Prekybos tinklo „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantė gydytoja dietologės dr. Editos Gavelienė pasakoja, kad kakava priskiriama prie superproduktų: jos nauda sveikatai neginčijama, tik svarbu, kaip ją vartosime.
Nebūtina plikyti vandeniu, geriau – barstyti
Nors didesnius kakavos miltelių kiekius dažniausiai dedame į kepinius ir desertus, mažas jos šaukštelis gali būti slaptas ingredientas, pagerinantis net aitriųjų paprikų troškinio skonį. O ir gėrimo nebūtina saldinti cukrumi – senovės actekai vandeniu užpiltą kakavą gurkšnodavo šaltą bei karčią. Šiltas ir saldus gėrimas pradėtas vartoti tik Europoje.
Pasak gydytojos dietologės dr. E.Gavelienės, kalbėdami apie kakavos naudą specialistai dažniausiai mintyse turi ne gėrimą, o būtent jos miltelius: „Jų rekomenduojama užsibarstyti tiesiog ant maisto: varškės, vaisių skiltelių, dėti į glotnučius. Rekomenduojama kakavos paros norma svyruoja nuo ketvirtadalio iki viso valgomojo šaukšto (nuo 2,5 g iki 10 g). O juodasis šokoladas, kuriame ne mažiau kaip 70 procentų kakavos, irgi vartotina jos forma“, – primena gydytoja dietologė.
Kokybiškiausias ir sveikatai palankiausias šokoladas – juodasis
Nors dalį saldumynų puikiausiai gali pakeisti džiovinti ar švieži vaisiai bei uogos, vertinantiems šokoladą gydytoja dietologė rekomenduoja rinktis būtent juodąjį.
„Šios rūšies šokolade yra mažesnis pridėtinio cukraus kiekis, be to, jame randama medžiagų, pasižyminčių tonizuojančiomis, antioksidacinėmis bei antiuždegiminėmis savybėmis. Pagal šias savybes juodasis šokoladas galėtų būti laikomas sveikatai palankesniu saldumynu. Tiesa, jame turėtų būti ne mažiau nei 70 proc. kakavos ir kuo šis procentas didesnis – tuo produktas bus kokybiškesnis. Taip pat labai svarbu, kad šokolade nebūtų kitų riebalų, išskyrus kakavos sviestą“, – atidžiai skaityti šokolado etiketes pataria sveikatai palankios mitybos konsultantė.
Kakavos įvairovė
Prekybos centruose pirkėjai gali rasti platų kakavos asortimentą: nuo kapsulių ar tirpių granulių gėrimui paruošti, iki kakavos, skirtos kepiniams, mažesnio ar didesnio riebumo kakavos miltelių.
„Rimi“ kategorijos vadovė Milda Petrauskaitė renkantis kakavą pataria atkreipti dėmesį į jos sudėtį ir riebumo procentą, kuris gali būti: 10–12, 20–22 ar 22–24 procentų. Kuo jis didesnis, tuo kakavos skonis ir aromatas panašesni į šokolado, o saldumynų gamybai naudojama tik riebi kakava: parduotuvėse rasite ir datulių, padengtų kakavos milteliais, kurios itin populiarios Skandinavijoje, o kaip sveikas užkandis sparčiai populiarėja ir Lietuvoje.“
Kakavos nauda sveikatai
Paskutiniu metu daug kalbama apie supermaistą, prie jo priskiriama ir kakava. Pasak gydytojos dietologės dr. E.Gavelienės, kakavoje, be ląstelienos, mineralų ir vitaminų, dar yra polifenolių, kurie pasižymi ypatingu oksidaciniu poveikiu – tai svarbu visiems, o ypač žmonėms, kurie gydosi lėtines uždegimines ligas: cukrinį diabetą, širdies ir kraujagyslių, onkologines ligas: „Kakavoje randama ir tokių medžiagų kaip teobrominas ar teofilinas, kurios svarbios sergantiems plaučių ligomis. Kakava jokiu būdu nėra gydomoji priemonė, bet ją rekomenduojama įtraukti į mitybos racioną, ypač turintiems sveikatos problemų.“
Siūlome išbandyti ir namuose pasigaminti burnoje tirpstantį desertą su kakava.
Šokoladainis
Receptui reikės:
- 180 g sviesto;
- 200 g juodojo šokolado;
- 80 g miltų;
- 40 g kakavos;
- 100 g pieniško šokolado;
- 3 vnt. kiaušinių;
- 200 g rudojo cukraus;
Kaip gaminti
Juodąjį šokoladą sulaužykite, sviestą supjaustykite kubeliais. Sudėkite į metalinį dubenėlį ir ištirpinkite. Palikite atvėsti. Į gilų dubenį įmuškite kiaušinius, suberkite cukrų ir plakite elektriniu plaktuvu, kol masė taps kreminė ir padvigubės. Į dubenį įsijokite miltus su kakava, sudėkite susmulkintą pienišką šokoladą. Po truputį, atsargiai maišydami šaukštu, įmaišykite tirpintą šokoladą. Neskubėdami maišykite tol, kol tešla taps šokoladinė. Suberkite miltus su kakava ir šokolado gabalėliais, įmaišykite. Maždaug 20x25 cm dydžio kepimo formos dugną išklokite kepimo popieriumi. Sukrėskite tešlą. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių ir kepkite 25–30 Ištrauktą iš orkaitės pyragą palikite atvėsti.