Nors vaistų pasirinkimas šiais laikais ypač platus, organizme rusenant uždegimams, dažnu atveju medikamentai situaciją gali tik pabloginti, todėl specialistai rekomenduoja pradėti nuo priešuždegiminės mitybos.
Kuo pasižymi tokia mitybos praktika ir ar iš tiesų ją išbandę žmonės džiaugiasi geresne savijauta?
Kovoje su organizmo uždegimais – speciali mityba
Priešuždegiminė mityba plačiau aptarinėti pradėta maždaug prieš 20 metų. Jau tada gydytojai pacientams vis dažniau pasiūlydavo vadinamąją priešuždegiminę dietą, kuri rėmėsi tam tikru maistinių medžiagų santykiu.
Fiksuota, jog kai dienos meniu racioną sudaro apie 40 proc. žemo glikeminio indekso angliavandenių, maždaug 30 proc. sveikųjų riebalų ir 30 proc. liesų baltymų, žmogaus harmoniniam balansui tai turi teigiamą įtaką, mat ženkliai mažėja organizmo uždegiminiai procesai.
Dietistė ir „Eamityba“ įkūrėja Eglė Ažubalienė pastebi, jog dalies žmonių uždegimo sąvoka negąsdina – anot jos, dažnas galvoja, jog pavartos vaistų nuo uždegimo ir viskas susitvarkys, bet su lėtiniu uždegimu viskas yra kur kas rimčiau.
„Uždegimas gali paskatinti daugybę baisių ligų, tokių, kaip diabetas, lėtinė inkstų liga, nealkoholinė suriebėjusių kepenų liga, autoimuninė būklė ir kiti susirgimai. Jeigu ilgai nekeisite mitybos įpročių, nejudėsite, situaciją tik dar labiau pabloginsite.
Speciali dieta jau nuo seno yra taikoma norint sušvelninti uždegimų simptomus arba jų visiškai išvengti. Galbūt pastebėjote, kad gulint ligoninėje pacientų meniu skiriasi. Taip yra todėl, kad skirtingai sveikatos būklei yra skirta tam tikra dieta, kuri gali ženkliai padėti pasveikti ligoniui“, – pasakoja E.Ažubalienė.
Pasak dietistės, laikantis specialios – prieuždegiminės mitybos – organizmas yra aprūpinamas maistinėmis medžiagomis, kurios maksimaliai kompensuoja neigiamą aplinkos poveikį, apsaugo organizmą nuo uždegiminių procesų.
Kurie produktai turėtų būti išbraukti iš meniu, o kurie – privalomai jame atsirasti?
Norintys kontroliuoti organizmo uždegimus arba užkirsti jiems kelią, turi nusiteikti, kad kasdienis valgiaraštis turės būti pakeistas remiantis tam tikromis taisyklėmis. Anot E.Ažubalienės, sudarinėjant sveikesnį meniu, reikėtų vengti tų maisto produktų, kurie stiprina uždegimą ir dėl jo sukeliamus skausmus.
„Daugybė įvairių maisto produktų gali pabloginti uždegimo simptomus. Tokių maisto produktų kuriam laikui geriau visiškai atsisakyti arba bent jau pasistengti jų vartoti kiek įmanoma mažiau: cukraus, hidrintų riebalų, palmių aliejaus, margarino, aliejuje skrudintų ir perdirbtų maisto produktų, omega–6, baltos duonos ir baltųjų ryžių, sausainių, kepinių, miltinių produktų, gaiviųjų gėrimų“, – vardija dietistė.
Naujasis, sveikesnis meniu, pasak jos, turėtų atrodyti kaip įmanoma „švariau“. Dėl to ne tik pagerės savijauta, bet ir kūno linijos įgaus gražesnes formas.
„Į mitybą reikėtų įtraukti kaip įmanoma daugiau daržovių (5 porcijos per dieną) ir vaisių (1–2 porcijos per dieną) – juose yra daug antioksidantų ir polifenolių, kurie gali turėti priešuždegiminio poveikio.
Taip pat norint sumažinti uždegiminius procesus labai svarbu, kad gautumėte pakankamą kiekį skaidulinio maisto per dieną (paros norma – 20–30 g skaidulų). Labai gerai, jei į valgiaraštį įtrauksite ir riebią žuvį – joje yra omega–3 riebiųjų rūgščių, kurios gali padėti sumažinti uždegiminius procesus. Prie sveikų užkandžių priskirčiau riešutus“, – pataria E.Ažubalienė.
Aukso medalio vertas prieskonis
Pasiruošusiems pereiti prie priešuždegiminės mitybos dietistė siūlo susidraugauti ir su ypatingais milteliais, kurie pasižymi ne tik ryškiu, gana egzotišku skoniu, bet ir gydomosiomis savybėmis. Tai ciberžolė, o tiksliau – iš jos išgautas kurkumino ekstraktas, kuris yra puikus ginklas mažinant ar užkertant kelią uždegimams.
„Kurkumino ekstraktas padeda palaikyti normalią kepenų, virškinimo, sąnarių ir kaulų, kvėpavimo sistemos, odos bei nervų sistemos funkciją. Ši medžiaga veikia kaip antioksidantas ir turi moksliškai pagrįstą teigiamą naudą imunitetui – kurkumino ekstraktas padeda palaikyti normalų cholesterolio lygį, normalią širdies ir kraujagyslių funkciją“, – gerąsias savybės vardija dietistė.
Šį prieskonį E.Ažubalienė pataria naudoti ruošiant įvairius patiekalus: įberti šaukštelį į sriubos puodą, gardinti ryžių patiekalus, troškinius, dėti į žuvies ar mėsos patiekalus.
Ajurvedoje kurkumino ekstraktą rekomenduojama vartoti su pipirais. Tačiau jei iš esmės norite, jog organizme būtų sumažinti uždegiminiai procesai, rekomenduojama vartoti kurkumino ekstraktą, kurio galima įsigyti vaistinėje. Kurkumino ekstrakto, kaip ciberžolės, nauda organizmui didelė, tačiau pati medžiaga sunkiai įsisavinama, todėl mokslininkai nuolat ieško ir randa būdų, kaip pagerinti įsisavinimo laipsnį.