Nuo senų laikų kulinarijoje ir medicinoje naudojamas imbieras pasižymi priešuždegiminėmis, antibakterinėmis ir antivirusinėmis savybėmis, todėl yra vienas pagrindinių ingredientų, keliaujančių į trintuvą, ruošiant vieno gurkšnio sveikatingumo kokteilius.
Marius Tilmantas, „Maxima“ Pirkimų departamento direktorius, pastebi, kad šią aštraus skonio šaknį pirkėjai prisimena atvėsus orams ir noriai vartoja iki pat kovo pabaigos.
„Žmonės stengiasi paįvairinti kasdienę mitybą produktais, kurie padeda palaikyti gerą sveikatą ir savijautą. Tai ypač ryškiai matyti pagal imbierų pardavimus. Šviežių imbierų paklausa lapkritį būna beveik triskart didesnė nei vasaros mėnesiais – panašu, kad daugiausiai jo perkama, kai prasideda peršalimo ir virusinių ligų sezonas. Pavyzdžiui, kai susidūrėme su COVID-19 infekcija, šviežių imbierų metiniai pardavimai šoktelėjo dvigubai“, – pasakoja M.Tilmantas.
Pasak Brigitos Baratinskaitės, „Maximos“ Maisto gamybos departamento vadovės, imbiero šaknis aštri ir ryškaus skonio, kurį nebūtinai norisi jausti kiekviename patiekale, tad vieno gurkšnio kokteiliai su didele imbiero koncentracija – optimalus būdas panaudoti jo gydomąsias savybes.
„Tokių kokteilių klasika – imbieras, sutrintas su citrina ir medumi. Tačiau receptą galima koreguoti pagal poreikius pridedant alavijo ar ananasų sulčių, obuolių acto, aitriųjų pipirų miltelių, cinamono ar gvazdikėlių, kurie taip pat pasižymi priešuždegiminėmis bei imunitetą stiprinančiomis savybėmis. Beje, klasikinis ingredientas sveikatingumo kokteiliuose yra ir ciberžolės. Mūsų parduotuvių asortimente visada turime džiovintos ciberžolės miltelių, kurie yra ne vien prieskonis, bet ir populiarus maisto papildas imunitetui stiprinti“, – teigia B.Baratinskaitė.
Ji pažymi, kad sveikatingumo kokteilyje naudojant ciberžolę, būtina įdėti ir žiupsnelį maltų juodųjų pipirų, kurie padeda organizmui įsisavinti kurkuminą. Ciberžolės veikliąsias medžiagas padeda įsisavinti ir riebalai, todėl į sveikatingumo kokteilį rekomenduojama įpilti ir šlakelį aliejaus – pavyzdžiui, tyro alyvuogių arba mėgstamo nerafinuoto riešutų aliejaus.
Anot maisto ekspertės, norint namuose pasigaminti vieno gurkšnio kokteilius imunitetui stiprinti, nebūtina turėti sulčiaspaudę – puikiai tiks ir elektrinis trintuvas, virtuvės kombainas. Tačiau rekomenduojama turėti tinklinį sietelį, kuris padės lengviau atskirti sultis nuo minkštimo bei sėklų. Tiesa, galima nusunkti sultis ir naudojant marlę arba ploną medvilnės rankšluostėlį.
„Siekiant gauti daugiausia naudos, namuose gamintą vieno gurkšnio kokteilį geriausia išgerti per 48 valandas, mat ilgiau palaikius jis praras didelę dalį vertingųjų medžiagų. Taigi, jeigu pasigaminote didesnį kiekį, laikykite tokį sulčių kokteilį uždarame inde šaldytuve iki 2 dienų.
Sultis galima užšaldyti – naudojant ledukų formeles, jas bus patogu dozuoti, o gėrimas išliks maistingas iki 3 mėnesių. Į ledo kubelius galima sušaldyti ir citrinų, ananasų, imbiero ir ciberžolės minkštimą bei vėliau jį panaudoti gaminant glotnučius“, – pataria B.Baratinskaitė ir dalijasi trimis kokteilių receptais imunitetui stiprinti.
Aštrus sveikatos gurkšnis su citrina, imbieru ir ciberžole
Reikės:
- 1 apelsino,
- 2 citrinų,
- 85 g šviežių ciberžolių arba šaukštelio miltelių,
- 85 g šviežių imbierų,
- žiupsnelio šviežiai sumaltų juodųjų pipirų,
- šaukštelio ypač tyro alyvuogių aliejaus.
Kaip gaminti
Pašalinkite apelsinų ir citrinų žievelę. Jei naudojate šviežią imbierą ir ciberžolę, stambiai supjaustykite. Sudėkite šviežius ingredientus į trintuvą ir plakite iki vientisos masės – įpilkite šiek tiek vandens, jeigu masė per tiršta. Supilkite sultis į kitą indą per sietelį, minkštimą vis prispausdami prie sietelio šaukštu ar šakute. Sultis grąžinkite į plaktuvą, pilkite aliejaus, dėkite pipirus ir ciberžolės miltelius, jeigu neradote šviežios šaknies. Gėrimas paruoštas.
„Jeigu dalį sulčių laikysite šaldytuve, prieš gerdami gerai suplakite, nes vandenyje netirpus aliejus iškils į paviršių, o ciberžolės ir pipirų milteliai nusės ant dugno“, – sako B.Baratinskaitė.
Su tropikų prieskoniu – ananasų ir ciberžolės kokteilis
Reikės:
- 4 puodelių prinokusio gabalėliais pjaustyto ananaso,
- 1 puodelio nulupto ir stambiai pjaustyto imbiero,
- šaukštelio ciberžolės miltelių,
- pusės šaukštelio juodųjų pipirų,
- 2 šaukštų medaus,
- vandens,
- trupučio kokosų aliejaus.
Kaip gaminti
Sudėkite ananasus ir imbierą į trintuvą, suplakite iki vientisos masės, jeigu reikia, įpilkite truputį vandens. Masę gerai nukoškite, o gautas sultis grąžinkite į trintuvą, dėkite į jas ciberžolės miltelius, pipirus, medų, aliejų ir viską darkart gerai suplakite.
„Ingredientus milteliais, aliejų, medų geriau dėti į jau nusunktas sultis. Kitaip nemaža šių ingredientų dalis nepateks į sultis, bet liks minkštime“, – pastebi B.Baratinskaitė.
Imbiero ir citrusų apsauga su vitamino A doze
Reikės:
- 1 didelio apelsino,
- 3 mandarinų,
- 1 žaliosios citrinos,
- 1 vidutinio dydžio morkos,
- 2 šaukštų šviežio tarkuoto imbiero arba šaukštelio imbiero miltelių,
- šlakelio mėgstamo aliejaus.
Kaip gaminti
Į trintuvą sudėkite mažais gabalėliais pjaustytą morką, šviežią imbierą ir nuluptus citrusinius vaisius. Viską sutrinkite iki vientisos masės. Prieš geriant nukoškite, kad pašalintumėte minkštimą. Į sultis įpilkite šlakelį aliejaus, galite pasaldinti medumi, gerai išmaišykite ir išgerkite.