Nematomos organizmo sargės – gerosios bakterijos: ką valgyti, kad gautume jų kuo daugiau

2022 m. kovo 22 d. 07:43
Receptas
Nors žodis „bakterija“ dažniausiai skamba ne itin teigiamai, nereikia užmiršti ir bakterijų naudos. Tinkamas gerųjų ir blogųjų bakterijų balansas žmogaus organizme užtikrina sveiką virškinimo veiklą ir gerą savijautą. 
Daugiau nuotraukų (1)
Šiandien, kai gyvenimo tempas greitėja, ne visada valgome visavertį maistą laiku, privalome kasdien užtikrinti tinkamą šių mikroorganizmų balansą. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad sveikatai naudingi produktai dažnai atsiduria pirkėjų krepšeliuose.
Nepamirškite gerųjų bakterijų
„Sveikos gyvensenos tendencijos svarbios ir lietuviams. Pastebime, kad pirkėjai stengiasi vartoti ne tik daugiau šviežio derliaus daržovių. Populiarūs ir kiti sveikatai naudingi produktai: vaisiai, riešutai, įvairiausias fermentuotas maistas, pradedant kefyru, be kurio neapsieina tradiciniai šaltibarščiai, pasukomis ir baigiant pastaruoju metu populiaria kombučia. Mėgstamiausias pirkėjų pasirinkimas – tradicinio skonio kombučia, toliau rikiuojasi vyšnių skonio ir melisa praturtinti gėrimai“, – teigia V.Budrienė. 
„Iki“ atstovė Vilma Juodkazienė sako, kad į racioną svarbu įtraukti produktų, turinčių gerųjų bakterijų, kurios rūpinasi virškinimo sistema bei gera viso organizmo būkle. Gerųjų bakterijų gausu kefyre, pasukose, natūraliame jogurte, o taip pat ir fermentuotose sūriuose, raugintose daržovėse. Todėl, pasak jos, renkantis pieno gaminius svarbu patikrinti, ar juose yra gerųjų bakterijų, mat įrodyta, kad fermentuotas bei raugintas maistas yra naudingas mūsų sveikatai.
„Gerosios bakterijos atsakingos ne tik už mūsų virškinimo sistemos veiklą, bet ir už viso organizmo gerovę. Jos padeda stiprinti imuninę sistemą, kovoja su potencialiais pavojais ir apsaugo nuo nemalonių bei skausmingų uždegimų. Žinoma, viena svarbiausių jų funkcijų – užtikrinti tinkamą žarnyno gleivinės mikroflorą“, – sako V.Juodkazienė. 
Iš kur jų gauti?
Gerųjų bakterijų galima gauti ir natūraliu būdu, o kasdienė jų dozė nėra apibrėžta, todėl siūloma vadovautis principu „daugiau yra geriau“. Tačiau tai galioja tuo atveju, kai gerąsias bakterijas gauname kuo natūralesniu būdu – į mitybą įtraukiant daugiau fermentuotų arba raugintų maisto produktų. Svarbu pabrėžti, kad ne visi fermentuoti produktai turi gerųjų bakterijų. 
Pasterizuoti bei konservuoti produktai gerųjų bakterijų neturi, nes jos buvo pašalintos arba dirbtinai sumažintas jų poveikis. Tačiau tie produktai, kurie pasižymi šių naudingų mikroorganizmų gausa, dažniausiai turi ir daug kitų naudingų maistinių medžiagų, tokių kaip omega-3 riebalų rūgščių ar vitamino B, todėl į kiekvienos dienos valgiaraštį vertėtų įtraukti kuo daugiau fermentuotų produktų, pavyzdžiui, jogurto, kefyro ar sūrio. 
„Tiems, kurie netoleruoja laktozės, nepatariama vartoti pieno, tačiau galima pamėginti išgerti šiek tiek jogurto ar kefyro. Šiuose produktuose yra kur kas mažiau laktozės, tad jei netolerancijos lygis nėra aukštas, šie produktai greičiausiai nesukels jokios šalutinės reakcijos. Na, o turintiems aukštą netolerancijos laktozei lygį, rekomenduojama išbandyti fermentuotus sojų produktus – tempę, sojų pastą ar japoniškas sojų pupeles „natto“. Kombučia, kimčiai bei sūdytos alyvuogės taip pat pasižymi gerųjų bakterijų gausa, todėl šie produktai turėtų tapti jūsų kasdienio raciono dalimi“, – sako maisto žinovė. 
V. Juodkazienė siūlo ir kelis receptus, kuriuose gausu gerųjų bakterijų. 
Kokteilis su kefyru ir uogomis
Reikės:
  • 125 g šilauogių
  • 200 g braškių
  • 1 banano
  • 150 ml kefyro
  • 1 a. š. medaus
  • mėgstamų uogų papuošti
Kaip gaminti 
Sudėkite nuplautas uogas ir bananą į trintuvą, įpilkite kefyro, įdėkite medaus ir gerai sutrinkite. Supilkite gautą kokteilį į stiklines, ir dekoruokite ant šiaudelio suvertomis braškėmis, šilauogėmis ar kitomis mėgstamomis uogomis.
Naminė kombučia
Reikės:
  • 3 l karšto vandens
  • 2 v. š. juodosios arbatos
  • 50 g cukraus
  • 1 kombučios grybo
  • 400 ml senosios kombučios
  • mėgstamų pagardų skoniui suteikti
Kaip gaminti 
Paruošimo procesas ilgas ir reikalaujantis daug kantrybės. Suskirstyti jį galima į du etapus: pirmasis fermentavimas ir antrasis fermentavimas. Pirmasis fermentavimas trunka apie 12 dienų. 
1-oji diena: juodąją arbatą užpilkite verdančiu vandeniu, suberkite cukrų ir palikite per naktį, kad pritrauktų. 2–8 dienos: arbatos tirščius pašalinkite. Į skystį atsargiai įdėkite grybą ir supilkite senąją kombučią. Indą uždenkite švariu rankšluostėliu, gerai prispauskite ir laikykite tamsioje vietoje 7 dienas. 
9–10 dienos: kai arbatoje atsiras burbuliukų ir bus jaučiamas labai silpnas obuolių acto kvapas, grybą išimkite ir dėkite atgal į tamsią ir vėsią vietą. 
11–13 dienos: pradėkite antrąjį fermentavimo etapą. Jis svarbus tada, jei norite, kad jūsų kombučia įgautų kitokių skonių, taptų unikali, primintų laukų gėles ar karštas vasaros dienas – viskas priklauso nuo jūsų. Antrasis fermentavimo etapas užtruks 2–3 dienas. Čia tereiks į kombučią įdėti norimų ingredientų ir palaukti, kol jie kombučią prisotins savo skoniais. 
Kimčių salotos
Reikės:
  • 1 kg kininių kopūstų
  • 1 v. š. druskos
  • 4 skiltelių česnako
  • 2 cm imbiero šaknies
  • 2 v. š. žuvų padažo
  • 3 v. š. ryžių acto
  • 1 v. š. rudojo cukraus
  • 1 v. š. smulkintų aitriųjų paprikų
  • 300 g japoninių ridikų
  • 3 svogūnų laiškų
Kaip gaminti 
Kopūstus supjaustykite juostelėmis, suberkite į dubenį, apibarstykite druska, išmaišykite ir maždaug valandai palikite fermentuotis. Tuomet kopūstus nuplaukite po šalto bėgančio vandens srove ir nusausinkite. Į salotų indą suberkite paruoštus kopūstus, sutarkuotus japoninius ridikus bei susmulkintus svogūnų laiškus.
Atskirame indelyje sumaišykite susmulkintus česnakus, tarkuotą imbierą, žuvies padažą, ryžių actą, rudąjį cukrų bei aitriąsias paprikas ir paruoštą padažą supilkite ant daržovių. Salotomis mėgaukitės iškart arba sudėkite jas į stiklainį, uždarykite ir kambario temperatūroje leiskite toliau fermentuotis. Skanaus!
gerosios bakterijoskefyras^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.