Dietistė atskleidė, kodėl šios rūšies sūris sveikatai palankesnis: ypač suklusti turėtų turintys padidėjusį cholesterolį

2024 m. lapkričio 20 d. 14:09
Niekam ne paslaptis, kad sūriems užkandžiams dažnai sunku atsispirti net ir tada, kai jaučiamės sotūs. Ypač jų norisi dabar, kai už lango kartas nuo karto pasirodo snaigės, o oro temperatūra vis labiau primena apie artėjantį žiemos periodą, kviečiantį jaukiems šventiniams pasisėdėjimams namuose.
Daugiau nuotraukų (4)
Lietuviško prekybos tinklo subalansuotos mitybos partnerė, dietistė Indrė Trusovė dalinasi, kad nors saikingas smaguriavimas sūriais užkandžiais daug žalos ir nepridarys, tačiau visada juos galima rinktis ir palankesnius sveikatai. Pavyzdžiui, įvairūs sūriai papildys organizmą baltymais, probiotikais ir antioksidantais, o vytinta mėsa praturtins net ir geležimi“, – rašoma „Maxima“ pranešime žiniasklaidai.
Dietistė I. Trusovė pasakoja, kad neretai sūrių užkandžių daugeliui taip norisi dėl kelių priežasčių – viena vertus, organizmui kartais iš tiesų reikia greitai atsistatyti po intensyvaus fizinio krūvio, atkurti elektrolitų balansą stipriai išprakaitavus. Vis dėlto, dažnai poreikis sūriai užkandžiauti susijęs su noru nusiraminti ar pasilepinti – tai gali būti psichologinis įprotis, mat toks maistas asocijuojasi su pramogomis, poilsiu prie filmo ar akimirkomis su draugais.
Tautiečių mėgstamas naudingas užkandis – sūris
Mėgstantiems įvairiausius sūrius užkandžius dietistė sako turinti sveikatai palankesnę alternatyvą, kuri ir taip jau pamėgta daugelio gyventojų. Pasak I. Trusovės, norint pasimėgauti sūriais produktais, naudinga rinktis įvairų sūrį. Tai – puikus baltymų šaltinis, gausus vitamino A, reikalingo odai, plaukams, nagams, regėjimui: „Sūryje gausu ir B grupės vitaminų, ypatingai svarbių imunitetui ir nervinės sistemos sveikatai, taip pat vitamino K, kuris svarbus kaulų būklei, kraujo krešėjimui. Sūris yra kalcio, fosforo ir antioksidantų šaltinis.“
Jai pritaria ir Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė, prekybos tinklo Komunikacijos ir Korporatyvinių reikalų departamento direktorė, sakydama, kad sūrį tautiečiai išties yra pamėgę įvairiais metų laikais. Įdomu, kad šventiniu periodu pastebimas augantis susidomėjimas ir gurmaniškesniu sūrių asortimentu.
„Kasdienai pirkėjai į krepšelius dažniau dedasi švelnius varškės ir fermentinius sūrius, tačiau pastebėjome, kad šiuo laikotarpiu auga paklausa intensyvaus skonio pelėsiniams, kietiesiems sūriams. Pirkėjai ypač noriai ragauja ir mums mažiau įprastus avių bei ožkų pieno sūrius.
Pastarieji dažnai perkami kaip gurmaniška šventinė lauktuvė, tačiau neabejoju, kad pirkėjai ir patys noriai jais mėgaujasi. Matome, kad greta gurmaniškų sūrių pirkėjai itin vertina ir vytintos mėsos gaminius, riešutus – tai irgi populiarūs užkandžiai, ypač prieššventiniu laikotarpiu. Tad stebėdami vis augantį susidomėjimą šiais sūriais užkandžiais, pasirūpinome, kad pirkėjai visą šventinį periodą galėtų smaguriauti ar paruošti valgomas dovanas artimiesiems pasinaudodami ypatingų kainų pasiūlymais ir taip sutaupyti“, – dalinasi I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Sūrių ir mėsos lėkštėje nepamirškite daržovių
Be to, kalbėdama apie įvairius sūrius, dietistė I. Trusovė atkreipia dėmesį, kad avių ir ožkų pieno sūriai dažnai yra lengviau virškinami ir vienareikšmiškai verti sveikatai palankaus maisto titulo, todėl nenuostabu, kad susidomėjimais jais vis auga.
„Ožkų ir avių pieno sūriai yra ypatingi pirmiausiai dėl lengviau virškinamų baltymų. Be to, dalis laktozės fermentacijos metu yra suskaidoma, todėl jos lieka labai mažai arba nelieka visai, ypač brandintuose sūriuose. Avių ir ožkų pieno sūriai sudėtyje turi antioksidantų, yra geras kalcio, fosforo, magnio, cinko, vitamino B12 šaltinis, jie palankesni žmonėms, kurių cholesterolis padidėjęs. Na, ir, žinoma, šie sūriai maloniai stimuliuoja skonio receptorius išskirtiniu, sodriu skoniu“, – kalba mitybos specialistė.
Ji taip pat pažymi, kad užkandžių lėkštė, kurioje – sūris ir vytinta mėsa, yra išties maistingas ir gardus užkandis. Svarbu pabrėžti, kad nors toks užkandis ir turi daugiau kalorijų, tačiau jeigu juo mėgausitės saikingai ir šalia nepamiršite daržovių – galėsite jį skanauti be jokio graužaties jausmo.
„Nors vytinti mėsos gaminiai dėl apdorojimo būdo išlaiko didesnį baltymų, geležies ir cinko kiekį, juose yra daug druskos. Žinoma, tai tikrai sveikiau nei bulvių traškučiai, tačiau saikas – būtinas. Apskritai, norėdami išlaikyti balansą užkandžių lėkštėje, laikykitės tokios taisyklės: pusę jos skirkite daržovėms, o likusią dalį – avies ir ožkos sūriams, vytintai natūraliai mėsai, nesūdytiems riešutams. Daržovių dėka greičiau pajusite sotumą, o maistas susivirškins greičiau bei lengviau“, – pataria dietistė I. Trusovė.
Indrė TrusovėMaximasūris
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.