Trumpai tariant – ne.
Lyginant mitybinę vertę, rudasis ir baltasis cukrus yra beveik vienodi. Šaukštelyje rudojo cukraus ir šaukštelyje baltojo yra maždaug 15 kalorijų. Abiejuose yra maždaug 4 gramai cukraus. Galiausiai – beveik visos rudojo ir baltojo cukraus kalorijos gaunamos iš paprastų angliavandenių.
„Praktiškai bet koks pridėtinis cukrus iš esmės yra tas pats ir į jį visada vertėtų vertinti kaip cukrų“, – sako Jungtinėje Karalystėje gyvenanti ir dirbanti dietologė Dana Harrison.
Tiek baltąjį, tiek rudąjį cukrų organizmas virškina taip pat.
„Užuot gaišus laiką aiškinantis, kuris cukrus yra sveikesnis, svarbiau suprasti, kaip jis veikia sveikatą, ar tinka jūsų mitybai ir gyvenimo būdui“, – pridūrė dietologė.
Taigi, kuo skiriasi baltasis ir rudasis cukrus?
Baltasis cukrus yra cukrus, kuris gamybos metu buvo išvalytas iki baltų kristalų, kuriuose yra 99,9 proc. sacharozės. Rudasis cukrus, aiškina D.Harrison, iš esmės yra tik baltasis cukrus su melasa, suteikiančia karamelės skonio.
Todėl rudojo cukraus sudėtyje yra medžiagų, kurių yra melasoje – kalcio, kalio, geležies ir magnio. Šių medžiagų paprasto baltojo cukraus sudėtyje nėra. Tačiau šių maistinių medžiagų kiekis yra toks mažas, kad skirtumas iš esmės yra nereikšmingas.
Nesusipratimų kyla ir dėl rudojo cukraus atspalvio – yra šviesiai rudo ir tamsiai rudo cukraus.
Šviesesnis cukrus tikrai nereiškia „mažiau kalorijų“. Šviesumą ar tamsumą nulemia melasos kiekis cukruje. Šviesiai rudo cukraus sudėtyje yra apie 3,5 proc. melasos, o tamsiai rudo – 6,5 proc. Nepaisant to, organizmas ir vieną, ir kitą cukrų virškina ir pasisavina vienodai.
Nors šios dvi cukraus rūšys maistingumu yra beveik vienodos, jų skonis gali labai skirtis.
Desertai, pagaminti su ruduoju cukrumi, bus labiau karamelinio skonio, negu desertai, kurių sudėtyje – baltasis cukrus. Tai, be visų kitų patarimų ir gudrybių, yra vienas iš dalykų, kurį turėtų žinoti kiekvienas kepėjas mėgėjas.
Parengta pagal thedailymeal.com