10 faktų apie svogūnus, į kuriuos vertėtų atkreipti dėmesį

2020 m. gegužės 7 d. 20:03
Senovės Egipte buvo tikima gydančiomis svogūno galiomis, dėl to ši daržovė buvo naudojama saugantis įvairių ligų ir net vaizduojama paminkluose. Mūsų senoliai taip pat svogūnais gydė įvairius negalavimus, puoselėjo jų maistines savybes ir tikėjo, kad geriausia diena juos sodinti – gegužės 8-oji, prieš patekant saulei. 
Daugiau nuotraukų (5)
Šiai daržovei nuo seno buvo skiriamas išskirtinis dėmesys, todėl „Iki“ maisto ekspertė Vilma Juodkazienė dalijasi įdomiausiomis ir naudingiausiomis svogūno savybėmis, į kurias verta atkreipti dėmesį ir šiandien.
Svogūnas nepalieka abejingų – vieni juos mėgsta, kiti negali pakęsti aštraus kvapo ir skonio. Nors ši daržovė dažnai dalina visuomenę į dvi grupes, tačiau ją mėgstantys gali drąsiai patvirtinti, kad svogūnas tinka visur.
„Svogūną daugelis žmonių mėgsta būtent dėl jo universalumo. Pašalinus šios daržovės šaknis ir ją nulupus, kartu su laiškais svogūną galima naudoti įvairiuose patiekaluose – troškiniuose, sriubose, marinatuose, salotose.
Svogūnas ne mažiau mėgstamas ir dėl savo naudingųjų savybių buityje ar medicinoje. Manoma, kad ši daržovė gali būti vertinga gydant įvairias ligas ar net siekiant išvengti vėžio“, – sako V.Juodkazienė.
Vis dar dvejojantiems dėl svogūno naudos organizmui maisto ekspertė pateikia 10 įdomių faktų, kurie ne tik privers kitaip pažvelgti į šią daržovę, bet ir nustebins ją mėgstančius. 
Viena seniausių daržovių pasaulyje
Svogūnas laikomas viena seniausių daržovių pasaulyje, naudojamų maistui ruošti ir medicinoje. Jis minimas ne tik šumerų, senovės kinų ir egiptiečių rašytiniuose šaltiniuose, bet ir Biblijoje. Graikų atletai gėrė svogūnų sultis prieš olimpines žaidynes, tikėdami, kad dėl to turės daugiau jėgų, sustiprins kaulus ir išvengs traumų.
Gerina ne tik nuotaiką, bet ir apetitą 
Svogūnuose esančios medžiagos stabdo homocisteino kaupimąsi, kurio perteklius kenkia laimės hormonų gamybai. Laimės hormonai taip pat atsakingi už ramų miegą ir gerą apetitą. Įtraukę daugiau svogūnų į savo mitybą, sumažinsite depresijos ir kitų ligų riziką. 
Mažina riziką susirgti vėžiu
Svogūnuose yra organinių sieros junginių, kurie slopina navikų augimą ir laisvųjų radikalų susidarymą. Manoma, kad tai gali padėti sumažinti vėžio tikimybę ar net jį gydyti.
Pavyzdžiui, buvo atliktas tyrimas, kurio metu nustatyta, kad vyrai, valgantys daugiausiai svogūninių daržovių, turi mažiausią riziką susirgti prostatos vėžiu. 
Padeda įsisavinti maisto medžiagas
Suvalgius svogūno, skrandyje išsiskiria daugiau virškinimo sulčių, kurios užtikrina tinkamą maisto virškinimą ir taip sumažina jo sutrikimų tikimybę. Svogūnuose esantis vitaminas B1 padeda įsisavinti maisto medžiagas ir lengvina skrandžio darbą. 
Gerina burnos sveikatos būklę
Paradoksalu, kad daugeliui nemaloniu kvapu pasižymintis svogūnas gerina burnos sveikatos būklę. Valgydami žalius svogūnus, pašalinsite burnoje esančias bakterijas, kurios sukelia ėduonį.
Tiesa, valgyti vieno svogūno galbūt ir nesusigundysite, bet pabandykite jį įdėti į šviežių daržovių salotas. 
Suteikia odai spindesio ir žavesio
Svogūnuose daug vitamino C, kuris palaiko gerą odos būklę ir suteikia jai spindesio.
Svogūnus galima ne tik valgyti, bet pasigaminti iš jų jauninančią kaukę. Išvirkite svogūną su lukštu, sutrinkite ir sumaišykite su grietine. Tepkite ant veido, palaikykite 20 minučių ir nuplaukite šiltu vandeniu. Ši kaukė atpalaiduos veido odą ir ji taps švelnesnė. 
Maitina plaukus ir skatina jų augimą
Svogūnuose esantis silicis skatina plaukų augimą. Svogūnų sultis sumaišius su ricinos aliejumi, galima pasigaminti sausiems plaukams tinkančią kaukę, kuri pamaitins ir suteiks jiems žvilgesio.
Nors daugelis vengia naudoti plaukų kaukes iš svogūnų dėl nemalonaus kvapo, nuplovus kaukę vandeniu su citrinos sultimis, jo nebeliks. 
Puiki valymo priemonė
Pabandykite perpjauti svogūną pusiau ir viena jo puse įtrinti nešvarų puodą ar keptuvę. Tai padarius ir perliejus indus karštu vandeniu su indų plovikliu, užtruksite mažiau laiko šalindami riebalus. 
Naikina prakaito dėmes
Svogūnų sultis užpilkite ant drabužių vietų, kurios pagelto nuo prakaito, ir palikite keliolikai minučių. Kai sultys įsigers į audinį, dėkite į skalbimo mašiną ir skalbkite kaip įprasta. Svogūno sultys padės pašalinti geltonas dėmes ir drabužiai atrodys kaip nauji. 
Atbaido uodus ir skruzdėles
Svogūnai ne tik pasižymi antibakterinėmis savybėmis, gydančiomis įgėlus vabzdžiams, bet ir juos atbaido. Į stiklinę įpilkite vandens ir sudėkite žiedeliais supjaustytą svogūną.
Šio kvapo vabzdžiai ypač nemėgsta, todėl vengs vietos, kurioje bus padėta tokia stiklinė. 

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.