Žuvis ant prekystalio: „Norfos“ specialistas paaiškino, kaip atitirpinta žuvis geriausia

2024 m. gegužės 21 d. 08:00
Dietologai vienu balsu kartoja, kad žuvies ir jūros gėrybių lietuviams vertėtų valgyti gerokai dažniau: joje gausu žmogaus organizmui reikalingų polinesočiųjų riebiųjų rūgščių Omega-3 ir Omega-6, taip pat lengvai virškinamų baltymų, kai kurių vitaminų ir mineralinių medžiagų. Tačiau ant tradicinio pietų stalo daugelio mūsų namuose dažnai vis dar garuoja kiaulienos ar paukštienos patiekalai. Kas tai lemia? Šiek tiek aukštesnė žuvies kaina ar vis dar gajus, nors ir klaidingas įsitikinimas, kad Lietuvoje sunku rasti kokybiškos ir gardžios žuvies?
Daugiau nuotraukų (1)
Pats žuvį valgyti labai mėgstantis „Rivonos“ žuvies padalinio, iš kurio žuvimis aprūpinamos visos Lietuvos „Norfos“ parduotuvės, vadovas Antanas Šiuša sako, kad žmonės kiekvieną dieną drąsiai galėtų valgyti žuvį, nes jų įmonėje įdiegti technologiniai įrengimai užtikrina, kad į parduotuves patektų šviežia ir labai kokybiška žuvis.
Žuvis atšyla dulksnoje
Kiekvieną dieną iš žuvies padalinio į visas „Norfos“ parduotuves iškeliauja žuvis, kurią stengiamasi ir parduoti tą pačią dieną. Todėl labai atidžiai vertinama ir paskaičiuojama, koks kiekis yra reikalingas konkrečiam prekybos centrui, kiek jis gali parduoti per vieną dieną. Toks ritualas vyksta septynias dienas per savaitę.
„Mes defrostuojame, kitaip tariant atšildome žuvį, jeigu ji yra šaldyta, naudodami specialią technologiją – žuvis yra defrostuojama dulksna, dideliu kiekiu drėgmės prisotintame ore“, – pasakoja pašnekovas. Ši technologija padeda tolygiai atšildyti net ir didelį bloką sušaldytos žuvies. Pasak padalinio vadovo, jeigu žuvys būtų atšildomos pačiose parduotuvėje, tai būtų didelė grėsmė, jog nuo sąlyčio su sausu oru jų paviršius apdžiūtų, o vidus vis dar liktų sušalęs. „Naudojant dulksną žuvis nepraranda savo savybių, nes atšyla drėgmėje, ji nepadžiūsta, visi jos sluoksniai atšyla labai tolygiai“, – sako A.Šiuša.
Tad dulksnoje atšildyta, o taip pat ir šviežia žuvis, kuri sudaro 30 proc. visos produkcijos, į parduotuves iškeliauja paguldyta į ledo pripildytas dėžes ir uždengta ledo gabalėliais.
Pasakodamas apie žuvies sūdymą ir marinavimą A.Šiuša taip pat akcentuoja, jog šios produkcijos pristatoma į parduotuves tiek, kiek jos pajėgia parduoti. Per 4–5 dienas žuvis susūdoma dideliuose kubiluose, o po to sufasuojama į 5 kg. kibirus, kurie ir iškeliauja į prekybos centrus pagal poreikį.
Rūkymas tradiciniu metodu – alksnio skiedromis
Žuvies padalinio vadovas A.Šiuša užtikrina visus rūkytos žuvies mėgėjus, kad į „Norfos“ padalinius patenka tik tradiciniu būdu – svilinant alksnio skiedras vokiškose rūkymo kamerose išrūkyta karšto ir šalto rūkymo žuvis. Per mėnesį paruošiama nuo 20 iki 40 tonų 17 skirtingų rūkytos žuvies produktų. Analogiško metodo, kai žuvis „rūkoma“ mirkant ją dūmo skonio ir kvapo tirpale, specialistai niekada ir net nesvarstė, todėl džiaugiasi galėdami užtikrinti, jog jų pagaminta produkcija: karšto ir šalto rūkymo skumbrės, jūros ešeriai, lydekos, vilkžuvės, silkės ir kitos žuvys yra paruošiamos natūraliu būdu.
Padalinio vadovas dalinasi gera naujiena, jog vasaros pabaigoje jau galės visus gurmanus nudžiuginti dar kokybiškesne rūkyta žuvimi. Įmonėje bus įdiegta austriška tunelinė rūkykla. „Tradicinis dūmas bus išgaunamas nebe iš alksnio skiedrų, bet iš svylančio buko medžio brūso. Jis bus svilinamas žymiai žemesnėje temperatūroje, todėl tokiu būdu rūkoma žuvis gaus dar mažiau degimo produktų, bus dar sveikesnė. Tai bus uždaro ciklo rūkykla, tad į aplinką jie irgi nebeiškeliaus“, – pasakoja A.Šiuša.
Pasak pašnekovo, dar vienas naujos technologijos privalumas, kad žemesnėje temperatūroje išrūkytos žuvies nebereikės 5–7 valandas vėsinti, kol ją galima sufasuoti, vėsinimui užteks vienos valandos, tad produkcija dar greičiau pateks pas savo pirkėją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.