Remiantis apklausomis, daugelis išgeria po du ar tris puodelius kavos per dieną. Tačiau yra tokių prisiekusių kavos gerbėjų, kurie išgeria ir šešis, septynis ar daugiau puodelių kavos.
Apie tai, kad saikingai vartojama kava yra naudinga organizmui, jau rašėme anksčiau. Skaitykite čia: „Štai kas nutiks, jei kasdien išgersite po tris puodelius kavos“.
Tačiau tyrimai rodo, kad išgėrus 500-600 miligramų kofeino (tai reiškia – nuo keturių iki septynių puodelių kavos) ir daugiau, gali kilti pavojus sveikatai. Nuolatinis piktnaudžiavimas kava gali sukelti įvairių nemalonių simptomų – nerimą, dirglumą, drebulį, nemigą, galvos skausmus, širdies ir kraujagyslių sistemos simptomus (pvz., tachikardiją, aritmiją) ir virškinimo trakto negalavimus.
„Daugumai suaugusiųjų 400 miligramų kofeino arba maždaug trys ar keturi kavos puodeliai yra saugi dozė. Bet jeigu išgeriate daugiau kavos, yra keletas aspektų, kuriuos reikia žinoti“, – portalui „Eat this“ sakė amerikietė mitybos specialistė, sveikos mitybos ekspertė Patricia Bannan.
Tad kokie yra ženklai, bylojantys, kad gurkšnojate šiek tiek per daug kavos?
1. Atsiranda įvairių nemalonių pojūčių
Jei mėgstate kavą ir staiga pajutote įvairių nemalonių pojūčių, pavyzdžiui, pernelyg sparčiai ėmė plakti širdis, yra nemaža tikimybė, kad visa tai – dėl didelio kofeino kiekio.
„Didesnis suvartojamo kofeino kiekis gali sukelti tam tikrus nepageidaujamus simptomus, tokius, kaip galvos skausmas, pagreitėjęs širdies plakimas ar dirglumas, – sako P.Bannan. – Tad jei pajusite bet kurį iš šių simptomų, būtų naudinga sumažinti kavos kiekį.“
2. Blogai išsimiegate
Jei mėgstate kavą vakare ir nebegalite mėgautis ramiu nakties miegu, reikėtų pagalvoti apie kavos vartojimo įpročių keitimą.
Didelis kofeino vartojimas gali turėti įtakos bendram miego režimui, taigi, ir visai sveikatai. Kofeinas išlieka organizme iki 3-5 valandų, tad turėkite tai omenyje gerdami kavą.
Vienas tyrimas parodė, kad išgėrus dvigubą espreso, tai gali net 40 minučių atitolinti cirkadinius ritmus – tai organizmo fiziologiniai, biocheminiai, hormoniniai, miego, budrumo ir kiti 24 valandų laikotarpiu kintantys ritmai.
Išsimiegoti yra labai svarbu, nes pakankamai kokybiško miego kasnakt gali padėti sumažinti diabeto, nutukimo ir aukšto kraujospūdžio riziką, teigia ekspertė.
3. Jums trūksta energijos
Daugelis geria kavą norėdami būti žvalesni, bet iš tikrųjų tai gali atimti energiją. Didelis kofeino kiekis sutrikdo natūralų miego ritmą, todėl pabudę galite jaustis pavargę. Tuomet griebiatės kavos, gaunate vėl dozę kofeino, tai vėl sutrikdo natūralius organizmo ritmus, ir jūs jaučiatės mažiau energingi.
4. Jaučiate rėmenį
Kava yra vienas iš gėrimų, kurie gali dirginti virškinamojo trakto gleivinę. Dėl gali pradėti kamuoti rėmuo.
5. Sutriko skrandžio veikla
Kartu su rėmeniu gali atsirasti ir skrandžio skausmas ar pykinimas, ypač jei kavą geriate tuomet, kai skrandis tuščias.
6. Jūs jaučiate daugiau streso
Natūralu, kad šiais neramiais laikais daugelis jaučiau daugiau streso, tačiau kavos puodeliai, kurių nepaleidžiate iš rankų visą dieną, gali tik dar labiau pabloginti padėtį. Dėl kofeino didėja kortizolio kiekis – tai pagrindinis organizmo streso hormonas.
7. Organizmui trūksta skysčių
Kaip žinia, kofeinas turi diuretinio poveikio, dėl to organizmas gali dehidratuoti. Tačiau kai kurie tyrimai rodo, kad saikingas kofeino suvartojimas – ne daugiau kaip keturi puodeliai kavos per dieną – neturi įtakos dehidracijos rizikai. Bet kuriuo atveju – jei geriate daugiau kavos, nepamirškite papildomai išgerti vandens.