Sveiko, sąmoningo treniravimosi ir sporto trenerė Simona Stonkutė-Poškuvienė sutinka: žmonės kai kuriais patarimais ar mitais tiki, todėl tenka pasistengti įrodinėjant, kad svorio metimas neturi būti kančia, o gyvenimo būdas.
Iš valgiaraščio išbraukti nereikia nieko
Pirmasis mitas, kurį S. Stonkutei-Poškuvienei iš moterų tenka girdėti sporto salėje, jog lieknėjant negalima papildomai vartoti baltymų, esą tuomet svoris ne kris, o, priešingai, pradės augti dar sparčiau, intensyviau augs raumenų masė.
„Iš tiesų, mes per dieną nesuvartojame reikiamo kiekio baltymų, maitinamės ateities sąskaita: jei baltymų per mažai, greičiau sensta oda, lėčiau auga raumenys. Baltymai – pagrindinė mūsų raumenis sudaranti statybinė medžiaga, taigi, jei jų trūksta, mūsų „pamatas“ griūna“, – paaiškino sporto trenerė.
Nemažai tikinčiųjų ir tuo, kad sulieknėti įmanoma tik atsisakius angliavandenių. Angliavandeniai turėtų sudaryti 50–65 proc. mitybos, mat jie organizmui suteikia energijos. Angliavandeniai – nebūtinai vien tik pyragai, pyragėliai, saldumynai ar sultys, kuriomis irgi galima pasimėgauti, tačiau ne per dažnai, nes organizmui tai neduoda jokios naudos.
„Jei norime likti sveiki ir turėti energijos, lėtai pasisavinami angliavandeniai (įvairių grūdų košės, viso grūdo dalių bemielė duona, viso grūdo dalių makaronai, vaisiai ar uogos) mums jos suteiks. Geriausia angliavandenius vartoti pirmoje dienos pusėje, pavyzdžiui, pusryčiams.
Vaisius rekomenduojama valgyti iki 16 val. Jei valgome obuolį, bananą, vynuogių, būtinai užkąskite keliais migdolais arba bertoletijų riešutais, tuomet cukraus kiekis kraujyje padidės tolygiai, angliavandeniai bus lėčiau pasisavinami“, – patarė trenerė..
Angliavandeniai, pašnekovės žodžiais, nėra nutukimo priežastis. „Gerųjų“ angliavandenių turinčių maisto produktų vartojimas yra nepaprastai naudingas mūsų organizmui.
Klysta ir manantieji, kad norint greičiau sulieknėti privalu daug ko atsisakyti, maitintis tik neskaniu maistu, tad populiarios grikių ar vieno produkto dietos S. Stonkutei-Poškuvienei labiau primena badavimą nei subalansuotą mitybą.
Nors laikydamiesi vieno produkto – grikių, kefyro ar skysčių – dietos jūs iš tiesų galite numesti svorio, tačiau sykiu jos labai žalingos jūsų sveikatai.
Atsisakius tam tikrų maisto produktų, organizmas negauna visų reikalingų maisto medžiagų. Panašios dietos nualina organizmą, žmogus negauna visų reikalingų mikroelementų ir maistinių medžiagų, todėl, nustojus jų laikytis, svoris sugrįžta labai greitai.
Mažinti maisto kiekį taip pat nėra gerai, nes organizmas jau po kelių dienų pajunta stresą: geriau valgyti po mažiau, bet dažniau.
„Kai kurie sako: „nieko nevalgau, bet svoris vis tiek nekrenta“. Jei valgome per mažai, organizmas patiria stresą, pradeda kaupti atsargas, kad išgyventų. Jei prisideda prastas miegas, daug streso, svoris ne tik nekrenta, bet ir pradeda augti“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.
Pasidomėti subalansuota mityba
Nusprendusiems sulieknėti, sporto trenerė pataria išsiaiškinti, kaip maitintis subalansuotai: pavyzdžiui, tarp pusryčių ir pietų, pietų ir vakarienės – užkandžiai, vienas puodelis kavos per dieną, daugiau vandens: kiek jo reikia išgerti išsiaiškinti nesunku – 0,3 padauginti iš svorio kilogramais.
Valgant lėkštėje turi būti baltyminio, augalinės kilmės maisto: avinžirnių, lęšių, pupų ar sojų pupelių ir pan. Taip pat gyvulinės kilmės: mėsos, kiaušinių ar žuvies, pieno produktų.
Jeigu žmogus tinkamai maitinasi, užsiima aktyvia veikla, sulieknėti tikrai pavyks. Būna kai kurie skundžiasi, esą valgo mažiau nei iki pradėdami mest svorį, bet net nepajunta, kad nuolat užkandžiauja – tai nėra naudinga organizmui.
Yra ir manančiųjų, jog nevalgys po 17 valandos, taip pat greičiau numes svorio.
„Efektyviausias būdas numesti svorio yra neviršyti rekomenduojamo kalorijų skaičiaus arba jį šiek tiek sumažinti, maitintis subalansuotai ir būti fiziškai aktyviam. Vaikščiojimas – vienas sveikiausių būdų judėti.
Jei visą dieną sėdite biure, tuomet valandą intensyviai treniruotis sporto salėje nėra jūsų siekiamybė. Fizinį krūvį būtina didinti palaipsniui.
Taip pat būtina nepamiršti, jog svoris krenta palaipsniui: kuo arčiau tikslo, tuo lėčiau jis mažėja, kai kurie stebisi, kad nebekrenta, bet gal to ir nebereikia?“ – svarstė sporto trenerė.