Gydytoja paaiškino, kuo naudingos garstyčios ir kam reikėtų jų vengti

2022 m. rugpjūčio 6 d. 18:09
Receptas
Garstyčios dažniausiai siejasi su gatvės maistu – be jų neapsieina dešrainių gamintojai, jos taip pat yra užpilų, padažų, aliejų sudedamoji dalis. Garstyčių grūdeliai kartu su kitais prieskoniais naudojami maisto konservavimui, rūkymui ar marinavimui. 
Daugiau nuotraukų (4)
Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, garstyčios dėl savo specifinio skonio naudojamos patiekalų skoniui paįvairinti, be to, jos skatina virškinimo sulčių gamybą, gerina patį virškinimo procesą. Jos gali praversti ir žmonėms, kurie kenčia dėl mitybos nepakankamumo, mat ryškesnio skonio maistas noriau valgomas. 
Rugpjūčio 6-ąją minint garstyčių dieną mėsos technologas Vidas Nadzeika atskleidžia ypatingo marinato su garstyčiomis receptą.
Garstyčias pataria vartoti ne visiems 
Sakoma, kad garstyčios – vienas seniausių žmonijos auginamų prieskonių.
Maži jų grūdeliai senovės Kinijoje buvo naudojami gydymui, o senovės romėnai buvo pirmieji, garstyčių sėklas panaudoję kaip prieskonį: jie jas sutraiškydavo ir maišydavo su nefermentuotomis vynuogių sultimis, vadinamąja misa. Tokį pagardą jie vadino „degančia misa“ – iš šios lotyniškos frazės „mustum ardens“ ir kilo angliškas garstyčių pavadinimas – „mustard“. 
Nuo seno garstyčios dėl savo šildomojo poveikio naudojamos ir liaudies medicinoje, kaip vaistas nuo slogos, peršalimo ar kosulio – garstyčių lapeliais gydydavo bronchitą, o peršalus kaitindavo kojas garstyčių vonelėje. 
Pasak „Rimi“ sveikatai palankios mitybos konsultantės dr. E.Gavelienės, garstyčių sėklose randama vitaminų A, B6, B9, C ir D, omega–3 riebalų rūgščių bei mineralų: magnio, kalio, seleno, mangano, vario. 
„Grūdeliuose yra ir žmogui toksiškų medžiagų, tokių, kaip eruko rūgštis, tačiau vartojant garstyčias saikingai, kaip pagardą, jos tikrai nepakenks.
Tiesa, besilaukiančioms ar maitinančioms moterims bei vaikams iki trejų metų geriau garstyčių nevartoti. Nors alergija garstyčioms ir nėra dažna, vis tik svarbu stebėti savo organizmo reakcijas, ypač, jei turite bėdų dėl virškinimo organų“, – įspėja gydytoja dietologė.
Garstyčių įvairovė tikrai didelė: Dižono, prancūziškos ar rusiškos, švelnios ir ekstremaliai aštrios, jos gali atitikti kiekvieno skonį. Vienose jų yra matomų sveikų grūdelių, kitose jie sutrinti.
„Kadangi grūdeliai yra skaidulos, jie nevirškinami, bet pačiam virškinimo procesui teikia papildomos naudos. Kita vertus, tų grūdelių, garstyčias vartojant labai mažais kiekiais, nėra daug, tad verčiau rinktis jas pagal savo skonį“, – pataria E.Gavelienė.
Garstyčios neturėtų užgožti mėsos skonio 
Pasak prekybos tinklo „Rimi“ mėsos technologo V.Nadzeikos, garstyčios yra labai universalus pagardas, tinkantis prie visko, išskyrus vaisius: „Garstyčias galima naudoti kaip pagrindą arba kaip priedą gaminant įvairius padažus.
Tradiciškai jos dera su medumi, bet galima maišyti ir su jogurtu, aliejumi, majonezu, citrinos sultimis. Taip pat tinka apelsino ar greipfruto sultys.“
Su garstyčiomis galima marinuoti įvairią mėsą, pradedant viščiuko sparneliais ir baigiant jautienos išpjova.
„Marinatą galima ruošti panašiai kaip padažą salotoms (su medumi, aliejumi, citrusinių vaisių sultimis), tik svarbu atsiminti, kad marinatas mėsai visada turi būti stipresnis, o salotoms – švelnus. Visa tai priklauso nuo to, kokiomis proporcijomis dėsime garstyčių“, – pasakoja V.Nadzeika.
Pasak mėsos technologo, reikia pagalvoti ir apie garstyčių konsistenciją – jei ruošiami dešrainiai, jos neturėtų būti labai skystos, kad padažas neištekėtų ir būtų patogu valgyti.
„Kokias garstyčias rinktis, priklauso tik nuo skonio, tik reikia atminti, kad garstyčios neturėtų užgožti mėsos skonio, o kepsniui suteiktų pikantiškumo“, – pataria mėsos technologas.
Kiaulienos nugarinė su garstyčiomis ir obuoliais
Kepsniui reikės: 
  • 400 g nugarinės be kaulo, supjaustytos kepsneliais;
  • 2 skiltelių česnako skiltelių;
  • 0,5 šaukštelio mairūno;
  • grūstų pipirų pagal skonį.
Įdarui reikės:  
  • 1 obuolio;
  • 1 šalotinio svogūno;
  • 3 šaukštų aliejaus;
  • 1 šaukšto Dižono garstyčių;
  • 1 skiltelės česnako;
  • 1 šaukšto džiovintų spanguolių;
  • 3 džiovintų pomidorų;
  • 2 gabalėlių vytinto kiaulienos kumpio;
  • druskos ir pipirų pagal skonį.
Garnyrui reikės: 
  • 100 g bolivinių balandų kruopų;
  • 1 svogūno;
  • 1 morkos;
  • 2 šaukštų aliejaus;
  • petražolių;
  • 300 g žaliųjų šparaginių pupelių;
  • druskos ir pipirų pagal skonį.
Kaip gaminti
Kiekviename kiaulienos kepsnelyje aštriu peiliu įpjaukite kišenelę. Pabarstykite pipirais, mairūnais, kapotais česnakais ir pamarinuokite per naktį. 
Į įkaitintą keptuvę įpilkite 1 šaukštą aliejaus ir suberkite smulkiai supjaustytą svogūną. Jį pakepinkite. Tada suberkite smulkiai supjaustytą obuolį, pakepinkite kelias minutes. Suberkite susmulkintą česnaką, spanguoles, kiaulienos kumpį. Nuimkite keptuvę nuo viryklės ir įmaišykite džiovintus pomidorus bei Dižono garstyčias. Paskaninkite druska ir pipirais. 
Į kiaulienos kepsnelių kišenėles dėkite pasigamintą įdarą, atsargiai suspauskite. Kepsnelius persmeikite mediniais smeigtukais, kad įdaras neiškristų. Įkaitinkite keptuvę su riebalais ir apkepkite kepsnelius iš abiejų pusių.
Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių temperatūros. Šaukite keptuvę su kepsniais ir kepkite apie 10 min. 
Pasigaminkite garnyrą. Bolivines balandas išvirkite vandenyje. Į įkaitintą keptuvę su alyvuogių aliejumi suberkite supjaustytus kubeliais svogūnus ir morkas. Pakepinkite, kol suminkštės. Įmaišykite kepintas daržoves į virtas bolivines balandas, paskaninkite druska, papuoškite kapotomis petražolėmis. 
Šparagines pupeles apvirkite pasūdytame vandenyje, nukoškite ir įdėkite šaukštą sviesto. Maišykite, kol sviestas ištirps.
Kiaulienos kepsnelius patiekite su bolivinių balandų ir šparaginių pupelių garnyru.
Skanaus!

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.