Pateikiame antrąją ištrauką iš jos knygos „Šimtamečių japonų paslaptis. Kaip gyventi ilgai ir laimingai“. Pirmąją dalį rasite čia: „Štai koks produktas padėjo japonams tapti ilgaamžių tauta“
Neužtenka vien būti šimtamečiu – kad ilgai ir sveikai gyventum, reikia geros mitybos. Todėl labai svarbu sąmoningai gerai maitintis.
Norint greitai pasistiprinti, užtenka į savo racioną įtraukti truputį mėsos.
105 metų gydytojas Shigeakis Hinohara vis dar kasdien dirba, o savo publikacijose pabrėžia gyvulinės kilmės baltymų svarbą. Kad tai įrodytų, pats dukart per savaitę suvalgo po 60 gramų jautienos kepsnį.
Sh.Hinohara yra labiausiai užsiėmęs superšimtametis Japonijoje, todėl apklausti jo negalėjau. Bet savo knygose gydytojas yra išdėstęs, iš ko susideda jo kasdienė individuali mityba, ir yra davęs išmintingų patarimų, kaip sveikam sulaukti šimto metų.
Dienos pradžioje jis vartoja tik skysčius, kaip antai pieną, kavą, taip pat šaukštelį ypač tyro alyvuogių aliejaus. Šaukštelis alyvuogių aliejaus kasdien – būdas gauti reikiamą riebalų kiekį.
Per pietus išgeria stiklinę pieno su dviem sausainiais. Tvirtina, kad susitelkęs į darbą alkio nejaučia.
Vakarienė būna gausesnė: dubenėlis ryžių, jautiena arba žuvis ir daržovės (pavyzdžiui, brokoliai).
Be to, Shigeakis sąmoningai kontroliuoja suvalgomo maisto kiekį. Suvartoja tik 60 proc. suaugusio vyro normos, t. y. apie 1300 kcal per dieną.
Nepripildyti skrandžio
Kol kas negaliu tvirtinti, kad yra „stebuklingų maisto produktų“, padedančių išgyventi per šimtą metų, nes šimtamečiai, kuriuos kalbinau, valgo ką nori. Bet pasitvirtino tai, kad visi daug dėmesio skiria suvartojamo maisto kiekiui.
Japonijoje populiarus senas priesakas: „Hara hachi bun me“, kurį pažodžiui galima išversti taip: „80 procentų skrandžio“. Turima omenyje, kad norint būti sveikam reikia baigti valgyti anksčiau, nei prisipildo skrandis. Tai prisimena ir 87 metų Joshimoris, Shino Mori sūnus:
– Nuo vaikystės motina nuolat kartodavo šią frazę. Ji valgo viską, bet visada po truputį.
Shino ir visi be išimties mano kalbinti šimtamečiai tvirtina tą patį, nors kai kurie žengia dar toliau ir apsiriboja 60 ar 70 procentų.
Saikingai valgysi – ilgiau gyvensi
Negausaus valgymo veiksmingumą tam tikra prasme patvirtino ir Jiroemonas Kimura, Guinnesso rekordų knygoje užregistruotas seniausias pasaulio žmogus, kuris mirė 2013 m., sulaukęs 116 metų. Jis sakydavo: „saikingai valgysi, ilgiau gyvensi“.
Bet kad išvengtume nesusipratimų, reikėtų pabrėžti, jog mažai valgyti nereiškia maitintis blogai arba nekontroliuoti kalorijų kiekio. Iš tiesų, kaip vieno pokalbio metu pasakojo pats Jiroemonas, be žuvies, jis valgydavo ir daug įvairių žalumynų bei ankštinių daržovių.
Mano kalbinti šimtamečiai valgo mažai, bet visada labai maistingus produktus.
Jungtinėse Amerikos Valstijose, Viskonsino universitete, buvo tirtas ryšys tarp Indijos makakų bei šimpanzių kalorijų ribojimo ir ilgaamžiškumo. Rezultatai verčia manyti, kad lengvesnė mityba (suvartojant trečdaliu mažiau kalorijų) lėmė ilgesnį makakų gyvenimą; senatvinės ligos, kaip antai diabetas, vėžys, širdies ir kraujagyslių ligos bei smegenų atrofija, joms atsirado vėliau.
Bet su žmonėmis atlikti tyrimai parodė, kad mažesnio nei reikia kalorijų kiekio dieta, be kitų blogybių, gali sukelti osteoporozę.
Kalbant apie Japonijos šimtamečius, reikia turėti omenyje, kad tradicinė japonų virtuvė iš esmės nekaloringa, ypač dėl vartojamų maisto produktų.
Gerontologas Nobuyoshis Hirose, ištyręs daugiau nei 80 šimtamečių, mano, kad ilgaamžiškumo paslaptis yra gerai maitintis ir nepersišaldyti.
O mažai valgyti, kaip teigė šimtametis atletas Hidekichis Miyazakis, ko gero, svarbu todėl, kad tuomet mažiau apkraunama virškinimo sistema.
10 pagrindinių taisyklių
1. Gerai ir atsargiai sukramtyk, rūpinkis burna.
2. Valgyk reguliariai tris kartus per dieną.
3. Nepersivalgyk.
4. Valgyk sveikai ir rinkis paprastus bei natūralius produktus.
5. Ieškok šviežių, sezoninių, geriausia savo krašto maisto produktų.
6. Rinkis maistingus ir nelabai riebius maisto produktus.
7. Ruošdamas maistą dėk mažiau druskos.
8. Į racioną įtrauk truputį mėsos – tinkamas jos kiekis naudingas sveikatai.
9. Rinkis subalansuotą ir nekaloringą mitybą, tai padės išvengti ligų.
10. Jei sveikata leidžia, pasimėgauk gurkšneliu vyno ar kito alkoholinio gėrimo.