prieinami kiekvienam“, – teigė „Assorti.lt“ gurmanų linijos ekspertas Gerardas Pugžlys.
Ne paslaptis, kad šparagai turi daug naudingų medžiagų – angliavandenių, baltymų, vitamino E, B ir provitamino A, taip pat juose gausu kalio, kalcio, magnio ir cinko. Be to, smidruose visiškai nėra riebalų ar cholesterolio – 180 g žaliosios daržovės turi vos 20 kalorijų. Tai tikras vitaminų ir mineralinių medžiagų užtaisas, ypač naudingas atėjus šaltam rudeniui.
Anot eksperto, žalieji smidrai yra lelijinių šeimos daugiamečiai augalai. Jai taip pat priklauso ir svogūnai, česnakai bei porai. Iš visų smidrų rūšių, žalieji turi turtingiausią ir išraiškingiausią skonį.
„Šparagai turėtų būti kiekvienos kulinarės ar kulinaro džiaugsmas – juos paruošti itin lengva. Žaliųjų šparagų nereikia lupti – nupjaukite 1-2 cm daržovės apačios ir ji jau paruošta virti, kepti keptuvėje ar ant griliaus. Pakanka vos 8-10 minučių, kad smidrai taptų jūsų pusryčių, pietų ar vakarienės akcentu“, – tikina G. Pugžlys.
„Assorti.lt“ gurmanų linijos vadovas pasidalijo keletu gardžių receptų, kuriais tikrai pradžiuginsite savo draugus ar artimuosius.
Žalioji šparagų sriuba su parmezano sūrio traškučiais
5 – 6 porcijoms reikės:
450 g žaliųjų šparagų
100 g tarkuoto parmezano sūrio
2 daržovių sultinio kubelių
200 ml riebios grietinėlės
1 gabalėlio sviesto
1 vidutinio dydžio svogūno
Druskos ir pipirų
Nupjaukite šparagų viršūnėles, palikite papuošimui. Nupjaukite šparagų stiebų apačias, po maždaug 1 – 2 cm, išmeskite. Likusius stiebus supjaustykite gabaliukais.
Užvirkite 1 l vandens dideliame puode, sumeskite šparagų viršūnėles ir pavirkite 3 minutes. Išgriebkite ir nuskalaukite šaltu vandeniu. Vandenį, kuriame pavirėte šparagus, pasilikite.
Smulkiai supjaustykite svogūną ir patroškinkite keptuvėje su sviestu ant vidutinės ugnies 2 – 3 minutes. Pridėkite gabaliukais supjaustytus šparagų stiebus ir pakepinkite dar 2 minutes. Supilkite vandenį, kuriame virėte šparagus, visą grietinėlę, pagardinkite sultinio kubeliais ir virkite ant nedidelės ugnies 8 – 10 minučių.
Įkaitinkite orkaitę iki 200 C. Kepimo skardą padenkite kepimo popieriumi ir ant jos suformuokite mažus skrituliukus iš tarkuoto sūrio (maždaug 2 € monetos dydžio). Šaukite į orkaitę ir kepkite maždaug 8 minutes.
Blenderiu sutrinkite sriubą, paskaninkite druska ir pipirais.
Patiekite nedideliuose dubenėliuose, papuoškite blanširuotomis šparagų viršūnėlėmis ir sūrio skrituliukais.
Skanaus!
Bolivinės balandos salotos su žaliaisiais šparagais
4 porcijoms reikės:
450 g žaliųjų šparagų
200 g kynvos (bolivinės balandos) sėklų
125 g ėrienos kumpio
2 saldžiųjų paprikų
125 g geltonųjų vyšninių pomidoriukų
2 česnako skiltelių
100 ml alyvuogių aliejaus
Jūros druskos ir pipirų
Įkaitinkite orkaitę iki 200 C. Nuo kiekvieno šparago stiebo apačios nupjaukite maždaug 1 cm ir išmeskite. Pasilikite 5 stiebus papuošimui, o likusius supjaustykite maždaug pusės centimetro dydžio gabaliukais. Suberkite gabaliukus ir 5 pilnus stiebus ant atskirų kepimo skardų.
Išvalykite ir supjaustykite paprikas juostelėmis ir pridėkite į tą pačią skardą prie šparagų gabaliukų. Apšlakstykite daržoves alyvuogių aliejumi ir ant kiekvienos skardos užbarstykite po 1 smulkiai kapotą česnako skiltelę. Šaukite abi skardas į orkaitę ir kepkite 10 – 12 minučių, kol iškeps.
Pagal nurodymus ant pakuotės išvirkite kynvos sėklas, ir leiskite atvėsti, maždaug 15 min. Atvėsusias keptas daržoves sumaišykite su atvėsusiomis kynvos sėklomis, įmaišykite ketvirčiais pjaustytus pomidoriukus ir kubeliais pjaustytą ėrienos kumpį, pagal skonį įberkite druskos ir pipirų. Papuoškite pilnais šparagų stiebais.