Naujas tyrimas atskleidžia tris įpročius, kurie padės sulaukti šimtmečio: pasakė ir kokią įtaką daro alkoholis

2024 m. liepos 13 d. 15:11
Lrytas.lt
Daugelis mėgstame skaityti naujienas apie šimtamečius ir išgirsti, dėl kokių priežasčių jie mano sulaukę tokio amžiaus. Vienas teigia, kad niekada nevartojo alkoholio, kitas priešingai, tikina kasdien išgerdavęs po taurę vyno. Dar kiti akcentuoja aktyvų gyvenimo būdą ar pozityvų požiūrį į gyvenimą. O ką teigia naujas paskelbtas medikų tyrimas?
Daugiau nuotraukų (2)
Tiesa, tyrimų su ilgaamžiais atlikta nedaug. O dabar JAV ir Kinijos mokslininkai suvieniję jėgas norėjo sužinoti, ar sveikos gyvensenos laikymasis vėlyvame amžiuje siejamas su didesne galimybe tapti šimtamečiu – žmonėmis, gyvenančiais bent iki 100 metų, rašome portale „Eating Well“. Mokslininkų išvados buvo paskelbtos Amerikos medicinos asociacijos žurnale 2024 m. birželio 20 d. (jį rasite čia).
Kaip buvo atliktas šis tyrimas?
Duomenys buvo surinkti iš nacionalinio Kinijos ilgaamžiškumo tyrimo (CLHLS), kuris šioje šalyje vykdomas nuolat jau daugybę metų. Duomenys buvo surinkti aštuonių apklausų metu, atliktų 1998, 2000, 2002, 2005, 2008, 2011, 2014 ir 2018 m. Kiekviename etape apklausiami tiek jau buvę apklaustieji (jei jie gyvi), tiek naujai į sąrašą patenkantys.
Visi šie žmonės turėjo būti vyresni nei 80 metų, o nuo 2008 metų – bent jau 90-ties.
Iš viso apklausose dalyvavo 5222 dalyviai. Apie 62 proc. jų buvo moterys ir 38 proc. vyrai. Vidutinis amžius buvo 94 metai. Be amžiaus ir lyties, buvo surinkta kita sociodemografinė informacija, įskaitant gyvenamąją vietą (ar jie buvo miesto, ar kaimo gyventojai), išsilavinimo metus, santuokos būklę ir medicininę istoriją apie lėtines ligas (hipertenziją, diabetą, širdies ligas ir vėžį).
Šimtamečiai buvo klasifikuoti kaip „atvejai“. Juos mokslininkai palygino su to paties amžiaus ir lyties žmonėmis, kurie į tyrimą įsitraukė tais pačiais metais, tačiau mirė iki 100 metų gimtadienio. Svarbu buvo palyginti jų gyvensenas ir sužinoti, kas vieniems padėjo, o kitiems sutrukdė sulaukti 100 metų.
Iš 5222 dalyvių, 1454 buvo klasifikuoti kaip šimtamečiai, o 3768 kaip lyginamieji atvejai, nes jie mirė prieš pasiekę 100 metų. Tai padėjo pasiekti santykį – vienas šimtametis palyginintas su keturiais kitais dalyviais.
Mokslininkai sukūrė sveikos gyvensenos balą (HLS), pagrįstą penkiais gyvenimo būdo komponentais: rūkymu, alkoholio vartojimu, mankšta, mitybos įvairove ir kūno masės indeksu (KMI).
Katherine L. Tucker, mokslų daktarė, žymi universiteto biomedicinos ir mitybos mokslų profesorė iš Masačusetso „Lowell“ universiteto ir viena iš tyrimo autorių, paaiškina, kad kiekvienai gyvenimo būdo sričiai buvo trys galimos kategorijos:
  • Alkoholis: nevartoja, vartoja saikingai, daug geria
  • Rūkymas: niekada nerūkė, anksčiau rūkė, dabar rūko
  • Mankšta: niekada nesimankštino, anksčiau mankštinosi, dabar mankštinasi
  • Maisto įvairovė: maža, vidutinė, didelė
  • KMI: mažas, didelis, normalus
„Atsakymuose kiekvienai kategorijai buvo suteiktas 0, 1 arba 2 balas. Tada jie buvo sumuojami intervalu nuo 0 iki 10“, – sako K. L. Tucker.
Ką parodė šis tyrimas?
Atlikę keletą statistinių analizių, tyrėjai nustatė, kad, palyginti su žemiausio balo grupe, kurių bendras balas buvo nuo 0 iki 5, daugiausiai balų surinkusi grupė (nuo 8 iki 10 balų) turėjo 57 proc. didesnę galimybę gyventi iki 100 metų.
Remdamiesi šios pirminės analizės rezultatais, mokslininkai perkonfigūravo HLS į kitą tyrimą, kurį pavadino HLS-100. Šį kartą jie vertino tik rūkymą, mankštą ir mitybos įvairovę, nes manė, kad tai geriau atspindi šios amžiaus grupės sveikos gyvensenos elgesį ir susijusius sveikatos rezultatus.
Galimi taškai, skirti HLS-100, buvo sumažinti. Žmonės, surinkę nuo 0 iki 1 balo, buvo klasifikuojami, kaip pasirinkę nesveiką gyvenimo būdą, o 2 ir 3 – sveiką gyvenimo būdą. Atlikus analizę tarp šių dviejų grupių, sveikos gyvensenos grupės tikimybė sulaukti 100 metų padidėjo iki 62 proc.
Dabar kyla klausimas, ar tam tikri kintamieji turėjo didesnę įtaką gyvenimui iki 100 metų?
„Norint tapti šimtamečiu daugiausiai prisidėtų šie įpročiai: mankštintis, niekada nerūkyti ir mėgautis didele maisto įvairove. Alkoholio vartojimas nebuvo susijęs su gyvenimu iki 100 metų“, – pastebi mokslininkė.
Kaip tai taikoma realiame gyvenime?
Šiame tyrime maisto įvairovė buvo vertinama remiantis reguliariu penkių maisto grupių vartojimu: vaisiai, daržovės, žuvis, pupelės ir arbata. Žinoma, juk tyrimas atliktas Kinijoje, kur arbatai teikiama ypatinga reikšmė.
Tinkamiausia mankšta įvardinta čigongas ir bėgimas. Činongas – tai senovės Kinijos pratimų bei meditacijų sistema, gerinanti savijautą, ugdanti vidinę galią ir treniruojanti protą. Tai yra lengvo ar vidutinio intensyvumo veikla, kurią reikėtų derinti su bėgimu – aukštesnio intensyvumo veikla.
Na, o paskutinis elementas, kaip ir aiškus – norint ilgai gyventi, rūkymo reikėtų atsisakyti. Jei to nedarėte prieš tai, verta tai padaryti iškart dabar.
Parengta pagal „Eating Well“ inf.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.