Šeiminio muzikinio dueto „DuaViola“ narius altininkus Laimį ir Gertrūdą knygose, žurnaluose ir interneto platybėse daugiausia domina veganiškų valgių receptai.
Pora daug eksperimentuoja ir savo namų virtuvėje, todėl ne vieną skanų patiekalą ruošia pagal pačių sugalvotus receptus. Juose nėra gyvulinės kilmės produktų.
„Tie, kurie aiškina, kad veganiškas maistas vienodas, nuobodus ir neskanus, turėtų atsiversti bent vieną veganams skirtą knygą ar interneto svetainę, o kai baigsis karantino ribojimai, nueiti į gerą veganų restoraną. Tikrai ten ne vien morką sugraužti gausite“, – sakė muzikantai.
Vien skirtingų veganiškų užkandžių, užtepėlių, glotnučių, sriubų, salotų pora gali paruošti be galo daug. O kur dar pagrindiniai patiekalai ir G.Beinarytės-Krunglevičienės itin mėgstami gaminti gardūs desertai be pridėtinio cukraus ir miltų, tarp kurių – burnoje tirpstantys pyragai, net tortai.
Į veganizmą prieš ketverius metus pasinėrė L.Krunglevičius. Beveik ketvirtį amžiaus valgęs viską, kas papuldavo po ranka, muzikantas per trumpą laiką visiškai pakeitė mitybą.
Vyras iš pradžių ėmė laikytis dietos, vėliau atsisakė tam tikrų produktų, o po to daugiau nei pusmetį maitinosi vien termiškai neapdorotais vaisiais, gėrė žolelių arbatas.
Vėliau dietą muzikantas papildė daržovėmis, dar vėliau – sėklomis, riešutais, uogomis, grybais ir kitais augalinės kilmės produktais.
„Vaisiavalgystė mano gyvenime atsirado dėl rimtų sveikatos problemų. Prieš kiek laiko medikai man pasiūlė tradicinį gydymą – operaciją, bet jos kol kas atsisakiau ieškodamas kitų kelių – pirmiausia įvairių organizmo valymo būdų. Aš daug visko išbandžiau, pakeičiau, kol atradau vaisiavalgystę.
Ėmiau valgyti vien vaisius. Jų yra labai didelis pasirinkimas ir jie, kaip išgirdau iš specialistų, yra itin tinkamas maistas tokiai biologinei rūšiai kaip žmonės. Organizmas juos greitai suvirškina, taigi nesunaudoja daug energijos, kurią gali panaudoti gijimo ir valymosi procesams.
Žinoma, reikia iki to prieiti, tačiau rezultatas ir savijauta labai džiugina“, – patikino kaunietis.
Kone 110 kilogramų svėręs Laimis maždaug per septynis mėnesius atsikratė daugiau nei 40 kg.
Nė 70 kilogramų nesveriantis 190 centimetrų ūgio vyras atrodė liesas. Tačiau jis žinojo, kad būtent taip nutinka, kai organizmas valosi.
Po vaisiavalgystės etapo muzikantas į mitybą įtraukė salotų, daržovių. Svoris ėmė po truputį augti. Šiuo metu Laimio mityba gerokai įvairesnė, joje netrūksta įvairių augalinės kilmės produktų. Muzikantas sveria apie 90 kilogramų.
G.Beinarytė-Krunglevičienė palaiko vyrą, tačiau nėra vien žaliavalgė.
„Miltų, cukraus, mėsos, pieno produktų ar iš jų ruoštų patiekalų mano racione būna retai. Stengiuosi gaminti ir valgyti kuo lengvesnį, mažiau apdorotą maistą, ypač namuose. Žinoma, svečiuose ar kavinėje galiu sau leisti retkarčiais suvalgyti cepeliną, mėsos gabalėlį ar kokį skanėstą.
Manau, moteris net privalo bent kartą ar kelis per mėnesį pasilepinti tuo, ko nori. Bet po to reikia dar labiau žiūrėti, ką dedi į burną. Juk nuo maisto priklauso ir sveikata, ir kūno linijos“, – įsitikinusi Gertrūda, neketinanti tapti vien vegane.
L.Krunglevičius neprieštarauja, kad žmona sukerta kokį mėsos gabalą, tačiau apie tai, jog pats galėtų valgyti mėsą, pieną, cukrų, miltus, nė pagalvoti negali. Pietaujant ar vakarieniaujant kartu su žmona jam nekyla pagundos paragauti ne augalinio maisto.
„Aš negaliu teigti, kad man nekvepia maistas aplink. Kita vertus, dažniausiai kvepia prieskoniai ir pagardai, o ne pati mėsa. Kai supranti, kad sugrįžti prie anksčiau valgytų patiekalų būtų neprotinga, apie juos net negalvoji.
Gera savijauta, minčių aiškumas, lengvumas, energijos yra nepalyginti daugiau nei tuomet, kai valgiau viską“, – tikino L.Krunglevičius.
Kaunietis stengiasi valgyti tik tada, kai tikrai išalksta, jis nesilaiko taisyklės būtinai maitintis tris ar penkis kartus per dieną.
Propaguojant sveiką gyvenimo būdą, jo manymu, būtina nuolat gerti daug įvairių šviežiai spaustų sulčių, tam tikrų vaistažolių ar jų mišinių arbatos.
Veganas džiaugiasi, kad ne tik ekologiniuose ūkiuose, bet ir turguje bei parduotuvėse didėja ekologiškų vaisių ir daržovių pasirinkimas. Didžiausias jų pasirinkimas vasarą ir rudenį, bet kai kurių galima rasti net žiemą.
„Vasarą su žmona pripildome pilną šaldiklį uogų ir kitų natūralių gėrybių. Vasaros pabaigoje jis būna pilnas, o pavasarį jau tuščias. Gyvendamas Lietuvoje, kuri nėra itin šiltoje zonoje, stengiuosi valgyti daugiausia vietos gėrybių. Nors dažnai pasvajoju ir apie atogrąžas, kuriose sultingų, saldžių ir prinokusių vaisių galima gauti ištisus metus“, – sakė L.Krunglevičius.
Kaip į tokią muzikanto mitybą žiūri aplinkiniai?
Svečiuose ar renginiuose, kuriuose pora groja, L.Krunglevičius yra sulaukęs ne vieno dėl jo mitybos nusistebėjusio žmogaus žvilgsnio ar klausimo.
Tiems, kurie susidomi veganiška mityba, vyras apie ją papasakoja, pataria, kur ieškoti informacijos. Tačiau jis tvirtino, kad niekada nebuvo ir, tikisi, netaps aiškintoju, kuris bruka žmonėms tiesas apie sveiką gyvenimo būdą. Jis mano, kad visi esame skirtingi, turime savo supratimą, požiūrį ir kelią.
Muzikantai prisiminė šypseną keliančius kelis atvejus, kai po jųdviejų pasirodymo renginyje abiem buvo padėta po kepsnį.
Kadangi Laimis mėsos nevalgo, o žmonės buvo labai nuoširdūs ir vaišingi, Gertrūdai teko suvalgyti savo ir vyrui padėtą kepsnius.
Veganiški balandėliai
Patiekalui reikės:
- 150 g rudųjų ryžių
- 1 svogūno
- 3 morkų
- 4 didelio kopūsto lapų
- 10 pievagrybių
- pusės a. š. paprikų miltelių
- česnakų miltelių
- žiupsnelio druskos
- žiupsnelio juodųjų pipirų
- 1 rauginto agurko
- 1 v. š. kokosų aliejaus
- 1 v. š. acto
- svogūnų laiškų papuošti
Padažui:
- 4 v. š. šaukštų saulėgrąžų
- pusės žaliosios citrinos sulčių
- 6 v. š. vandens
- žiupsnelio druskos
Apvirkite kopūstą vandenyje su šaukštu acto ir nuimkite nuo jo 4 lapus. Nupjaustykite kietąsias lapų dalis.
Išvirkite ryžius ir juos atvėsinkite. Keptuvėje paruoškite įdarą: pakepinkite svogūnus su kokosų sviestu, prieskoniais ir druska. Svogūnams apkepus sudėkite smulkiais šiaudeliais supjaustytas morkas ir pievagrybius. Pakepkite 5 minutes ir palikite atvėsti.
Pasigaminkite saulėgrąžų grietinę. Visas padažo dalis suplakite plaktuvu. Jeigu grietinė išeina per tiršta, įpilkite vandens.
Sumaišykite atvėsusius ryžius bei įdarą, įdėkite ant kopūsto lapų ir suvyniokite taip, kad įdaras neiškristų. Sudėkite į puodą balandėlius, ant viršaus įdėkite keletą morkų gabalėlių.
Užpilkite balandėlius vandeniu ir užvirus dar virkite apie 15 minučių. Balandėlius patiekite su saulėgrąžų grietine, raugintais agurkais, papuoškite svogūnų laiškais.
Tortas „Vasaros sniegas“
Patiekalui reikės:
- 300 g anakardžių
- 1 v. š. migdolų riešutų sviesto
- 18 datulių
- 2 bananų
- 2 kokosų pieno skardinių
- 3 v. š. kakavos
- 1 v. š. kokosų aliejaus
- 1 v. š. agavų sirupo
- žiupsnio druskos
- šilauogių, aviečių
Iš vakaro palikite kokosų pieno skardinę apverstą šaldytuve, rytą ištraukus kokosų kremas bus nusistovėjęs viršutinėje skardinės dalyje. Kremą naudokite viršutiniam torto sluoksniui.
Pirmam sluoksniui 2 valandas vandenyje pamirkykite 10 datulių ir visus anakardžius. Juos kartu su kokosų aliejumi ir kakava sutrinkite iki vientisos masės trintuvėje. Viską sudėkite į torto formą.
Antrą sluoksnį gaminkite į plaktuvą sudėję likusias datules, riešutų sviestą, druską. Suplakite iki karamelės tirštumo. Tortinėje šį sluoksnį uždėkite ant pirmojo.
Trečiam sluoksniui supjaustykite bananų skilteles. Kokosų pieno kietąją dalį suplakite kokteilinėje su agavų sirupu ir užklokite ant trijų torto sluoksnių. Viršų papuoškite šilauogėmis, avietėmis arba kakava.
Tortą įdėkite į šaldiklį 4 valandoms arba šaldytuve palikite per naktį.
Kopūstų ir morkų salotos su sėklomis
Patiekalui reikės:
- 400 g raudonojo kopūsto
- 300 g morkų
- 1 žaliosios citrinos
- skiltelės česnako
- 2 v. š. sezamų pastos (tahinio)
- 1 a. š. medaus
- 1 a. š. moliūgų sėklų
- 1 v. š. sezamo sėklų
Nuplaukite ir supjaustykite kopūstus, sutarkuokite morkas šiaudeliais. Į plaktuvą sudėkite citriną, česnaką, sezamų pastą, medų ir suplakite iki vientisos masės, sumaišykite ją su salotomis. Apibarstykite moliūgų ir sezamų sėklomis.
Keptos saldžiosios bulvės su marinuotomis paprikomis ir salotomis
Patiekalui reikės:
- 600 g saldžiųjų bulvių
- 2 paprikų
- 2 skiltelių česnako
- 5 v. š. alyvuogių aliejaus
- 1 a. š. raudonėlių
- 400 g vyšninių pomidorų
- 1 svogūno
- 1 avokado
- 1 žaliosios citrinos
- 1 a. š. Provanso prieskonių mišinio
- 1 a. š. paprikos miltelių
- 1 a. š. česnakų miltelių
- žiupsnelio druskos
- žiupsnelio juodųjų pipirų
- žiupsnelio Kajeno paprikų
Saldžiąsias bulves supjaustykite 1 cm griežinėliais, giliame inde pagardinkite Provanso žolelėmis, druska, pipirais, paprikų, česnakų milteliais ir sumaišykite. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių ir apie 15 minučių kepkite, kol suminkštės ir apkeps.
Marinuotas paprikas ruoškite iš anksto. Perpjaukite paprikas per pusę ir nugarėlėmis į viršų sudėkite į orkaitę, jų viršų šiek tiek patepkite aliejumi ir kepkite 150 laipsnių temperatūroje, kol jos truputėlį pajuoduos. Sudėkite į indą, aptraukite maistine plėvele ir palaikykite 20 minučių.
Tada nuimkite paprikų odelę, supjaustykite jas gabalėliais ir marinuokite su alyvuogių aliejumi: sutraiškykite česnakų skilteles, įdėkite žiupsnelį druskos, paskaninkite raudonėliais, sumaišykite, uždenkite ir bent porai valandų dėkite į šaldytuvą.
Supjaustykite pomidorus, avokadus, svogūną, įberkite druskos, sumaišykite ir apšlakstykite žaliosios citrinos sultimis. Patiekalą patiekite vienoje lėkštėje.